За крок до Оскара. Які фільми можуть позбавити Україну омріяної статуетки
У неділю Американська кіноакадемія оголосить імена володарів кінопремії “Оскар”. Україна затамувала подих, адже серед номінантів у категорії найкращий документальний фільм і робота Євгена Афінеєвського “Зима в огні”. Документальна стрічка переповідає події трьох місяців українського спротиву. Дійство справді знакове і довггоочікуване – вперше за багато років за престижну кінонагороду боротиметься і український фільм.
Те, що “Зима в огні” потрапила до п’ятірки номінантів, обійшовши навіть творіння оскароносних режисерів, уже неабияке визнання. Також на нагороду претендують картини, які оголюють болісні сторінки історії інших народів і розповідають про легендарних особистостей. То хто вони, ці конкуренти, які змагаються за перемогу разом із нашим фільмом? І які у них шанси отримати статуетку?
ЕМІ
Стрічка присвячена відомій британській співачці Емі Вайнгауз. Режисер Азіф Кападіа робить ставку на раніше невідомі факти про виконавицю, яка померла молодою. Проживши коротке життя – всього 27 років – Емі встигла стати легендою. Авіобіографічні тексти пісень, відео з особистих архівів родини та друзів – усе це розповідає про особливий світ, у якому жила епатажна Емі.
Під час роботи над фільмом творці взяли понад 100 інтерв’ю у найближчого оточення виконавиці. А ще у фільмі є унікальні кадри, на яких юна Емі виконує свої перші, невідомі публіці пісні. Стрічка вражає навіть тих, хто не був відданим фанатом співачки. А ще картина “Емі” стала другим найкасовішим документальним фільмом у Великій Британії та отримала чимало престижних кінонагород.
ЩО СТАЛОСЯ, МІС СІМОН?
Ще одна біографія і ще одна співоча легенда. У центрі стрічки – доля американської джазової співачки Ніни Сімон. Раніше неопубліковані записи, а також відверті розмови із донькою виконавиці та її друзями проливають світло на пісенну і політичну діяльність Ніни Сімон. Вона народилась у бідній родині, та завдяки своєму таланту навчалась у найкращих музик. А на самому піку своєї кар’єри раптово оголосила, що йде зі сцени – і поїхала до Ліберії.
“Що сталося, міс Сімон” – фільм про непросте життя жінки, яка свого часe була голосом чорношкірого населення. Навиіть через багато років після смерті до її співочого спадку звертаються активісти руху Black Lives Matter.
ЗЕМЛЯ КАРТЕЛІВ
Назва фільму говорить сама за себе. Ця документальна робота відтворює реальний бойовик на американсько-мексиканському кордоні, де розгортається справжня війна за участі найпотужніжих наркокартелів та мисливців на них.
Жанр стрічки – документальний вестерн, при цьому у ній майже немає постановочних сцен. Режисер Метью Ганнеман понад рік співпрацював із організованими групами самооборони – так званими віджиланте – і отримав доступ до матеріалів, які легко можуть конкурувати з ігровими сценами Голлівуду.
ПОГЛЯД ТИШІ
Відвертий і шокуючий. Два слова, які критики дуже часто використовують для опису цього фільму. Картина Джошуа Оппенгаймера підіймає не надто відому світові тему страшних масових убивств в Індонезії у середині 60-их років. Сюжет розгортається довкола родини, якій вдалося пережити цей жах та яка через десятиліття відшуковує убивць свого сина.
Понад десять років Оппенгаймер працював із ескадронами смерті, фільмуючи розмови з ними та порушивши чимало тем-табу. Кульмінацією стала зустріч ключової фігури фільму, окуліста Аді, із убивцями свого брата. Фільм отримав схвальні відгуки критиків у західній пресі та низку міжнародних кінонагород.