Кернесюґенд

м. Харків, вул. Д…

В Ірпені утворено…

Нещодавно в Ірпені …

РЕАЛІЇ, ЯКИХ НЕ ХОЧЕМО…

Творився часопис пі…

Хто вони, кобзарі ХХІ…

Запрошуємо ознайоми…

Дуже часто читач дивує…

Сьогодні ми погово…

Пішов з життя багаторічний…

З сумом повідомляєм…

Населення: світ і Україна

Майже 4 000 народів…

Шаровари - це одяг…

Підставою для нашо…

«
»

Політичні спекуляції на темі українських біженців у Республіці Білорусь

У кінці листопада волонтери міжнародної спільноти InformNapalm зауважили великий інформаційний сплеск, що довгий час підтримувався у російських, білоруських та українських ЗМІ. Приводом, що спровокував штучний ажіотаж, стала тема українських біженців і фантастична цифра 160 000, озвучена представником Управління Верховного комісара ООН у справах біженців (УВКБ) у Мінську. Періодичний моніторинг зведень та статистики офіційних державних структур, який проводять волонтери InformNapalm, дозволив знайти у цьому сплеску неправдиві дані, які будуть спростовані в цьому матеріалі.

Офіційні дані, які допоможуть викрити неправдиву інформацію

Відповідно до даних департаменту громадянства і міграції МВС РБ, упродовж 2014–2015 років за отриманням статусу біженця чи додатковим захистом звернулися 1642 громадянина України, з них станом на 2015 рік додатковий захист отримали 1089 осіб і тільки 1 (один!) громадянин України отримав офіційний статус біженця. Абсолютна більшість переселенців з Донбасу на території Білорусі перебувають у статусі трудових мігрантів, яким влада видає тимчасову (на рік) або постійну посвідку на проживання. Таких мігрантів у період з 1 січня 2014 року до 1 липня 2016 р. зареєстровано загалом 35157 осіб (згідно зі статистичними даними ДГМ МВС РБ: 123), серед них багато трудових мігрантів зі всієї України, а не тільки з Донбасу. Також слід врахувати, що є певна кількість сезонних мігрантів, які потім повертаються в Україну. З огляду на наведені офіційні дані, у Білорусі сьогодні перебуває приблизно 25–30 тисяч донбаських мігрантів, але ця цифра дуже велика, адже слід врахувати, що це не звичайні переселенці – мирні шахтарі та трактористи, багато з них прибічники й поплічники російсько-терористичних військ, носії агресивної воєнної пропаганди. Є серед них і бойовики зі значним бойовим досвідом, для яких цінність людського життя та моральні принципи – це рудименти. Докладніше про конкретні приклади сказаного вище можна прочитати у розслідуванні:

«Трудова» міграція бойовиків терористичних бандформувань «Л/ДНР», їхніх прибічників та поплічників у Білорусь.

Запам’ятаймо: кількість українських мігрантів у Білорусі за офіційними даними — 25-30 тисяч, і перейдемо безпосередньо до розгляду інформаційного сплеску та його хронології.

Хронологія роздування «мильної бульбашки»

Перші приклади завищення динах статистики з’явилися у вересні 2014 року, коли представник Управління Верховного комісара ООН у справах біженців (УВКБ ООН, UNHCR) Олдріх Андрісек (Oldrych Andrysek) під час візиту в Гомельську область заявив про наявність у Білорусі понад 25 тисяч українських переселенців. Цю інформацію тоді не підтвердив начальник Департаменту з громадянства і міграції МВС РБ Олексій Бегун, він повідомив реальні дані:

Є 250 звернень про надання статусу біженця — ці цифри є. Ну, а решта… Наприклад, понад 7 тисяч отримали дозвіл на роботу. Хоч зрозуміло, що дехто ще з минулого року працює.

 

Надалі «роздування мильної бульбашки» УВКБ ООН продовжилося, різниця між наданими даними Управління та офіційною інформацію державних органів Білорусі дедалі збільшувалася. Так, в опублікованому оперативному огляді УВКБ за 2 грудня 2014 року є інформація вже про 59 600 українських переселенців, але, що характерно, Управління покликається на дані нібито отримані «від влади». За інформацією ж офіційних білоруських джерел, що наведена у річній статистиці ДГМ МВС РБ, за 2014 рік у Білорусь з України приїхало 17 778 мігрантів, 664 українці звернулися за наданням статусу біженця чи додатковим захистом.
Найбільш яскраво викривлення інформації проявилося у 2015 році, коли в оперативному огляді УВКБ ООН за 21 березня — 10 квітня в Білорусі вже фігурувало 80 900 українських мігрантів, інформацію про них знову навели з покликанням на якісь таємничі «урядові джерела» Білорусі. Апогею інформаційна спекуляція сягнула восени 2015 року, коли число, що залишалося майже незмінним весь час з невеликим приростом у серпні до 81 600 українських громадян стрімко зросло у складеному УКВБ ООН 7 вересня 2015 року огляді до 126 450 (!) осіб. Покликання на цю фантастичну в контексті статистики цифру знову вказувало на «джерела в уряді» і «відповідні національні органи у справах біженців».

У жовтні 2015 року голова УВКБ ООН у Білорусі Жан-Ів Бушарді (Jean-Yves Bouchardy) «нарахував» уже 150 000, попри те, що в офіційних даних його ж Управління наведена цифра на двадцять з лишком тисяч менше. Але він на цьому не спинився і навіть взявся за арифметичні операції:

Я вважаю, що 150 тисяч осіб — це суттєва цифра, і якщо порівняти із загальним населенням Білорусі, вийде приблизно 1,7% (архів).

На фото: Представник УВКБ ООН у Білорусі Жан-Ів Бушарді | Бєлсат

Весною 2016 року, можливо, під впливом скасування санкцій, вищі державні чини Білорусі також долучилися до процесу статистичних маніпуляцій. Це вперше чітко проявилося під час зустрічі Лукашенка із заступником помічника міністра оборони США Майклом Карпентером 30 березня 2016 року, коли про присутність у країні 160 тисяч біженців з України заявив уже безпосередньо керівник Білорусі.

Фото зустрічі з офіційного сайту president.gov.by

І вже 26 вересня 2016 року в інтерв’ю Радіо ООН глава зовнішньополітичного відомства Білорусі Володимир Макей повторює ті ж самі слова про 160 тисяч «українських біженців».

Фото: unmultimedia.org

Через десять днів, 6 жовтня 2016, на 67-й сесії виконавчого комітету УВКБ ООН у Женеві інформаційні маніпуляції продовжив вже постійний представник Білорусі при Відділенні ООН та інших міжнародних організаціях у Женеві Юрій Амбразевич:

Білорусь в останні роки зіштовхнулася з хвилею переселення громадян України, що покинули свої домівки у звязку з кризою на південному сході цієї країни. Прийнявши за цей час «без зайвого галасу» понад 160 тисяч осіб з України, Білорусь в розрахунку на душу населення входить до переліку світових лідерів (!) за прийнятими вимушеними мігрантами (архів).

Фото: Юрій Амбразевич | mfa.gov.by

8 листопада 2016 року аналогічну заяву в Києві зробив Надзвичайний і Повноважний Посол РБ в Україні Ігор Сокол на конференції «25 років українсько-білоруського діалогу: перспективи двосторонніх взаємин в часи глобальних викликів», покликавшись при цьому на дані УКВБ ООН (коло замкнулося!). А вже 20 листопада 2016 року в ефірі білоруського телеканалу “ОНТ” згаданий вище представник Управління Верховного комісара ООН у справах біженців у РБ Жан-Ів Бушарді міцно закріпив неправдиву інформацію про наявність на території Білорусі 160 тисяч українських громадян:

Відомо, що Білорусь традиційно приймає на своїй території біженців з різних країн. Донедавна їхня кількість на території вашої держави була незначною, але в зв’язку з конфліктом на сході Україні приблизно 160 тис. громадян цієї країни приїхали в Білорусь. З них приблизно 2 тис. звернулися з проханням про надання притулку.

Характерно, що цей представник Верховного комісара не раз зустрічався з міністром МВС Білорусі Ігорем Шуневичем і його заступниками (123), від яких він точно повинен був отримати всю інформацію про реальну кількість біженців та мігрантів у Білорусі відповідно до офіційних даних Департаменту громадянства і міграції МВС РБ.  Але, як вже не раз помічено, багато хто вірить, що говорить правду, або вдає, що вірить.

Зауважимо особливу роль у роздуванні цієї «мильної бульбашки» і засобів масової інформації. У цьому випадку, повіривши словам високих представників Білорусі та чиновникам міжнародних організацій, ЗМІ стали ретрансляторами неправдивої інформації.

Ймовірні цілі маніпуляції статистикою щодо кількості біженців

На прикладі цього розслідування ми показали, яких масштабів може набути неправдива інформація, до якої свідомо чи несвідомо залучені високі державні представники і чиновники міжнародних організацій. Можливо, такі маніпуляції даними повинні були показати значущість Білорусі на міжнародній арені щодо питання «приймання біженців» або це банальний фінансовий інтерес певних осіб і чиновників. Однією з версій може бути: завищені цифри потрібні, щоб мотивувати міжнародну спільноту надавати донорську допомогу. Так, наприклад, на 2015 рік УВКБ ООН потрібне було фінансування своєї програми допомоги переміщеним особам в Україні, Білорусі та Молдові розміром $41,5 млн, з них отримали $28,8 млн.

Скріншот даних з офіційного сайту unhcr.org

Згідно з останнім оперативним оглядом за вересень, загальні потреби у фінансуванні на 2016 рік склали $42,3 млн, частину з них — 17,1 млн – уже внесли донорські організації. Загальна сума потреб за 2015-2016 роки склала $83,8 млн без урахування додаткових запитів фінансування діяльності, з них, станом на вересень 2016 р., отримано $45,9 млн, плюс до цього також слід додати $11,3 млн, отриманих УВКБ для реалізації програми щодо внутрішньо переміщених осіб в Україні у 2014 році. Загалом отримана сума – $57,2 млн   – вражає. З цієї суми певну частину виділили білоруському представництву УВКБ, яке просило тільки у 2015 році понад $2 млн.

Також не слід виключати, що метою УВКБ ООН може бути й сприяння прийняттю білоруською стороною певної кількості сирійських біженців із Європейського Союзу,  цифра у кілька тисяч сирійських біженців на фоні «160 тисяч» мігрантів з України видаватиметься незначно. Таку думку вже висловлював представник УВКБ ООН у Білорусі Жан-Ів Бушарді.

Мотиви використання неправдивої інформації державними білоруськими діячами у питанні біженців простежуються і в їхніх заявах, у яких вони стараються довести значущість Білорусі на міжнародній арені способом закріплення для нею нового статусу — одного зі світових лідерів за кількістю вимушених мігрантів. У принципі, їхня тактика зрозуміла: на фоні «успіху» в отриманні статусу держави, що обслуговує «світові переговорні процеси»  – і по Карабаху, і по Донбасу – лінія виходу в умовні лідери у питанні біженців цілком логічна.

На замітку колегам із StopFake: міжнародна волонтерська спільнота InformNapalm у цьому розслідуванні викрила довгограючий і пролонгований високого рівня фейк у питанні спекуляції на темі українських мігрантів у Білорусі. Продовжуємо стежити за офіційною статистикою і «наперсточними іграми» політиків у питанні глобальних інформаційних маніпуляцій.

Матеріал до публікації підготував редактор білоруської служби міжнародної розвідувальної спільноти InformNapalm Денис Івашин.

Інформація підготовлена спеціально для сайту InformNapalm.org. При повному або частковому використанні матеріалу активне посилання на автора і статтю на сайті обов’язкове.
(Creative Commons — Attribution 4.0 International — CC BY 4.0 )

Хочете оперативно отримувати сповіщення про нові розслідування InformNapalm? — підписуйтеся на сторінки нашої спільноти у соцмережах Фейсбук та Твіттер.

 

Джерело

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *