Дмитро Сторожук взяв участь у обговоренні проблеми віднесення спеціальностей «Міжнародне право» та «Правоохоронна діяльність» до юридичної освіти

Перший заступник Генерального прокурора України Дмитро Сторожук та ректор Національної академії прокуратури України Іван Присяжнюк взяли участь у круглому столі на тему: «Галузеве позиціонування освітніх спеціальностей «Право», «Міжнародне право» та «Правоохоронна діяльність» у системі вищої освіти», який проводився у Міносвіти. Захід відбувся під головуванням Міністра освіти і науки Лілії Гриневич.

Дискусія розгорнулася навколо однієї зі схвалених 23 листопада 2016 року Кабінетом Міністрів України змін до постанови КМУ «Про затвердження переліку галузей знань і спеціальностей, за якими здійснюється підготовка здобувачів вищої освіти» від 29.04.2015 № 266. Зокрема, цей підпункт передбачає надати право обіймати посади або провадити види діяльності, кваліфікаційні вимоги до яких передбачають наявність повної вищої або вищої юридичної освіти, тим, хто здобув таку освіту за спеціальністю не лише «Право», але й «Міжнародне право» та «Правоохоронна діяльність».

Після схвалення цієї зміни до Прем'єр-Міністра України надійшла низка звернень від експертів та інституцій з суттєвими зауваженнями щодо такого рішення. Вони стосувалися як формулювання поправки, адже передбачати права громадян може лише законодавчий орган, так і її суті – чи можуть бути віднесені до юридичної освіти спеціальності «Міжнародне право» та «Правоохоронна діяльність».

Думки фахівців суттєво розділилися. З одного боку експерти наголошували на тому, що здобувачі знань за вказаними спеціальностями не отримують підготовку, яка відповідає кваліфікаційним вимогам юридичної освіти. З іншого – спеціальності «Міжнародне право» та «Правоохоронна діяльність» раніше були віднесені до вищої юридичної освіти. Це давало вагомий компроміс під час призначення на важливі посади, вимогою до яких є вища юридична освіта, зокрема: в Нацполіції, прокуратурі, Національному антикорупційному бюро Україги, нотаріаті та судовій владі, заповнення вакантних посад у правоохоронних органах, розширювало можливості випускників та профільних ВНЗ.

Оскільки консенсусу так і не було досягнуто, МОН організувало широке публічне обговорення цього питання, хоч воно й перебуває поза сферою освіти й виникло через недосконалість законів, що регулюють професійну юридичну діяльність та кваліфікаційні вимоги до претендентів на посади.

Взяти участь у обговоренні мали можливість усі зацікавлені сторони. Зокрема, на заході були присутні заступник Голови Верховної Ради України Оксана Сироїд, заступник Міністра юстиції Сергій Петухов, державний секретар Міністерства юстиції Ганна Онищенко, державний секретар Міністерства внутрішніх справ Олексій Тахтай, керівництво інших органів державної влади, профільних вищих навчальних закладів, академічного товариства, міжнародних та громадських організацій.

«На жаль, професійній спільноті нині не вдається досягти консенсусу, тому я візьму на себе повноваження доповісти Кабінету Міністрів про ці три можливі варіанти вирішення проблеми, і тоді вже Уряд обговорюватиме та прийматиме остаточне рішення», – підсумувала Міністр освіти та науки Лілія Гриневич.

Управління зв’язків із громадськістю та ЗМІ
Генеральної прокуратури України

Джерело

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *