Життя на військовому полігоні: кримчани скаржаться на російські навчання

У Криму ще не встиг закінчитися курортний сезон, як розпочалася перевірка боєготовності Збройних сил Росії. У Південному військовому окрузі, в складі якого опинився й півострів, військові операції проводяться як в акваторії Чорного моря, так і на суші ‒ в анексованому Криму й у Краснодарському краї сусідньої Росії. Велика кількість військової техніки на автодорогах і в містах створює проблеми для кримчан і гостей півострова.

За інформацією Міноборони Росії, на цей момент у Південному військовому окрузі (територіально він збігається з Південним військовим округом, до якого нещодавно приєднали і Крим) проводять раптову перевірку його боєготовності. Військові операції виконують напередодні анонсованих широкомасштабних навчань «Кавказ 2016».

Крим як великий військовий полігон

Для управління авіацією в повітрі й ведення повітряної розвідки задіяли літаки дальнього радіолокаційного виявлення й управління А-50М і А-50У. «Екіпажі літаків виконали перебазування на оперативні аеродроми Південного військового округу, де вони мають виконувати завдання з управління авіацією в повітрі, ведення повітряної розвідки в інтересах корабельних і наземних угруповань Південного військового округу, Чорноморського флоту й Каспійської флотилії», ‒ йдеться у повідомленні Міноборони Російської Федерації.
Get Adobe Flash Player

Росія проводить військові навчання у Севастополі

1:3200:00
/1:32

Завантажити на комп'ютер

У рамках перевірки боєготовності російської армії в Криму відпрацьовують операції берегові війська й морська піхота. Для виконання завдань на півострів перекинули підрозділи аеромобільних військ із Волгоградської області Росії. Вони прибули на кримський полігон Опук (Керченський півострів), де розпочали інженерне обладнання, організацію охорони й оборони нового району зосередження і провели тренування з навантаження десанту й бойової техніки на великі десантні кораблі й висадку на необладнане узбережжя полігону.

У південному напрямку російська сторона створила угруповання авіації і військ протиповітряної оборони (ППО). Екіпажі винищувачів, перебазовані на оперативні аеродроми, заступили на бойове чергування з протиповітряної оборони в Південному федеральному окрузі.

У той же час у Чорному морі бойові кораблі Чорноморського флоту Росії також відпрацьовують завдання з організації протиповітряної і протипідводно-диверсійної оборони. Підрозділи берегових військ і морської піхоти Чорноморського флоту провели тренування з навантаження на десантні кораблі й висадку на необладнане узбережжя.
Get Adobe Flash Player

Російська армія проводить навчання в Феодосії

1:5200:00
/1:52

Завантажити на комп'ютер

Військові ‒ над будинками і пляжами

Військові перевірки й навчання приносять корективи в життя не тільки військовослужбовців, але й цивільного населення півострова і його гостей. Починаючи з 2014 року, міськими дорогами й автотрасами регулярно переміщуються колони БТР, танків, військових вантажівок та іншої бойової техніки.

На початку серпня журналісти Крим.Реалії зняли чергове відео пересування важкої техніки в Сімферополі й Керчі.

Відео транспортування важкого озброєння, зняте очевидцями, з’явилось у відкритому доступі в неділю 28 серпня. Залізничний потяг рухається в сторону селища Леніне Ленінського району, повідомляє автор.
Get Adobe Flash Player

Росія стягує військову техніку до Криму

2:0000:00
/2:00

Завантажити на комп'ютер

Кримчани упродовж останніх двох із половиною років скаржаться на російську авіацію, яка кілька разів на день нагадує про себе ‒ бойові вертольоти нерідко пролітають над житловими будинками, ледве не чіпляючи лінії електропередач, розповідають місцеві жителі. «Ми живемо недалеко від залізничної станції й часто бачимо, як військова авіація облітає наше селище, пролітає дуже низько над місцями скупчення людей, здається, що ось-ось зачеплять лінії електропередач. Усе це дуже страшно, ніколи такого раніше не бачили. Таке відчуття, що про людей не думають взагалі. Не дай Бог, завтра цей вертоліт упаде на нас», ‒ розповідає мешканка одного з кримських селищ.

Іноді військові заходи російські силовики проводять прямо в населених пунктах. Наприклад, жителі Білогірська розповідають, що нещодавно навчання відбувалися прямо в них у селищі. Силовики оточували територію, блокували рух, влаштовували гонитву за невідомими містом. На початку серпня операцію також проводили в Бахчисарайському районі. Очевидці розповідають, що селом бігали групи російських військових по 10-15 людей, стріляли, розставляли розтяжки.

При цьому місцева влада нічого не пояснює населенню, як поводитися під час подібних заходів, говорить координатор Кримської контактної групи з прав людини Абдурешит Джеппаров. «Робота з населенням не ведеться. Абсолютно ніяких пояснень, оголошень немає. У мирному селищі можуть стріляти, когось ловити, проводити військові дії, а людям ніхто нічого не пояснює, вони про все дізнаються за фактом», ‒ говорить він.

Військова техніка з’являється й у курортних регіонах. Наприклад, у неділю 28 серпня на трасі Керч ‒ Сімферополь біля села Приморське місцеві жителі помітили дві колони бронетранспортерів і вантажних машин різного призначення. Відпочивальники говорять, що 28 серпня бачили військові вертольоти над кримськими пляжами. «Проїжджав серпантином у районі Рибальського під Алуштою, люди купаються, а над ними пролітає військовий вертоліт прямо над водою», ‒ розповів Крим.Реалії очевидець.

Кримчани, які стають свідками військових навчань, із тривогою сприймають те, що відбувається. Поява військової техніки на автодорогах створює проблеми. «Я вчора їхав у бік Сімферополя і трасою йшла дуже довга колона військової техніки. Дуже некомфортно, коли потрібно пропускати цю колону, в якій десятки машин. Звідси і проблеми. Тому що плануєш своє життя, кудись тобі треба в один час, а через вимушені затримки в дорозі приїжджаєш зовсім в інший час. Постійно літають по два-три вертольоти над будинками. Цей шум порушує спокій, це все-таки військові. Люди ставляться до цього з обуренням, усіх уже дістало це все», ‒ каже правозахисник Абдурешит Джеппаров.

Як пережити військові навчання

Українські експерти відзначають, що польоти військової техніки над населеними пунктами в Криму порушують міжнародні правила і права цивільного населення.

«Є правила, які поширюються на території, які є цивільними населеними пунктами. Є певні вимоги з видалення цивільних населених пунктів від військових полігонів, навчальних центрів, небезпечних об’єктів. Є обмеження за ризиками польотів поблизу населених пунктів. Звісно ж, вони є і вони порушуються. Але першим порушенням була окупація Криму, решта вже є наслідком неї. Росія проводить у Криму свою політику й вона буде її проводити, які б поради не давали, і як би населення півострова себе не поводило», ‒ говорить директор військових програм Українського центру економічних і політичних досліджень імені О. Разумкова Микола Сунгуровський.

Інший військовий експерт, генерал-лейтенант запасу Ігор Романенко радить звернути увагу на формулювання заходів, які проводять у Криму.

Ігор Романенко

«Операції, що до кінця серпня проводяться в Криму, названі перевіркою боєготовності армії. Чому назвали саме так, зрозуміло. Тому що якщо це перевірка, а не навчання, значить не треба запрошувати зарубіжних спостерігачів, які могли би стежити і вчасно повідомити, що ці навчання переростають у виконання бойових завдань і, фактично, у ведення бойових дій. Вони зараз нарощують чисельність військових у Криму й переводять їх у повну бойову готовність, пропускаючи ступінь «підвищена військова небезпека». А це означає, що частини сполук, які беруть участь в проведенні цієї перевірки, виконують план у повній бойовій готовності. Тобто люди й техніка переводяться в такий стан, що вони готові до бойових дій, тобто до війни», ‒ пояснює він.

Перевірка боєготовності російської армії в Криму є підготовкою до широкомасштабних військових навчань «Кавказ 2016», які стартують у Росії 1 вересня.

Джерело