Зимові турботи донецьких аграріїв
Департаментом розвитку сільської місцевості, впровадження реформ та агропромислового комплексу Донецької облдержадміністрації затверджено План організації проведення весняно-польових робіт на території Донецької області у 2016 році (територія, підконтрольна українській владі). Планом передбачені організаційні, технологічні та фінансові заходи, спрямовані на своєчасне та якісне проведення комплексу весняно-польових робіт. Окрім цього, як зазначив начальник відділу організації виробництва, маркетингу продукції рослинництва та розвитку ринків агротехнічних послуг Департаменту розвитку сільської місцевості, впровадження реформ та АПК Донецької ОДА Олександр Сушко, здійснюються заходи щодо підготовки сільськогосподарської техніки та обладнання до весняно-польових робіт, встановлено щотижневий моніторинг накопичення паливно – мастильних матеріалів. Слід зазначити, що прогнозована посівна площа по всіх категоріях господарств під урожай 2016 року складає 930,5 тисяч гектарів, у тому числі: по сільгосппідприємствам Донеччини – 625,9 тисяч гектарів. При цьому серед фермерів та приватних сільгоспвиробників всіх форм власності проводиться активна роз’яснювальна робота щодо необхідності впровадження науково-обґрунтованих сівозмін, оптимізації та зменшення посівних площ соняшнику, впровадження у виробництво нетрадиційних для регіону сільгоспкультур – ріпаку, сорго, гірчиці, коріандру та інших.
На території області протягом зимового періоду було організовано роботу щодо моніторингу стану перезимівлі посівів озимих культур з урахуванням впливу погодно-кліматичних умов, які склалися в регіоні в цей період. До цієї роботи були залучені фахівці Донецької державної сільськогосподарської дослідної станції Національної академії аграрних наук України. За даними оперативного моніторингу сходи озимих культур на зерно отримані на 93 відсотках площ до посіяного. Як підкреслив Олександр Сушко, станом на 18.02.2016, у доброму стані посіви озимих культур на зерно перебувають на 18 % посіяних площ, на 47 % площ – стан озимих задовільний і майже на 35 % площ посіви озимих культур знаходяться в слабкому та зрідженому стані.
Слід зазначити, що восени 2015 року, сходи озимини, через брак вологи у ґрунті, були дуже запізнілими. Але критичних умов для перезимівлі рослин озимих культур в зимовий період (крім озимого ріпаку на зерно) на території Донецькій області, підконтрольній українській владі не зафіксовано. Це підтверджується даними моніторингу погодних умов, який здійснюють спеціалісти Донецького регіонального центру із гідрометеорології Державної служби із надзвичайних ситуацій, які співпрацюють у тісному контакті із науковцями та сільгоспвиробниками області.
У районах області проводилося також обстеження посівів озимих та багаторічних трав на заселеність мишоподібними гризунами. Оброблено 2,9 тисяч га посівів, засіяних переважно озимими зерновими культурами.
В області здійснюються заходи щодо накопичення матеріально-технічних ресурсів для проведення весняно-польових робіт у 2016 році. За оперативною інформацією (станом на 17.02.2016) сільгосппідприємства області підготували понад 15,7 тисяч тонн кондиційного насіння ярих зернових та зернобобових культур (без кукурудзи), що становить 77 відсотків до прогнозованої потреби, у тому числі підготовлено до сівби понад 2 тисяч тонн оригінального та елітного насіння таких культур.
Аграріями області накопичено мінеральних добрив в обсязі 15 тисяч тонн (у перерахунку на 100% поживних речовин). Слід зазначити,що у порівнянні із минулим роком ціни на добрива зросли. Аміачну селітру купують нині по ціні 7 851 грн. за тону, карбамід – 7 260 грн. розсипом та 7 950 грн. в упаковці. Складність ситуації також полягає у тому, що деякі вітчизняні хімічні заводи призупинили виробництво мінеральних добрив. Це в остаточному підсумку може вплинути на собівартість виробництва та ціну реалізації основних видів сільськогосподарської продукції в галузі рослинництва, зокрема, зерна нового урожаю.
І на останок ще одна цифра. Згідно з прогнозними розрахунками для успішного проведення комплексу весняно – польових робіт під урожай 2016 року аграріям області (територія, підконтрольна українській владі) необхідно понад 2,4 млрд. гривень, з яких 1,9 млрд. гривень – це власні кошти сільгоспвиробників. Основні джерела покриття дефіциту – це запозичені кошти за комерційними та банківськими кредитами.
За інформацією Департаменту розвитку сільської місцевості, впровадження реформ та АПК ОДА