Товари подвійного призначення: Російська Федерація використовує навігатори Garmin у війні проти України та Сирії
Російська компанія «Навіком», яка представляє на ринку РФ американсько-швейцарський Garmin, постачає високотехнологічне навігаційне обладнання подвійного призначення і не приховує, що це обладнання в них купують і російські військові. У зв’язку з цим InformNapalm публікує інсайдерську інформацію про дії «Навікому» (navicom.ru) і дані про корпоративне постачання навігаторів Garmin (garmin.com) для бойових гелікоптерів, а також дані про випадки використання навігаційних приладів у зоні бойових дій на території України. Тим паче, що «Навіком» 1 вересня 2014 року анонсував доступність мап України для приладів Garmin.
Волонтерам InformNapalm передали аудіозапис розмови покупця з продавцем про навігатори Garmin у магазині «Навіком» у Москві. Людина, що надала нам запис, зазначила, що представник компанії «Навіком» вихваляв переваги навігаторів Garmin, особливо підкреслюючи, що ці пристрої та карти купували російські військові для використання в Україні та Сирії. А керівництво «Навікому» всебічно сприяє військовим, консультуючи і навчаючи їх використанню навігаційного обладнання, уточнюючи і коригуючи в цифровому форматі деякі топографічні ділянки, точки і висоти. Це могло б нічого не означати, але Garmin – швейцарсько-американська компанія, яка постачає на російський ринок високотехнологічне навігаційне обладнання подвійного призначення. А як же санкції?
-
Стенограма розмови в Навікомі
Запис 1
– І що, уже багато брали навігаторів з топографічними мапами України?
– Вони хотіли гарантію розширену…
– Розширену гарантію?
– Так, ну 2 роки гарантії
– Але тепер повинні сирійські мапи уже не брати чи все одно беруть?
– Вони запитують… мені хоч би висоти.
– А, висоти.
– Так, так.
– Тобто це вони полізли туди, а так само покладаються на американський GPS, на американський Garmin …
– Я спитав (????)… працює 20 хвилин від акумулятора від КамАЗу.
– Я зрозумів. Тобто американський Garmin допомагав у Сирії та Україні, так? Клас!
– Ні, ну, там (нерозбірливо), ті, хто туди їде, хоч Garmin, хоч що завгодно, однаково не поможеhttps://napalm.natocdn.work/2016/09/2016-08-15_1.mp3
Запис 2
– Я (нерозбірливо) людям, які користуються. Вони просто нас цим… ну, 64-й – це американці, по-моєму, 62-й GPS-Map. Взагалі, вони там в Афганістані були з цими 62-ми, їх там обкатали. Потім зробили 64-й, він теж, де треба, демократію поселят (??), і от наші приходять і кажуть: “А от інструкція є російською? Я кажу: ну, є на сайті, роздрукуйте. Наш директор, він такий ура-патріот, він друкує ці всі талмуди. Він мені: «Мені покажіть, як користуватися». Там показуй не показуй, читай не читай… зате вони побачать, що це страшно.
– Зрозуміло
InformNapalm зацікавився корпоративним постачанням обладнання Garmin в Росію за час дії санкцій на постачання продукції військового і подвійного призначення. Зокрема, була знайдена наступна інформація.
1. ТОВ “Підприємство з модернізації авіаційних комплексів” («МАК») і корпорація Garmin у квітні 2015 року підписали угоду на постачання обладнання, нібито для тренажерів Cessna 172S.
Як відомо, «МАК» тісно співпрацює з російським оборонним комплексом, і, звичайно ж, ніхто не може гарантувати цільове невійскове використання цього обладнання і те, що цей контракт не служить прикриттям для постачання обладнання для військових потреб. Тим більше, що підприємство «МАК» отримало ліцензії на право розробки та виробництва авіаційної техніки (№ 10656-АТ-Р, № 10675-АТ-П), зокрема, подвійного призначення.
2. Росія продовжує будувати для потреб ЗС РФ і на експорт ударні бойові гелікоптери Мі-35, обладнані навігаційною системою GPS115L GARMIN з блоком сполучення VPS-200.
У грудні 2014 року було здійснено постачання гелікоптерів у Західний військовий округ, у липні 2015 року ФСБ оголосило тендер на постачання гелікоптерів Мі-35. І це не враховуючи експорт машин з GPS115L GARMIN.
3. Російські компанії, які володіють заводами в інших країнах і виконують замовлення МО РФ, можуть купувати обладнання Garmin для встановлення на військову техніку.
4. Військовослужбовець ГРУ РФ сержант Александров, захоплений у полон під час бою під м. Щастя на Луганщині у травні 2015 року бійцями 92-ї бригади ЗСУ та засуджений на території України, мав при собі смартфон з фотографіями, на одній з них — навігатор Garmin gpsmap 76. Цей прилад представлений на сайті компанії. На фотографії бачимо міну ТМ-62, координати на приладі вказують, що це позиція «Фасад» ЗСУ. Розвідники, які брали участь в затриманні Єрофєєва та Александрова, повідомили волонтерам InformNapalm про своє припущення, що російські військові проводили мінування підходів до української позиції.
5. Постачання нібито туристичних GPS-навігаторів Garmin для НЗФ здійснюються по різних каналах і є масовим впродовж всього періоду агресії РФ проти України. Тобто, збільшення попиту на прилади та на українські карти компанія просто не могла не помітити. Приклад одного з постачань “для артилеристів бригади “Призрак” (назва обладнання уточнюється: Garmin etrex 30…). На фото з навігаторами позує представник координаційного центру допомоги «новоросії» в Петербурзі Олександр Любимов.
6. І, нарешті, фотографія, яка облетіла весь світ: основне навігаційне обладнання російського бомбардувальника – звичайний навігатор.
Отже, воєнні дії проти української армії російські військові і терористи здійснюють за допомогою обладнання, виробленого в т.ч. у США – країні, яка послідовно виступає за використання санкцій щодо агресора та підтримує Україну у відстоюванні незалежності і територіальної цілісності. Навіть коли у випадку із сержантом Александровим це не пряме постачання МО РФ, то, враховуючи наведений вище діалог у компанії «Навіком», це продукція подвійного призначення, яка використовувалась в неоголошеній війні російських силових структур на території України.
Чинні санкції США: 27 березня 2014 року призупинена видача американським компаніям ліцензій на експорт в Росію «потенційно небезпечної продукції». 28 березня 2014 року припинено ліцензування експорту в Росію товарів і послуг оборонного призначення.
Сподіваємось, що наша публікація буде своєрідним сигналом для подальшого роз’яснення по цій темі. Сподіваємось, що компетентні органи США проведуть перевірку постачань товарів військового та подвійного призначення в РФ, які використовує країна-агресор в обхід накладених санкцій. Також сподіваємось, що компанія Garmin перевірить діяльність свого ексклюзивного дистриб’ютора в Росії ЗАТ «Навіком» і суттєво зменшить номенклатуру постачань – до товарів виключно побутового призначення.
За збір та аналіз інформації дякуємо Катерині Яресько та Дмитру К.
(CC BY 4.0) Інформація підготовлена спеціально для сайту InformNapalm.org, при повному або частковому використанні матеріалу активне посилання на автора і статтю на сайті обов’язкове.
Переклад Людмили Кирилюк