У Москві за звинуваченням у шпигунстві затримали українського журналіста. Деталі
Власного кореспондента “Укрінформу” Романа Сущенка у порушення всіх міжнародних правил затримали у Москві у п’ятницю, 30 вересня.
Лише ввечорі у неділю, 2 жовтня від російської правозахисниці в пресу просочилася інформація, що журналіст знаходиться у СІЗО “Лефортово” і його начебто звинувачують у шпигунстві.
ФСБ Росії називає журналіста Укрінформу кадровим співробітником ГУР Міноборони України і порушила кримінальну справу за статтею “Шпигунство”.
Наразі жодного зв’язку з Сущенком немає: з його російських родичів взяли підписку про нерозголошення, консула до нього не допускають, адвокат Марк Фейгін при спробі потрапити до українського журналіста, раптово «загруз» в «адвокатській черзі» на побачення з ув’язненими СІЗО Лефортово.
Продовження інформаційної війни
“Роман є кореспондентом Укрінформу з 2002 року і собкором в Парижі з 2010 року. Він перебував у відпустці, в той час коли його затримали, це відбулося в п’ятницю 30 вересня, коли він приїхав у своїх приватних справах до Москви. Йому не надали можливості зателефонувати ані дружині, ані адвокатам”, – зазначила перший заступник міністра інформаційної політики України Еміне Джапарова.
Джапарова наголосила, що наразі готується звернення до ОБСЄ, до Ради Європи “із закликом до світової і української журналістської спільноти реагувати і давати цій справі максимальний розголос”.
Українські медійні організації звернулися до українського уряду і міжнародної громадськості з проханням висловити свій протест проти арешту в Москві українського журналіста Романа Сущенка.
“Роман є авторитетним професійним журналістом з достойною репутацією. Тому висунення йому абсурдних звинувачень, позбавлення можливості на належний юридичний захист – обурливі. Цей крок російського уряду продовжує політику залякування незалежних журналістів, є спробою примусити їх займатися самоцензурою, не говорити правди”, – йдеться у заяві організації.
Українські медійні та правозахисні організації переконані, що продовження такої практики Російської Федерації “є продовженням інформаційної війни проти України, вона поглиблюватиме кризу в медійному середовищі не лише двох країн, але і негативно впливатиме на стан журналістики у цілому світі. Цьому треба покласти край”.
Заяву підписали Національна спілка журналістів України, Центр інформації про права людини, громадська організація “Детектор Медіа”, Інститут масової інформації, Центр демократії та верховенства права.
Цинічний торг
Голова Комітету Верховної Ради України з питань свободи слова та інформаційної політики Вікторія Сюмар заявила, що Росія свідомо взяла журналіста Укрінформу Романа Сущенка в заручники, щоб організувати цинічний торг, предметом якого можуть стати як затримані в Україні російські військові, так і питання санкцій.
“Москва добре знає, скільки галасу зробить затримання журналіста. Це значить, що Романа Сущенка кидали в “Лефортово” свідомо. Кремль бере заручників. Нахабно і цинічно. Аби потім міняти і шантажувати, бо добре знає, що Україна своїх не здає”, – написала Сюмар у Facebook.
Вона поінформувала, що на засідання комітету (чергове засідання відбудеться 5 жовтня о 14.30 – ред) запрошено представників МЗС та Мінінформу з інформацією щодо заходів зі звільнення журналіста Укрінформу.
“Проте очевидно: режим Путіна організовує черговий цинічний торг, і предметом торгу будуть як російські заручники, так і питання санкцій. Не розумію, чим така поведінка відрізняється від класичної терористичної держави…”, – зауважила Сюмар.
На її переконання, світ не може закривати очі на такі речі, бо “надто вже подвійні стандарти і надто багато дозволено путінській Росіі…”
Оскаржити арешт
Російський адвокат Марк Фейгін, який захищає Романа Сущенка, розповів про найближчі завдання захисту. «Вівторок – останній день, коли можна подати скаргу на двомісячний арешт Сущенка, але я ще не знаю, чи подавав таку скаргу держадвокат за призначенням», – сказав Фейгін.
За його словами, він як і раніше, перебуває в «черзі адвокатів» у СІЗО “Лефортово”. Проте адвокатське посвідчення вже здав адміністрації, тому не може нікуди відходити для ознайомлення зі справою.
«Друга проблема – я не знаю, що взагалі в арештних матеріалах. І чи підписував Роман якісь папери. Взагалі на даний момент ситуація є тривожною. Журналіст третій день перебуває в ізоляції. На нього чиниться тиск, як мінімум, психологічний. Але не виключаю, що й більший. Це звичайний метод російських спецслужб у таких справах, які оцінюю як фейкові», – пояснив адвокат.
Позиція Кремля
Прес-секретар президента РФ Дмитро Пєсков назвав незаконне затримання журналіста Укрінформу Романа Сущенка “звичайною роботою спецслужб”.
“Це йде звичайна робота спеціальних служб. Якщо я правильно розумію, ця людина, яка називає себе журналістом, не мала акредитації, яку повинні мати зарубіжні журналісти, – акредитацію міністерства закордонних справ. Я не можу поки що сказати, чи отримував президент інформацію з цього приводу. Це звичайна робота спеціальних служб, це не питання порядку денного Кремля, тому краще звертатися безпосередньо в ці служби, щоб отримати якусь оцінку того, що сталося”, – сказав Пєсков журналістам.
За матеріалами Укрінформу