Вакцина проти Зіки може з’явитися вже цього року
Вакцину проти вірусу Зіка можуть почати випробовувати на людях ще до кінця цього року, каже відповідальний за дослідницьку програму уряду США доктор Ентоні Фаучі, директор Національного інституту алергії та інфекційних захворювань.
Він сподівається, що це станеться уже у вересні.
Інфекцію Зіка виявили приблизно у сотні американців, які повернулися з країн, вражених цією хворобою.
Науковці цього інституту допомагали розробляти вакцину проти вірусу Ебола, а тепер намагаються зробити те саме для Зіки.
Фахівці особливо зосереджуються на вагітних жінках, адже, згідно з припущеннями, цей вірус може бути причиною недорозвинутості мозку у новонароджених.
“Ми матимемо вакцину, готову до випробувань на людях. Не для вільного поширення, а для випробування на безпечність та передбачувану захисну реакцію організму. Я думаю, що перша фаза випробувань почнеться до кінця літа або ж ранньою осінню”, – каже доктор Фаучі.
Утім, перша фаза знаменує тільки початок потенційно тривалого процесу.
Якщо темпи поширення хвороби почнуть спадати, як це сталося на пізніх етапах випробувань вакцини проти Еболи, провести широкомасштабні дослідження для оцінки ризиків застосування препарату буде неможливо.
Вакцина проти Зіки, яка зараз перебуває на стадії розробки, використовує для виклику імунної відповіді організму не живий вірус, а його генетичну інформацію.
Нові вакцини можуть розробляти десятки років. Але науковці, які працюють у штаті Меріленд, вважають, що зможуть значно пришвидшити цей процес, адже раніше вони вже розробляли вакцину проти вірусу Західного Нілу, який переноситься тим самим видом комарів.
“Проблема в тому, що ми знають про Зіку небагато. Але багато знаємо про інші флавівіруси. Зіка – це один зі флавівірусів”, – каже доктор Барні Грем, в інституті якого розробляють вакцину.
“Вакцини взагалі не створюються швидко. У нас досі немає вакцин проти деяких вірусів, відомих нам уже 70-80 років”, – продовжує він.
“Зараз у нас є нові технології. ДНК-вакцини розробляються швидше. Ми вже розробили вакцини проти вірусу Західного Ніла, пташиного грипу, Еболи та ВІЛ”, – резюмує доктор Грем.
На сьогодні передові розробки вакцини проти вірусу Зіка ідуть у двох місцях – у Бетесді поблизу Вашингтона та в індійському Хайдерабаді.
Доктор Фаучі каже, що американська вакцина зосереджуватиметься на вагітних жінках та жінках дітородного віку, а в дальшій перспективі призначатиметься усім – особливо якщо підтвердиться зв’язок вірусу з мікроцефалією.
Світ уже був у подібній ситуації на початку 60-х років минулого століття, коли порівняно безпечна хвороба – краснуха викликала близько 20 тисяч вроджених дефектів у дітей на рік, додає науковець.
“Щойно ми розробили вакцину проти краснухи та почали робити щеплення всім, починаючи з дитячого віку, синдром вродженої краснухи практично зникає”, – каже доктор Фаучі.
“Сподіваємося, те саме станеться і з Зікою”, – говорить він.
Утім, це вже не допоможе тисячам дітей, яких міг вразити таємничий вірус.
І незважаючи на всі зусилля американських вчених, вакцина може стати загальнодоступною не раніше 2018 року.
What’s wrong with the BBC? This entry passed through the Full-Text RSS service – if this is your content and you’re reading it on someone else’s site, please read the FAQ at fivefilters.org/content-only/faq.php#publishers.