Права меншин, регіонали-втікачі й кремлівські проекти

Останнім часом в Україні як гриби після дощу почали з’являтися різні організації, діяльність яких начебто присвячена «захисту прав національних меншин». Зокрема: «Центр прав меншин», який очолює колишня помічниця одіозного адепта «російського світу» Вадима Колесниченка Яна Салміна, а також «Рада національностей» (очолює радник голови партії з міжнаціональних і міжконфесійних питань Ігор Піляєв, він числиться також на кафедрі міжнародних відносин і міжнародної інформації ПАТ «Вищий навчальний заклад «Міжрегіональна Академія управління персоналом») при партії «Соціалісти» (керівник партії – колишній міністр закордонних справ при кабміні Азарова Леонід Кожара).

Аналізуючи ЗМІ, ми наткнулися на дуже цікаві речі. Виявилося, що ці «організації» тісно взаємодіють між собою, проводять спільні заходи, після яких у ЗМІ з’являються яскраві заголовки про «утиски інакомислення» в Україні і «прагнення національних меншин отримати автономію».

Деякі заходи цих організацій, через присутність на них одіозних діячів «російського світу», наштовхнулися на протидію з боку українських патріотичних сил.

Поштовхом до написання цієї статті стали поштові дампи, опубліковані хакерами MadUkrop$_Crew на ресурсі cyberguerrilla.org. У повідомленні сказано, що хакерам вдалося отримати доступ до пошти Яни Салміної (prav.cmr@gmail.com), а також Ігоря Піляєва (igor.piliaiev@gmail.com). Побіжний аналіз листування не викликав у нас зацікавленості. Але докладне вивчення листування вивело нас на лист Салміної, адресований фонду «Російськомовна Україна», співголовою якого є колишній нардеп Вадим Колесниченко. У листі йшлося про проблеми зі зняттям 500 тисяч рублів із власних рахунків в українському «ЮніКредитБанку». Саме цей лист змінив наше ставлення до цього дампу і визначив потребу продовжити аналіз. Можемо припустити, що Кремль, в особі фонду підтримки й захисту прав співвітчизників, які проживають за кордоном, виділив ці кошти для організації масових заходів щодо «захисту національних меншин». Досить пригадати проекти Суркова м’якої федералізації України: «Порто-Франко», «Громадська рада Слобожанщини» й «Народна Рада Бессарабії». Сценарії «заходів» написані під кальку. Ті самі з’їзди, круглі столи, конференції, замовні публікації й медіапідтримка від проросійських ЗМІ.

Далі ми побачимо, що Яна Салміна справді дуже переживає через гроші «Російськомовної України», і навіть підготувала скаргу на ім’я Національного банку України. Дуже сподіваємося, що ці кошти все-таки залишилися заблокованими. Втім, подальшу долю цих грошей мають визначити компетентні правоохоронні органи України.

Крім турбот про повернення грошей «Російськомовної України», Яна Салміна підбирає для фонду авторів замовних статей про порушення прав національних меншин в Україні. Так, за 2500 грн пропонується написати «опус», водночас він має відповідати конкретним критеріям, наприклад, «негативна риторика влади щодо національних меншин», «побутова дискримінація», «вияв нетерпимості з боку українських ЗМІ», «популістські заклики до розпалювання ворожості й ненависті з боку радикально налаштованих груп» (такі «схеми» нам знайомі з публікацій волонтерів InformNapalm [1] [2] [3]).

У листуванні з tothmihaly@meta.ua (адреса належить Михайлу Товту, угорцю по національності, який представляється як «почесний президент Демократичного товариства угорців України») є зразок такого договору, підписаного з Черничко Степаном, теж угорцем, викладачем Закарпатського угорського інституту ім. Ф.Ракоці.

Також не можна не помітити прагнення «Центру прав меншин» вплинути на перебіг розгляду Конституційним судом України знаменитого закону «Ківалова-Колесниченка» «Про засади державної мовної політики», способом залучення до засідань суду «громадських активістів» і «своїх» народних депутатів Василя Брензовича й Антона Кіссе, які теж є представниками так званих «національних меншин». Докладна інструкція, як кажуть, додається.

У цьому листі вдруге привертає увагу той факт, що Салміна листується з Михайлом Товтом. З цим прізвищем пов’язані публікації новин у класичному стилі російської пропаганди, наприклад: «Угорська громада України вимагає від Порошенка територіальної автономії», або «Представники угорської громади Закарпаття прийняли рішення добиватися створення територіальної автономії через підписання спеціального договору з Кабміном».

У ході подальшого аналізу листування з’ясувалося, що Михайло Товт підтримує тісні контакти і з Яною Салміною, і з Ігорем Піляєвим, він не просто запрошений гість, а фактично співорганізатор більшості заходів і «Центру прав меншин», і «Соціалістів», і, цілком можливо, має свій «шматочок пирога» від російських кураторів.

В одному з листів йдеться про запланований захід в Ужгороді: так званий «круглий стіл національних меншин», на якому, зокрема, обговорювали питання «Який шлях приведе до миру в Україні: національні автономії, національна квота в парламенті, вдосконалення місцевого самоврядування?», після якого на інформаційних ресурсах і з’явилися новини про «прагнення угорців до автономії». Михайло Товт у цьому випадку пропонує допомогу з гостями.

Салміна пише Товту: «Порадьте мені, будь ласка, у якому порядку давати слово учасникам, щоб не було ображених + і головне, кому фактично дати першому слово після мого вітання, щоб завернути правильно розмову! (позначте може цифрою). Спасибі, Яна». Йдеться про круглий стіл, який «Центр прав меншин» організував у Києві 14 листопада 2016 року.

А ось і список учасників, який додає Салміна:

Після того, як пройшов круглий стіл, Салміна пише: «Михайле Михайловичу, сьогодні Аркадій Ілліч сказав, що Ви йому повідомили, що приїжджає моніторингова місія на тиждень у Київ. У Вас є контакти цієї моніторингової місії? Треба з ними зустрічатися, треба повідомити ситуацію щодо Центру, що були спроби зірвати + відео круглого столу вилучила служба? Треба нам собі безпеку». Припускаємо, що нашим доблесним захисникам хтось наступив на хвіст. Відео, про яке йде мова, можна переглянути тут.

Водночас, «партнери» усіляко намагалися розігнати інформацію про проведений захід по своїх джерелах.

Бурхливе обговорення викликала також зірвана проукраїнськими активістами конференція на тему «Захист прав національних меншин» у Дніпрі 23 листопада 2016 року, про що Піляєв відзвітувався керівнику партії Леоніду Кожарі.

Ось такі вони, захисники національних меншин. Висновки робити, звісно, вам. А задуматися є над чим. Наприклад, на які потреби Кремль виділяє гроші фонду «Російськомовна Україна», співголовою якого є колишній регіонал Вадим Колесниченко, а нині він член російської політичної партії «Родіна»? Хто, чиїм коштом, а головне, навіщо фінансує заходи, мета яких – створення інформаційних приводів про прагнення «національних меншин» до автономії й самоуправління?

×Disclaimer

Спільнота InformNapalm не відповідає за способи вилучення інформації та її походження. Інформацію для написання цієї публікаціївзято з відкритих джерел

Матеріал до публікації підготував Михайло Ковальчук

Інформація підготовлена спеціально для сайту InformNapalm.org. При повному або частковому використанні матеріалу активне посилання на автора і статтю на сайті обов’язкове.
(Creative Commons — Attribution 4.0 International — CC BY 4.0 )

Щоб оперативно отримувати сповіщення про нові розслідування InformNapalm, підписуйтеся на сторінки нашої спільноти у соцмережах Фейсбук та Твіттер.

Закликаємо читачів активно ділитися нашими публікаціями в соціальних мережах. Винесення матеріалів розслідувань в публічну площину здатне переломити хід інформаційного та бойового протистояння.  

Джерело

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *