Європа вразлива – іноземні ЗМІ про вибухи
Сьогодні світові ЗМІ пишуть про вчорашні вибухи у Брюсселі, називаючи ці події “нападом на європейські цінності”, та ставлять під питання надійність та дієвість системи безпеки у ЄС.
“Напад на європейські цінності”
Британське Financial Times назвало вчорашні вибухи в Брюсселі, що забрали життя щонайменше 34 людей та поранили понад 200, “нападом на європейські цінності”.
На думку редакторського колективу газети, ЄС варто напрацювати стійкість до протистояння екстремізму, що передбачає об’єднання зусиль у сфері безпеки.
“Європа не може відмежуватися від лінії вогню на Півдні та Сході і полів смерті, що простягаються від Іраку та Сирії до Лівії”, – пише видання.
Вчорашні напади також продемонстрували нездатність ЄС до спільної дії з врегулювання міграційної кризи та потоків біженців із цих та інших країн. А це зраджує європейські цінності, зазначає газета.
На думку Financial Times, ЄС варто вжити негайних конкретних кроків. Чи не головним має стати покращення системи обміну розвідданими між країнами-членами, а саме інформацією про угруповання джихадистів у Європі.
Та понад усе, Захід, і Європа зокрема, мають постійно демонструвати цінності, які вони обстоюють. В іншому разі, події на кшталт вчорашніх можуть лише зіграти на руку радикально-налаштованим політикам, які підтримують заборону міграції, а саме – Дональду Трампу у США та Марі Ле Пен у Франції.
А та політика, яку підтримують вони, підриває засади західних цінностей, що ґрунтуються на особистих та колективних свободах і толерантності до різних віросповідань, підсумовує видання.
“Вразлива Європа”
Вибухи в Брюсселі продемонстрували “вразливість” Європи та її відкритого суспільства, пише журналіст International New York Times Адам Нозітер.
“Атаки ще раз підкреслили не лише слабкість бельгійських спецслужб, зокрема, а і те, що експерти з розвідки називають імовірною вразливістю Європи до тероризму в епоху полегшення пересування і комунікацій та посилення войовничості”, – пише автор.
Ми перебуваємо у ситуації структурної вразливості. Це і є демократія. Це – відкрите суспільствоЕкс-розвідник Філіп Хаєз
Однією з очевидних слабких сторін бельгійців виявилася неспроможність вчасно реагувати на “слабкі сигнали” щодо імовірних змов, цитує журналіст колишнього співробітника французької розвідки. А розвідка напередодні вибухів попереджала, що “наступний терористичний акт на європейській землі – лише питання часу”.
“Це демонструє межі тих дій, які можна вчинити у випадку надзвичайної ситуації”, – цитує журналіст колишнього посадовця служби зовнішньої розвідки Франції Філіпа Хаєза.
Наразі ж у Європі думають над тим, чи виправдане певне порушення особистих свобод з огляду на високий рівень терористичної загрози.
На думку журналіста, спецслужбам варто посилити зусилля у боротьбі з екстремізмом навіть, якщо під загрозою опиняться громадські свободи.
“Ми перебуваємо у ситуації структурної вразливості. Це і є демократія. Це – відкрите суспільство. І ризик завжди буде присутній”, – цитує журналіст Хаєза.
Загроза для США
Події в Брюсселі продемонстрували стійкість та небезпеку угруповання “Ісламська держава” для Європи, США та західних інтересів, а також розбіжності у поглядах кандидатів на посаду президента США щодо стратегії захисту, пишуть редактори американська The Washington Post у колонці “Точка зору”.
З одного боку ті, хто підтримує позицію президента Обами щодо інтернаціональної відповіді на загрозу, а з іншого – прихильники “радикального ізоляціонізму” республіканця Дональда Трампа, що претендує на участь у президентських виборах.
Редакторський колектив віддає перевагу першому варіанту.
“Трагічні події в Брюсселі показали безрозсудність позиції Трампа”, – пише газета.
The Washington Post пише, що ІД цілився по всіх західних демократіях, включно з Ізраїлем та сунітськими країнами Близького Сходу, та вважає США ворогом так само, як і Бельгію.
Посилення контролю на кордонах, як цього хоче Трамп, не допоможе завдати поразки угрупованню та захистити американців, наголошує газета. І як би активно політик не виступав проти НАТО, без його допомоги подолати ІД не вдасться.
Окрім цього, Вашингтон має взяти на себе лідерство у цій боротьбі, бо в іншому разі “хаос, на кшталт того, який відбувається у Брюсселі, скоро перетне наші навіть найбільш посилені кордони”, підсумовує The Washington Post.
Нові часи авіабезпеки
Британська The Independent пише про наслідки вибухів у Брюсселі для авіаційної галузі загалом та роботи аеропортів зокрема.
“Із часом 22 березня вважатимуть днем, що мав значні наслідки для тих, хто мандрує, та для всієї індустрії, яка залежить від них”, – пише журналіст газети Саймон Кальдер.
Вибухи в аеропорту Брюсселя вдарили по найслабшому місцю авіаційної безпеки – зоні загального доступу, що передує будь-яким перевіркам, пише автор. У той час як величезні ресурси витрачаються на попередження терористичної загрози на борту літаків, зони прибуття та реєстрації в аеропортах залишаються вразливим місцем.
Великі європейські аеропорти, такі як Гетвік, Скіпхол та аеропорт Шарля де Голля, потребують модернізації.
“Найближчим часом можуть запровадити вибіркові перевірки пасажирів та інших людей в аеропортах. У довгостроковій же перспективі знадобляться радикальніші рішення”, – зазначає Кальдер.
Такі дії можуть дещо зменшити туристичний потік до Європи, підсумовує автор.
Підготувала Тетяна Кирилюк, Служба моніторингу ВВС
What’s wrong with the BBC? This entry passed through the Full-Text RSS service – if this is your content and you’re reading it on someone else’s site, please read the FAQ at fivefilters.org/content-only/faq.php#publishers.