Міграційна криза: Анкара розглядає пропозиції ЄС

Лідери країн Євросоюзу проводять переговори із турецьким прем’єр-міністром Ахметом Давутоглу у Брюсселі у спробах досягти згоди щодо вирішення міграційної кризи.

Раніше лідери ЄС узгодили спільну позицію щодо цього, що включає пропозицію повертати мігрантів, що прибувають до Греції, назад до Туреччини в обмін на фінансову допомогу та інші преференції, як-от безвізовий доступ до країн Шенгенської угоди.

Хоч ці пропозиції дещо м’якші від попередніх, і експерти не беруться казати, чи зможуть сторони у Брюсселі дійти згоди, пан Давутоглу заявив, що сподівається досягти “спільного фундаменту” у переговорах.

Водночас турецький прем’єр додав, що Анкара не бажає забувати про “гуманітарну” сторону кризи.

“Для Туреччини питання біженців – це не торг, а питання цінностей, гуманітарних і європейських цінностей”, – заявив пан Давутоглу перед самітом.

Тим часом президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоган заявив, що Європі слід самій подивитися на свою ситуацію з мігрантами, перш ніж вказувати Анкарі, що їй робити.

“У той час, як Туреччина приймає у себе три мільйони людей, ті, хто не можуть знайти у себе вільного місця для жменьки мігрантів, хто в самому центрі Європи утримує цих нещасних людей у ганебних умовах, мають спершу подивитися на себе”, – завив він у промові, яку транслювали по телебаченню.

“На межі міжнародного права”

За її словами, переселення біженців із таборів у Туреччині в ЄС згідно з умовами угоди почнеться через кілька днів після того, як першого нелегального мігранта повернуть до Туреччини із Греції.

Водночас, додала пані Меркель, ЄС має бути готовий почати повернення мігрантів із Греції до Туреччини негайно без зволікань, аби запобігти новій хвилі переселення до того, як угода набуде чинності.

Президент Литви Даля Грибаускайте застерегла, що угода про повернення мігрантів до Туреччини перебуває “на межі міжнародного права”, її буде важко втілити.

Раніше Ахмет Давутоглу заявив, що не допустить, аби Туреччина стала “відкритою в’язницею” для мігрантів.

Щоб уникнути звинувачень у порушенні міжнародного права при поверненні мігрантів до Туреччини, лідери ЄС обговорили можливість надання гарантій того, що справу кожного мігранта, що звернеться за наданням притулку у Греції, ретельно розглянуть.

Президент Франції Франсуа Олланд попередив, що не може гарантувати “щасливий результат” у рішенні проблеми.

У 2015 році до ЄС через Туреччину потрапили понад 1 мільйон мігрантів. Тільки з початку цього року шлях між Туреччиною і Грецією морем подолали понад 130 тисяч людей.

Десятки тисяч мігрантів наразі застрягли у Греції, після того, як їхній

шлях далі на північ до інших європейських країн заблокований.

Спершу Євросоюз пропонував за кожного нелегального сирійського мігранта, що пробрався до Греції, переселяти в ЄС одного сирійця, що перебуває у таборі для біженців на території Туреччини.

Таким чином ЄС сподівався відбити у мігрантів бажання намагатися нелегально, за допомогою контрабандистів і з загрозою для власного життя, дістатися європейської території.

У Брюсселі також розглядали пропозицію подвоїти запропоновану в минулому році фінансову допомогу Туреччині, щоб прискорити повернення мігрантів.

Пізніше від таких варіантів для Анкари відмовилися.

Кілька країн-членів ЄС висловили сумніви щодо доцільності таких пропозицій у зв’язку з переслідуваннями в Туреччині журналістів, вчених і політичних дисидентів.

What’s wrong with the BBC? This entry passed through the Full-Text RSS service – if this is your content and you’re reading it on someone else’s site, please read the FAQ at fivefilters.org/content-only/faq.php#publishers.

Джерело

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *