Правоохоронними органами держави вживаються заходи щодо притягнення винних осіб до адміністративної відповідальності за вчинення правопорушень, пов’язаних із корупцією
Упродовж І кварталу 2016 року правоохоронними органами держави до суду направлено 921 протокол про адміністративні правопорушення, пов’язані з корупцією. З них органами прокуратури – 527, або 57 %, Національної поліції України 209, або 23 %, СБУ – 186, або 20 %.
Найбільше протоколів у поточному році спрямовано до суду правоохоронними органами Львівської (92), Дніпропетровської (85), Харківської (62), Одеської (58) областей.
Судами розглянуто 412 протоколів зазначеної категорії, у 355 (86%) випадках на правопорушників накладено штраф на загальну суму майже 584 тис грн.
До адміністративної відповідальності притягнуто 61 посадовця 3, 4 категорій органів державної влади та місцевого самоврядування.
Серед притягнутих до адміністративної відповідальності – голови місцевих рад Дніпропетровської, Івано-Франківської, Кіровоградської, Київської, Луганської, Львівської, Полтавської, Хмельницької областей, райдержадміністрацій Запорізької, Полтавської областей та інші.
До адміністративної відповідальності також притягнуто 6 працівників Державної фіскальної служби України, по 4 – Державної кримінально-виконавчої служби України та органів Національної поліції України.
Наприклад, за протоколом, складеним прокуратурою Миколаївської області, 06.01.2016 притягнутий до відповідальності за ч. 1 ст. 172-8 КУпАП начальник Первомайського МВ Головного управління Національної поліції України в Миколаївській області, який використав у власних інтересах інформацію, отриману під час виконання службових обов’язків.
Найбільшу кількість осіб визнано винуватими за неповідомлення про реальний конфлікт інтересів, вчинення дій або прийняття рішень в його умовах (188), за порушення вимог фінансового контролю (135), за сумісництво та суміщення з іншими видами діяльності (19).
Зокрема, за ініціативою прокуратури Сумської області 22.03.2016 до відповідальності за ч. 1 ст. 172-7 КУпАП притягнутий заступник начальника відділу Сумської обласної державної адміністрації, який, будучи головою конкурсного комітету, не повідомив про реальний конфлікт інтересів, надав свої пропозиції та голосував за визначення переможцем конкурсу на право перевезення пасажирів приватного підприємця, який є його близькою особою. Ця особа визнана переможцем конкурсу.
За порушення обмежень щодо отримання подарунка (пожертви) притягнуто до відповідальності 9 осіб, найбільше – у Херсонській (3), Чернівецькій (2) областях.
Зокрема, за незаконне отримання подарунка у розмірі 700 грн при перетинанні державного кордону до відповідальності за ст. 172-5 КУпАП притягнуто інспектора Бердянського прикордонного загону.
Найбільш корумпованою є сфера земельних (78) та бюджетних (52) правовідносин.
Переважна більшість порушень у земельній сфері пов’язана з допущеним реальним конфліктом інтересів при вирішенні питань, пов’язаних з виділенням земельних ділянок собі та близьким родичам. А порушення у бюджетній сфері – при укладенні угод з близькими родичами, за якими фінансування здійснюється за рахунок бюджетних коштів.
Наприклад, за прийняте в умовах реального конфлікту інтересів рішення про укладення угоди з підприємством, яке очолює близька особа, за ініціативою прокурора Старобельської місцевої прокуратури Луганської області притягнуто до відповідальності за ч. 2 ст. 172-7 КУпАП начальника управління Державної казначейської служби України у Старобельському районі.
Адміністративними правопорушеннями, пов’язаними з корупцією, завдано збитків у розмірі близько 40 тис грн, з них відшкодовано більше 21 тис грн. Найбільше – за ініціативою органів прокуратури Київської та Чернігівської областей.
Управління зв’язків із громадськістю та ЗМІ
Генеральної прокуратури України