Хроніки InformNapalm: рік, як Росія знищує Сирію

30 вересня 2015 року Росія офіційно почала воєнну операцію в Сирії. Міжнародна розвідувальна спільнота InformNapalm з перших днів операції опинилась на інформаційній передовій цієї війни. У цій статті ми розкажемо, що відбулося в Сирії за рік і як OSINT-досвід Донбасу допоміг нам у Сирії.

Весь світ вперто не звертав увагу на події в Сирії, хоч війна там іде з 2011 року. Іноді звідти приходили тривожні новини про ісламістів, розстріл мирних жителів чи хімічну зброю, але до поганих новин з Близького Сходу звикли.

Наша перша стаття із «сирійської серії» вийшла 7 вересня 2015 року — за три тижні до початку офіційної оперції ПКС РФ. Ми звернули увагу на російську базу в Тартусі, про яку у 90-ті почали забувати навіть у самій Росії. Виявилося, що з початком війни в Сирії вона знову ожила, до неї активно заходили кораблі російського флоту. Цілий масив фотографій із завантаженнями-розвантаженнями, заходами в порти, флотським побутом, фотографіями вантажів та армійського життя було викладено ще у 2012-2014 роках.

Тартус як хаб російсько-сирійської дружби

До речі, саме фотографії вантажів і викрили посилену підготовку до початку операції — виявилось, що є ціла плеяда морських фотографів-споттерів, які документують проходи кораблів. У серпні 2015 турецький блогер сфотографував навантажений військовою технікою великий десантний корабель (ВДК) «Микола Фільченков» під час прохду через Босфор. І понеслась…

Ми проаналізували групи, присвячені російським великим десантним кораблям (ВДК), і з’ясувалося, що вони вже не перший місяць активно до чогось готуються і ходять у сирійський порт Тартус.

А чутка про відрядження в Сирію прошла по частинах ще у 2013 році.

Новоросійсько-сирійське відрядження ЗС РФ

Проаналізувати трафік нам допоміг турецький сайт Bosphorus Naval, який скрупульозно документував всі проходи через Босфор.

За два тижні до офіційного початку воєнної операції ми проаналізували трафік через Босфор, і з’ясувалося, що за 2013-2015 роки в Сирію ходили понад 50 суден і кораблів російського флоту — понад 70% всього трафіку припало на ВДК, які використовували як перевізників військової техніки для допомоги Башару аль-Асаду.

Трафік ріс з року в рік — залучені були всі флоти, а більше від інших – Чорноморський флот РФ. Для наочності подачі інформації ми вперше випустили інфографіку про Сирію:

Як Путін допомагав Башару Асаду воювати зі своїм народом

А 30 вересня 2015 року «раптом» почалась воєнна операція, до якої, правда, готувалися вже котрий місяць поспіль.

У листопаді 2011 до трафіку приєдналися пороми, які раніше працювали на Керченській переправі. До речі, пізніше вони ж розповіли, що їм не заплатили за рейси і назвали реальну кількість рейсів у Тартус.

“Сирійський експрес” набирає обертів: російський пором-ролкер везе військовий вантаж у Тартус (ФОТО)

У нас поступово почали з’являтися бланки службових паспортів, з якими солдат РФ направляли в Сирію.

Солдату в Сирії без паспорта не жити. 28-а ОМСБр ЗС РФ у Сирії

Слід зазначити, що операція в Сирії з перших днів поділилася на сухопутний і повітряний компоненти. У ЗМІ майже нічого не писали про бої на землі та участь у них російських військ, зате бомбардування і підготовку літаків до вильотів знімали зграї російських журналістів. Ми придивилися до цих пропагандистських матеріалів і почали вираховувати екіпажі літаків. Першим нам у цьому допоміг журналіст Russia Today Мурад Газдієв.

У хід пішли відео з парадів, тонни листування на форумах любителів авіатехніки, соціальні мережі й необережні висловлювання колег. У той час на Донбасі продовжували гинути українські солдати, і ми вирішили висунути ультиматум російським очільникам — за кожну провокацію на Донбасі будуть публікуватися особисті дані чергового пілота ПКС РФ, який воює в Сирії.

Встановлено екіпаж Су-24М з бортовим “26” – наша відповідь на провокацію російських терористів

Виявилося, що нас стали активно читать в ФСБ Росії (логи сервера замість тисячі слів), а прес-секретар президента РФ Дмитро Пєсков навіть назвав такі дії «ворожою позицією».

Новина докотилася навіть до західних ЗМІ:

«A Ukrainian Website Is Outing Russian Soldiers, and Moscow Wants Canada to Stop It» (VICE News)

Ми взяли до уваги реакцію російської сторони і вирішили випустити першу версію інфографіки про російських пілотів:

Перша інфографіка InformNapalm про російських пілотів

А поки МЗС РФ «боровся за права» російських пілотів, на землі поступово збільшувалось наземне угруповання російських військ. Ми помітили в Сирії установку «Солнцепьок», яку світова преса називала пекельною зброєю.

У Сирії зафіксували російські важкі вогнеметні системи “Сонцепьок”

Дедалі частіше під час пошуку в Сирії ми знаходили представників сухопутних військ РФ: 34-а бригада і її снайпери вдало потрапили в наші об’єктиви, морські піхотинці зі всієї Росії фотографували свої опорні пункти по всій Сирії.

Поступово солдати почали світити блок-пости та опорні пункти по всій сирійській території. Для нас це був новий досвід пошуку по незнайомій місцевості і без знання місцевої мови. Але нам допоміг Twitter, місцеві активісти і досвід Донбасу.

Росія почала замасковану наземну операцію в Сирії

Берегові війська ЧФ РФ готуються до “позаземної” операції в Сирії

Міністр оборони Росії Шойгу відправив у Сирію своїх земляків

Морські піхотинці 336 ОБрМП БФ РФ заблукали в провінції Ес-Сувейда, Сирія

РФ зав’язла в сухопутній операції в Сирії. Російські військові в провінції Хама

У кожній війні найбільше страждають мирні жителі. InformNapalm один з перших почав писати про гуманітарну катастрофу в Сирії:

Трагедія в Забадані – хто їм допоможе?

Також ми одні з перших почали давати слово сирійським активістам:

Гуманітарна криза в Сирії – свідчення очевидців

У результаті це помітили провідні російські пропагандисти:

«Основні потоки інформаційні в мережі про російські попадання в мечеті чи в школи йдуть від київських пропагандистів… Не спостерігачі, там журналісти – «Інформнапалм» — вони зразу. Ну, їхня ненависть зрозуміла. Але при всьому цьому є такі дані, і ці дані досить об’єктивні часто, на жаль» (Максим Шевченко в эфірі «Ехо Москви», 27.01.2016)

А в цей час для забезпечення війни Росії доводилося використовувати дедалі більше кораблів свого флоту — привезли навіть криголам з Північного флоту.  До постачання також почали залучати куплені в Туреччині суховантажі. І поки під російськими бомбами тисячами гинули мирні жителі, морем дедалі активніше довозили постачання для російського угруповання в Сирії і трафік морем збільшився майже удвічі:

Росія збільшила постачання морем удвічі

Особливо цікаво було зустріти в Сирії тих, хто воював на Донбасі. Поступово сухопутні війська РФ перестали особливо ховатися — в армії РФ вочевидь бракувало “політруків” та “особістів”.

Танкісти з любов’ю фотографували свої новенькі Т-90, а артилеристи іноді потрапляли в наш кадр цілими підрозділами:

“Схід – справа делікатна”: 29 військовослужбовців із 291-ї артбригади ЗС РФ у Сирії

Через рік інтернет заполонили сотні фотографій з нагороджень особового складу. Виявилося, що міністерство оборони РФ випустило відразу кілька нових медалей тільки для сирійської війни. Цікаво, що нагороджували бойовими орденами танкістів, артилеристів і медиків-саперів, які з’явилися в Сирії ще за два місяці до офіційного старту воєнної операції РФ:

Медальний залік Росії у воєнній операції в Сирії. Частина 2

На річницю початку воєнної операції РФ у Сирії ми підготували велику базу даних російських пілотів — 116 офіцерів ПКС РФ, які бомбили сирійські міста, було увічнено в інфографіці InformNapalm (понад 6000 репостів у соцмережах за першу добу (!) ) :

Хто бомбить цивільних у Сирії: особисті дані 116 офіцерів ПКС РФ (інфографіка)

У результаті чого добилась Російська Федерація за цей рік? На війну було витрачено близько мільярда доларів. Якщо подивитися на мапу, то мільярд доларів має приблизно такий вигляд:

Росія рік у Сирії: зліва стан справ у 2015 році, справа – у 2016 році

Вражає? To be continued…

Матеріал до публікації підготував Антон Павлушко спеціально для міжнародної волонтерської спільноти InformNapalm

(Creative Commons — Attribution 4.0 International — CC BY 4.0

Інформація підготовлена спеціально для сайту InformNapalm.org, при повному або частковому використанні матеріалу активне посилання на автора і статтю на сайті обов’язкове.

Джерело

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *