Мільйони документів показують, як ховають гроші багатії

Завдяки масштабному витоку конфіденційних документів стало відомо, як багаті та впливові використовують офшорні зони, щоб приховати свої статки.

Із однієї з найбільш засекречених компаній світу – панамської юридичної фірми Mossack Fonseca – просочилися 11 мільйонів документів.

Так звані #panamapapers демонструють, як Mossack Fonseca допомагали клієнтам відмивати гроші, ухилятися від санкцій та податків.

У документах згадуються 72 чинні або колишні голови держав, у тому числі диктатори, яких звинувачують у розкраданні державних коштів своїх країн.

Документи отримала німецька газета Suddeutsche Zeitung та показала їх Міжнародному консорціуму журналістів-розслідувачів (ICIJ).

BBC “Панорама” та The Guardian входять у число 107 медіаорганізацій із 78 країн, які вивчали документи. BBC не відоме джерело, яке надало документи.

Джерард Райл, директор ICIJ, зазначив, що документи охоплюють повсякденний бізнес компанії Mossack Fonseca за останні 40 років.

Він сказав: “Я думаю, що через обсяг документів їх оприлюднення виявиться, ймовірно, найбільшим в історії ударом по офшорах”.

У документах містяться дані про секретні офшорні компанії, пов’язані з сім’ями та сподвижниками Хосні Мубарака в Єгипті, Муаммара Каддафі в Лівії та Башара Асада в Сирії.

Російські зв’язки

Інформація викриває тих, хто був замішаний у ланцюгу з відмивання мільярдів доларів, яким керував російський банк, та стосується близьких соратників Володимира Путіна.

Операції проводилися банком “Росія”, проти якого США та ЄС запровадили санкції після анексії Криму Росією.

Документи вперше показують діяльність цього банку.

Гроші спрямовували через офшорні компанії, офіційними власниками двох з яких були найближчі друзі російського президента.

Віолончеліст Сергій Ролдугін знайомий із Володимиром Путіним ще з юності і є хрещеними батьком президентської доньки Марїі.

Згідно з документами, пан Ролдугін особисто заробив сотні мільйонів на сумнівних оборудках.

Однак у документах, наданих компаніями пана Ролдугіна сказано: “Компанія є корпоративною ширмою, заснованою для того, аби захистити особистість та конфіденційність кінцевого власника компанії”.

Зв’язки з Ісландією

Дані з Mossack Fonseca також демонструють, як прем’єр-міністр Ісландії Зігмундур Гуннлаугссон отримував незадекларовані відсотки із банків, яким було надано фінансову допомогу.

Пан Гуннлаугссон звинуватили у приховуванні мільйонів доларів інвестицій ісландських банків в таємних офшорних компаніями.

Злиті документи свідчать про те, що Зігмундур Гуннлаугссон та його дружина купили офшорну компанію Wintris у 2007 році.

Він не задекларував це, коли пройшов до парламенту у 2009-му. Через вісім місяців він продав його 50% компанії Wintris своїй дружині за $1.

В Ісландії зараз лунають заклики про відставку пана Гуннлаугссона. Він каже, що не порушував жодних законів, а його дружина не отримувала фінансового зиску від його рішень.

Згідно з документами, підписаними дружиною пана Гуннлаугссона Анною Сігурлауд Пальдоттір у 2015-му, офшорну компанію використовували для інвестування мільйонів доларів успадкованих грошей.

Mossack Fonseca

Серед інших викриттів є те, що Mossack Fonseca навіть призначила підставну особу, яка начебто володіла 1,8 млн дол., щоб реальний власник міг отримувати готівку в банку не розкриваючи себе.

Mossack Fonseca заявляє, що вона завжди дотримувалася міжнародних норм і слідкувала за тим, щоб компанії, які в неї входять, не використовувалися для ухиляння податків, відмивання грошей, фінансування тероризму та в інших незаконних цілях.

Компанія заявляє, що вона проводить ретельну перевіряє своїх клієнтів і жалкує, якщо її послуги були використані неналежними чином.

“Впродовж 40 років Mossack Fonseca працює і у своїй власній країні, і в інших юрисдикціях так, що їй не можна дорікнути. Нашу фірму ніколи не звинувачували і не пов’язували із кримінальними оборудками”.

“Щойно ми виявляємо підозрілу активність чи неправомірні дії, ми швидко повідомляємо про це владу. Так само, якщо влада надає нам докази можливих зловживань, ми завжди повністю співпрацюємо”.

Mossack Fonseca каже, що офшорні компанії існують по всьому світу і використовуються для різних законних цілей.

What’s wrong with the BBC? This entry passed through the Full-Text RSS service – if this is your content and you’re reading it on someone else’s site, please read the FAQ at fivefilters.org/content-only/faq.php#publishers.

Джерело

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *