Учені виростили 2-тижневий ембріон людини
Джеймс Ґаллахер
Кореспондент Бі-Бі-Сі з питань здоров’я
Вчені повідомили про прорив у вирощуванні ембріонів, який допоможе лікувати безпліддя і кардинально змінить знання про життя людини на ранніх етапах розвитку.
Вперше ембріон розвинули до рівня, коли відбувається його імплантація в матку.
Дослідження британських та американських вчених були призупинені, оскільки законодавство забороняє розвиток ембріонів для наукових цілей більше 14 днів.
Раніше запліднену яйцеклітину вирощували не довше тижня.
Тепер вчені знайшли спосіб імітувати жіночу утробу, щоби дозволити ембріону розвиватися впродовж двох тижнів.
Це своєрідне поєднання живильного середовища необхідної структури, де ембріон може прижитися.
Експерименти призупинили на 13-й день розвитку – за день до кінцевого дозволеного терміну – однак науковці виявили багато чого, що було невідомо.
Одним із результатів дослідження стало розуміння того, як ембріон починає процес самоорганізації в людську істоту.
Це той ключовий момент, коли у зародка формуються вади розвитку або він не може прижитися в материнській утробі
Наприклад, дослідження дозволило вченим побачити формування епібласта у 10-денних ембріонів. Найважливішого і найменшого шару клітин, який формує людську істоту, в той час як клітини, які його оточують, дають початок практично всім іншим структурам ембріона.
Професор Магдалена Зерніка Гетц із Кембриджського університету говорить, що успіх у вирощуванні ембріонів – це найщасливіший момент її життя.
Вона розповіла BBC: “Це дозволяє нам зрозуміти найраніші етапи розвитку людини, коли починається формування тіла ембріона”.
“Ми не знали про це раніше, тому це має величезне значення для репродуктивних технологій”.
Питання етики
Міжнародне право дозволяє експерименти з живим ембріоном не старшим за 14 днів із дня зачаття.
Однак останні дослідження підштовхують до зняття юридичних обмежень, і деякі вчені вже виступають за перегляд 14-денного ґраничного терміну.
Професор Азім Сурані із Гердонівського інституту зазначив: “На мій погляд, потрібно було скасувати це обмеження ще до появи цих наукових робіт”.
Однак професор Даніель Брісон з університету Манчестера, вважає: “З огляду на потенційні переваги нових досліджень у лікуванні безпліддя, розробці методів штучного запліднення, вивченні причин ранніх викиднів і розладів під час вагітності, ці обмеження можуть бути переглянуті у майбутньому”.
Британська Рада Наффілда з біоетики, яка відіграла важливу роль в дебатах про народження дитини з генетичного матеріалу трьох осіб, оголосила, що перегляне це питання.
What’s wrong with the BBC? This entry passed through the Full-Text RSS service – if this is your content and you’re reading it on someone else’s site, please read the FAQ at fivefilters.org/content-only/faq.php#publishers.