Валуйки як плацдарм для спецоперації: ознаки підготовки до наступу

Російську військову базу у Валуйках можуть використати для відновлення наступальних дій на півночі Луганської області. Такі висновки можна зробити на основі специфіки недавно завершеної підготовки пілотів 549-ї авіабази армійської авіації ВПС РФ, частина якої базується у Валуйках.

 

28 червня 2016 року Міністерство оборони Російської Федерації повідомило, що льотчики авіабаз армійської авіації Західного військового округу (ЗВО) у Ленінградській та Смоленській областях удвічі збільшили кількість польотів у нічний час із застосуванням окулярів нічного бачення «ГЕО-ОНВ1-01» та інфрачервоних станцій переднього огляду. Під час польоту на гранично малих висотах на вертольотах Мі-8, Мі-24 та Мі-26 повністю відключені прилади освітлення та зовнішні розпізнавальні сигнали.

У ході тренувань особливу увагу приділяли питанням розпізнавання і маневрування у рельєфі місцевості, орієнтування у просторі, а також пошуку з повітря непідготовлених майданчиків для приземлення вертольота.

Хоч МО РФ не вказало конкретні підрозділи, які проходили такий вишкіл, їхні області базування та тип авіатехніки, повідомлена інформація дали можливість ідентифікувати частини: йдеться про підготовку військовослужбовців 378-ї авіабази армійської авіації, яка базується на аеродромі Двоївка під Вязьмою, а також 549-ї авіабази армійської авіації — аеродром Пушкін чи Прібилово у Ленінградській області.

Від початку, з огляду на локацію базування та характеристику місцевості, ми зробили висновок про підготовку операцій на території однієї з країн Балтії. Проте після ідентифікації у Валуйках групи 549-ї авіабази зросла ймовірність того, що пілотів готували до проведення операцій саме на території України.

Перелік завдань, які виконували під час тренувань, про які повідомляло МО РФ, свідчить про відпрацювання спеціальних операцій ВПС (інфільтрація, ексфільтрація груп). У 2012 році в частині 378-ї авіабази відпрацьовували десантування підрозділів спецпризначення.

Фото: twower.livejournal.com, 2012 рік

Хоч нічне пілотування відпрацьовували і в Центральному ВО, завдання під час тренувань були інші.

Прилад “ГЕО-ОНВ1-01” поступив у війська тільки у 2015 році. Основне його призначення – бойові можливості ескадрилій вертольотів Мі-8АМТШ-В «Термінатор».

Ні 549-а авіаційна база армійської авіації, в/ч 12633 (м. Санкт-Петербург, м. Пушкін, аеродром Пушкін), ні  авіагрупа 549-ї АвБ армійської авіації, в/ч 12633-2 (Ленінградська область, Виборзький р-н., с. Глебичево, аеродром Прібилово) не мають у своєму розпорядженні Мі-8АМТШ-В «Термінатор».

На першій є:
8 од. Мі-8МТ/МТВ-2,
6 од. Мі-8 МТВ-5 (№07, №10, №14, №15, №16, №17) ,
2 од. Мі-28Н (№70, №71).

На другій:
10 од. Мі-24ПН,
6 од. Мі-35М (№31, №32, №33, №34, №35, №56),
6 од. Мі-8МТ/МТВ-2.

Читайте також: Хто бомбить Сирію: особисті дані 58 офіцерів ПКС РФ (інфографіка)

На базі у Валуйках поки не зафіксували вертольотів цього типу, але, зважаючи на перекидання на 4 тисячі кілометрів 2 таких машин із ЦВО в Крим для участі у конкурсі «Авіадартс-2016», можна розглядати ймовірність того, що авіагрупа у Валуйках збільшиться внаслідок перекидання машин з інших регіонів РФ. На той випадок, якщо цього не станеться, російський ОПК модифікував прилад «ГЕО-ОНВ1-01» так, що його можна використовувати на інших типах вертольотів.

Перекидання частини 549-ї авіабази у Валуйки є важливим сигналом в умовах, коли вище військово-політичне керівництво РФ розглядає північно-західний напрямок як ймовірний напрямок загроз з боку НАТО. Використання вертольотів для розв’язання короткострокових завдань (надзвичайні ситуації, участь у заходах і под.) зазвичай проводиться за рахунок сил ЦВО, тому цей факт є важливою ознакою можливого планування операцій з використанням техніки, яка дислокується на базі у Валуйках. 

База у  н. п. Валуйки розташована за 17 км від найближчої точки українського кордону і за 30 км від українського кордону в бік міста Харкова. Проте малоймовірно, що російське командування розглядає можливість операцій на Харківському напрямку. Найімовірніша підготовка спеціальних операцій на півночі Луганської області, в районах Сватового, Сєвєродонецька, Лисичанська, Старобільська з використанням ССО РФ. Метою може бути загарбання одного з міст і оточення локального угруповання українських військ.

У червні 2015 року американська приватна розвідувально-аналітична компанія Stratfor також прогнозувала  можливий наступ бойовиків терористичних організацій «ДНР» та «ЛНР» на міста Слов’янськ та Сєвєродонецьк.

Російська військова база у Валуйках. Знімок з космосу. Друга половина 2016 року

Після попередніх розслідувань InformNapalm на тему спостереження за військовою базою у н. п. Валуйки, читачі анонімно передали нам найбільш якісний супутниковий знімок цієї бази, датований другою половиною липня 2016 року.

За оцінками волонтерів-розвідників InformNapalm, природні водні перешкоди та укріплені позиції українських силовиків створюють значні проблеми для просування об’єднаних російсько-терористичних сил до виходу на північні рубежі Луганської області, тому форсоване розширення військової бази у Валуйках і характер підготовчих заходів можуть означати бажання ворога використати цей плацдарм для ведення тактичних маневрів з виходом у тил українського угруповання та одночасним доланням водних перешкод з території, контрольованої російськими бойовиками, з допомогою понтонних переправ. Ці дії можуть мати характер прихованої висадки, під час якої факт відкритого вторгнення РФ не буде визнаватися, – саме з цією метою відпрацьовують нічні польоти на низьких висотах.

Читайте також: Бойовики тренуються форсувати водні перешкоди (фотофакт)

Матеріал підготував Анатолій Баронін спільно з волонтерами міжнародної спільноти InformNapalm.

(CC BY 4.0) Інформація підготовлена спеціально для сайту InformNapalm.org, при повному або частковому використанні матеріалу активне посилання на автора і статтю на сайті обов’язкове.

Ми закликаємо читачів активно ділитися нашими публікаціями в соціальних мережах. Винесення матеріалів у публічну площину може переломити хід інформаційного та бойового протистояння.

Джерело

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *