Жанна Нємцова: вбивство батька розкриють після Путіна

Першу річницю вбивства Бориса Нємцова його донька Жанна, яка проходить у справі як потерпіла, зустрічає не в Росії.

Вона каже, що вирішила не повертатися в Москву після історії з отруєнням іншого відомого опозиціонера Володимира Кара-Мурзи.

Зараз пані Нємцова живе у Німеччині і займається громадською діяльністю. Створений нею “Фонд Бориса Нємцова за свободу” планує поширювати ідеї освіти і свободи та підтримувати незалежних журналістів.

В інтерв’ю Російській службі Бі-бі-сі вона розповіла про своє ставлення до закінченого недавно розслідування щодо вбивць свого батька та відповідальності російського президента за цю трагедію.

______________________________________________________________________

Бі-бі-сі: Зараз, через рік після загибелі вашого батька, наскільки ви близькі до розуміння того, за що його вбили?

Жанна Нємцова: Я не змінила своєї позиції від першої миті, я досі вірю в те, що це політично мотивоване вбивство. Офіційне слідство не хоче з цим погоджуватися.

Я просила змінити обвинувачення на статтю про зазіхання на життя державного чи громадського діяча, але слідство, і це зрозуміло, не хоче визнавати, що це політичне вбивство, хоча жодного іншого виразного пояснення мотиву цього злочину воно не надає.

Щодо тих, хто натискав на курок, – зрозуміло, вони робили це за гроші. Але в тому, що стосується організаторів, спонсорів і замовників вбивства, мотивів так і не знайшли. Тепер кажуть, що жодного мотиву немає. Я вважаю, що це політичне вбивство, і весь світ зі мною згоден.

Бі-бі-сі: Чому? Що такого робив говорив ваш батько, за що хтось міг вирішити його вбити?

Ж. Н.: Я не думаю, що його вбили за щось конкретне або за якусь окрему заяву.

Він дуже критично ставився до Путіна. Він критикував і саму систему, але також – особисто Путіна. Це був найжорсткіший критик Путіна. Це перше. Це ще одна причина, за якою слідство не хоче визнавати це вбивством із політичних мотивів. Бо таке визнання означало би, що в сучасній Росії будь-який критик Путіна може бути убитий.

По-друге, я думаю, це через загальну діяльність батька. Він був найбільш упізнаваним і найпопулярнішим політиком в опозиції, його знали по всьому світу. Він багато писав про корупцію. Він почав цим займатися, а Навальний продовжив. Він виграв вибори в Ярославлі і міг би балотуватися в Думу без збору підписів. Шанси у нього були дуже високі, він міг би пройти в Думу і він планував це зробити.

Що ще важливіше, він умів об’єднувати людей в опозиції і організовувати масові протести. Ось за все це, а не за щось окреме, мого батька вбили.

Бі-бі-сі: Ви говорили, що Путін несе політичну відповідальність за це вбивство. Чи вважаєте ви, що він і персонально відповідає за це?

Ж. Н.: Політично – так. А тепер він ще відповідає і за розслідування. Коли воно почалося, він сказав, що бере його під особистий контроль. Слідство повністю провалене, і я думаю, він відповідає за те, що воно в глухому куті і під жорстким політичним тиском. Він відповідає за те, що ймовірних організаторів покривають у Росії. Багатьох із тих, хто міг бути причетний до вбивства, не допитали.

Це його особиста відповідальність і політична відповідальність за те, що це сталося в Росії. За те, що мій батько був під сильним тиском, під тиском державних ЗМІ і прокремлівських молодіжних рухів. Була створена така система, що це стало можливим.

Бі-бі-сі: Слідчий комітет заявив, що слідство у справі закінчене…

Ж. Н .: Ви маєте на увазі Бастрикіна? Ні, він неправильно собі це уявляє. Закінчене слідство у справі виконавців, є п’ятеро підозрюваних, і по цій справі скоро буде суд. Це так. Але слідство триває, тому що навіть в СК визнають, що були організатори і були замовники. Тож Бастрикін тут лукавить.

Бі-бі-сі: Що ви думаєте про досить популярному думку, що це вбивство шокувало Кремль бо – за всієї нелюбові Путіна до Нємцова – порушувало усталений принцип, що не допускав фізичного усунення ворогів?

Ж. Н.: Це конспірологічна версія. Не відомий всім факт, а якась теорія, не підтверджена нічим. Я не розумію, які правила гри існують в Росії, вони весь час змінюються. Єдине, що я знаю точно, – люди, які перебувають всередині системи, можуть творити багато, і не бути покараними – красти, може, навіть вбивати. Доти, доки вони віддані Путіну особисто. А ось усі ці теорії – демагогія, напевно.

Бі-бі-сі: Як офіційно визнана потерпіла ви просили про бесіду з Кадировим, з Путіним? Чи є у вас право просити про таку зустріч?

Ж. Н.: Думаю, попросити я можу. Кадиров запросив мене на особисту розмову, але я відмовилася. Я доклала багато сил, щоб він приїхав на бесіду до Слідчого комітету. Але він так і не з’явився, я все ще цього чекаю.

Він послав мені особисте запрошення через одну з російських радіостанцій, заявив, що шукати винних у Чечні не варто, а треба пошукати в колі тих, із ким мій батько був близький. Я думаю, він мав на увазі Ходорковського. Дуже дурна з його боку порада. Кадиров сказав, що може випити зі мною чаю і висловити співчуття. Все це несерйозно. Що ж до Путіна і його адміністрації, то звідти зі мною не контактували, я про таку зустріч не просила і не знаю, чим вона може допомогти.

Бі-бі-сі: Чи має Захід способи вплинути на хід розслідування?

Ж. Н.: Я абсолютно переконана в тому, що порятунок потопельників – справа самих потопельників. Наше суспільство, ми, росіяни, повинні самі захотіти змінити систему. Я не вірю у жодний вплив ззовні, і цим я сильно відрізняюся від Путіна, який тільки про це і говорить. Я вважаю, що це має бути внутрішнє бажання суспільства змінитися, якщо воно втомилося від несправедливості, важких економічних умов тощо. Причому тут Захід? Що може зробити Захід?

Якщо говорити про розслідування, є певні міжнародні системи контролю в рамках тих організацій, куди входить Росія. Якщо низка країн буде підтримувати, скажімо, призначення спеціального доповідача у ПАРЄ, то я буду дуже вдячна. Але в цілому буде правильно, якщо Захід буде ставити питання росіянам, а не буде їх повністю ізолювати і, хай би як було важко, буде продовжувати спілкуватися – навіть із такими людьми. А змінити політичну систему можуть тільки росіяни.

Бі-бі-сі: Наскільки ви вірите в те, що замовників і організаторів знайдуть?

Ж. Н.: Вірю. Частково, можливо, трапиться навіть так, що це буде і за Путіна – щодо організаторів. Звісно, надії на це не дуже багато, але таке може бути. Повністю це вбивство буде розкрите після Путіна, і досить швидко. В Росії. Проблема не в Росії, а в Путіні.

What’s wrong with the BBC? This entry passed through the Full-Text RSS service – if this is your content and you’re reading it on someone else’s site, please read the FAQ at fivefilters.org/content-only/faq.php#publishers.

Джерело

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *