Перед тим як майбутнє…

Нашим співрозмовни…

Я мрію, навчаю, пишу…

Сьогодні ми виріши…

Часи та світи для…

Сьогодні ми виріши…

Час невпинно диктує моду…

Різні часи - різні…

ПРОДАЖ УКРАЇНСЬКОЇ ЗЕМЛІ –…

Закон, котрий дозво…

ЗЕМЕЛЬНА АФЕРА

Вночі, як злодії. В…

Війни, пошесть та бунти.…

Інтерв'ю з Іриною …

Українська земля — не…

Українська земля —…

«
»

Що відомо про загибель російського солдата в Сирії

Що відомо про загибель російського солдата в Сирії

Віктор Нехезін
Бі-бі-сі, Москва

  • 28 жовтня 2015


Reuters

У середу Вадима Костенка поховали на рідному хуторі Гречана Балка в Краснодарському краї Росії. Його ховали у відкритій труні. Журналісти, які приїхали на місце подій, повідомляли, що родичі неохоче йшли на контакт і відмовлялися від коментарів.

В історії першої офіційно підтвердженої загибелі російського військовослужбовця в Сирії як і раніше зовсім мало фактів і багато припущень.

Відомо, що Вадим Костенко загинув у суботу, 24 жовтня. Батькам Вадима повідомив про це особисто командир його частини. Однак міністерство оборони Росії і в цілому російська влада вирішили, що про цей інцидент повідомляти громадськості не потрібно.

Інформацію про загибель російського солдата поширили блогери з розслідувальної групи Conflict Intelligence Team (CIT), які побачили в соціальних мережах повідомлення друзів і близьких Вадима Костенка, а потім, за його власними записам у блозі визначили, що йдеться саме про росіянина, який служив в Сирії.

Лише 27 жовтня – за день до похорону – міноборони визнало достовірність цих даних та оприлюднило офіційну версію смерті Костенка – самогубство на ґрунті проблем в особистому житті.

Недовіру до пояснення військового відомства, яке до цього взагалі мовчало про загибель військовослужбовця, підкріпили висловлювання родичів Вадима. Вони переконані, що він не міг вкоротити собі віку.

За контрактом в Латакію

19-річний Костенко опинився в Сирії, підписавши контракт на службу в повітряно-космічних силах Росії.

До цього він служив в армії за призовом і, як розповів агентству Reuters батько загиблого, навіть не повідомив батькам, що збирається стати контрактником – подзвонив їм, коли вже був у Сирії.

Туди його відправили 14 вересня, тобто за два тижні до початку російських бомбардувань сирійської території.

В авіаційних атаках Вадим Костенко не брав участі – за фахом він авіатехнік, служив у 960-му штурмовому авіаполку 1-ї гвардійської змішаної авіадивізії, і весь час був у розташуванні російської військової частини на аеродромі Хмеймім в провінції Латакія.

Російська авіабаза в Латакії розташована далеко від лінії фронту, тому малоймовірно, що Вадим Костенко безпосередньо брав участь у бойових діях.

Перше офіційне повідомлення міноборони про смерть російського військовослужбовця було коротким: “Військовослужбовець-контрактник, який проходив службу на авіабазі Хмеймім як технічний спеціаліст, наклав на себе руки під час відпочинку після чергування”.

“Особисті обставини”

У середу Головна військова прокуратура Росії виступила з більш детальним повідомленням.

“Перші результати перевірки свідчать, що Вадим Костенко повісився в позаслужбовий час у зв’язку зі сформованими у військовослужбовця несприятливими особистими обставинами поза частиною”, – цитує заяву прокуратури агенція “Інтерфакс”.

За твердженням військових прокурорів, причина смерті не викликає жодних питань.

Тим не менш, у повідомленні прокуратура зізнається, що розслідування обставин смерті Костенка триває.

epa

Мати Вадима Костенка на похороні

У середу “Новая газета” повідомила, що батьки Вадима написали заяву в поліцію з вимогою провести повторну медекспертизу.

Проте в поліції і міністерстві оборони виданню “Газета.ру” відповіли, що вони нічого не знають про такий запит.

Відкрита труна

Батьки Вадима Костенко, судячи з усього, дійсно не вірять у версію про самогубство сина.

Про це вони прямо сказали в інтерв’ю агентству Reuters у вівторок, і зараз не відомо, чи вони змінили свою точку зору.

“Ми кожен день говорили по телефону приблизно півгодини, – розповіла журналістам мати солдата, Світлана Костенко. – У суботу він був веселий, щасливий, сміявся”.

За її словами, останній раз вони говорили після обіду – тобто за кілька годин до його смерті.

Команді блогерів CIT вдалося отримати вкрай суперечливу розповідь подруги Вадима.

“Спочатку сказали, що він повісився. Потім – що його повісили і розстріляли. Остаточна версія – знайшли мертвим… Напряму сказали, що він у цинковій труні”, – цитує її група CIT.

Однак швидко з’ясувалося, що приховувати тіло солдата ніхто не збирається, – його віддали родичам для похорону у відкритій труні.

Більше жодних коментарів подруга Костенка не давала і не відповіла на запитання, які їй направили через соціальні мережі.

Дядько та сестра

Водночас журналіст декількох ЗМІ змогли отримати ще кілька висловлювань родичів солдата, які прямо суперечать офіційній версії.

Журналіст “Нової Газети” у своєму репортажі наводить слова чоловіка, який представився йому “дядьком Вадима Костенко”.

“Та яке там “повісився”. У нього щелепа зламана, а ззаду голова пробита. І шия зламана. І розрізаний весь до пупа”, – цитує його журналіст, але тут же визнає, що крім цих слів чоловік більше нічого не сказав і категорично відмовився спілкуватись далі.

Агентство Reuters цитує неповнолітню сестру загиблого, яка також вказує на множинні травми на тілі Костенка, які навряд чи можуть свідчити про самогубство.

Заява омбудсмена

epa

Уповноважений з прав людини в Росії Елла Памфілова звернула увагу на те, що військові структури часто намагаються приховати від громадськості справжні причини і обставини смерті військовослужбовців.

“Ще з радянських часів я прекрасно пам’ятаю негативну практику, коли керівництво підприємств за нещасних випадків намагалося покладати відповідальність на самого постраждалого. На жаль, така практика існує й нині, і наше військове відомство не є винятком”, – заявила омбудсмен в інтерв’ю агенції “Інтерфакс”.

Елла Памфілова закликала ретельно та повноцінно розслідувати цей випадок і обіцяла взяти розслідування під свій контроль.

“Життя не повернути, і я висловлюю співчуття родичам. У будь-якому випадку треба провести ретельне розслідування, щоб встановити причину загибелі і щоб, відповідно до закону, родичам могли виплатити компенсацію морального і матеріального збитку”, – додала Елла Памфілова.

Джерело

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *