UCA: «Як ми ловили російських пропагандистів у промислових масштабах»

  • Автор допису:

Протидія агресивній російській пропаганді в країнах НАТО тільки зараз починає виходити на порядок денний. Раніше Захід не приділяв належної уваги цьому напрямку. Тільки наприкінці 2016 р. Європарламент зробив перші кроки до усвідомлення проблеми, порівнявши в одній зі своїх резолюцій ЗМІ Росії з пропагандою ІДІЛ. У цьому аспекті досвід України унікальний, адже усвідомлення проблеми прийшло раніше. І формуванню цього досвіду сприяла не державна система, а неурядові об’єднання та волонтерські організації. Сьогодні можна сказати, що від ролі безпорадної жертви, чиї крики про допомогу викликали гостре занепокоєння сусідів, Україна переходить до активного захисту, здобуває інтуїтивні навички контрзаходів. І кіберпростір став однією зі «стихій», у якій українські волонтери довели ефективність не глухої оборони, а активної контратаки.

Сьогодні хактивісти Українського Кіберальянсу (#UkrainianCyberAlliance, #UCA) розкривають для читачів InformNapalm подробиці операції, реалізованої майже рік тому. Це один із прикладів ефективної акції прямої дії, про її проведення ми напишемо на основі розповіді і фактів, які надав нам представник UCA, хактивіст групи FalconsFlame  під ніком @16FF255:

«Минув майже рік після цієї операції, ми вилучили всю потрібну інформацію, яку ефективно опрацювали. І тепер прийшов час розповісти деякі подробиці успішних дій UCA у таборі ворога, а саме: серед російських пропагандистів. На першому етапі ми виявили активні проросійські групи в соціальній мережі ВКонтакті, проаналізували зв’язки між профілями й активність користувачів. Це прояснило вибір цілей. Одною з них став російський аналітичний центр  «Катехон», який позиціює себе як «незалежну спільноту експертів». До наглядової ради аналітичного центру «Катехон» входять такі одіозні особи: російський мільярдер Костянтин Малофєєв, який є одним із фінансових спонсорів російської агресії на Донбасі; радник президента РФ Сергій Глазьєв, член Ради Федерацій РФ Андрій Климов і кілька російських генералів. Також до ради «Катехона» входить відомий російський громадський діяч, «войовничий філософ» Олександр Дугін.

Щоб ознайомитися з «внутрішньою кухнею» російських пропагандистів, UCA отримав доступ до корпоративного сайту «Катехона» й певний час спостерігав за спробами адміністраторів відновити доступ до ресурсу. Йшлося про якийсь «шостий поверх», себе вони називали «співробітниками», ділились інструкціями з безпеки й тих, хто провинився, прирівнювали до «робітників».

Також ми виявили всіх керівників цієї організації і проаналізували їхні зони відповідальності. Так ми потрапили у «внутрішню кухню» спільноти «НоворосІнформ», у якій група пропагандистів також фокусувалась на впливі на інформаційне поле України.

Звісно, ці товариші були трохи нижчого рівня, як порівняти з винахідниками «розіп’ятого хлопчика» в Слов’янську, й не світилися на  федеральних каналах РФ. Та, з іншого боку, вони працювали безпосередньо з російськими бойовиками в полях, а польові гравці – важлива ланка пропаганди. Той самий випадок, коли для розуміння внутрішньої кухні дій Росії на Донбасі вам як «язик» не потрібен російський генерал, а можна просто читати листування якогось рядового сержанта чи рядового пропагандиста ватних пабліків.

Іноді редактори та рядові пропагандисти починали здогадуватися, що вони «під ковпаком», і тоді починалось «полювання на відьом» – вони гарячково шукали ворогів у своєму оточенні. І навіть писали про злам у себе на сайті. Зізнаємося, ми їм у цьому неабияк допомагали й сіяли «зраду» в лавах опонентів.

Відчувши лихе, дехто з фігурантів навіть спішив попроситись у Росію за програмою переселення, але харківське консульство тягнуло з документами:

Але багато хто й так мав російські паспорти і працював із Росії.

Часто російські пропагандисти міняли майданчики для спілкування й ми розуміємо їхні побоювання, адже «укри були ближче ніж здавалося»:

У результаті тривалого спостереження за всією цією шайкою Дугіна, прибічниками євразійства й адмінами пабліків «новоросії», ми виявили цілу низку проросійських агентів, дані про них анонімно передали українським силовикам. Нам дуже допомагала систематична робота наших опонентів. Ось, скажімо, файл, який отримали від Володимира Прокопенка,у якому зібрано дані понад чотирьох тисяч прибічників «новоросії», ці особи подавали дані для зарахування в «ополчення» або для роботи на агентурній основі на росіян.

Проти України громадяни Росії ведуть систематичну інформаційну війну, паралельно вербуючи добровольців для війни. Всю цю роботу координують і оплачують росіяни (політики, спецслужби, бізнесмени і т. д.).

Як бонус додаємо кілька дампів листування російських пропагандистів із соцмережі ВКонтакті: Олександр БовдуновАнтон БрюковОлег Криворотов».

Так хактивісти UCA описали приклад ефективної боротьби з російською пропагандою. Адже якщо російська пропаганда так само небезпечна, як дії терористів ІДІЛ, то й методи боротьби з нею можуть бути не тільки у вигляді громадського осуду, але й у вигляді активних дій у кіберпросторі, спрямованих на зрив і дезорієнтацію агресивних планів ворога. Але, як сказали самі хактивісти, розкриття подробиць цієї операції зовсім не нашкодить подальшим діям українських патріотів у кіберпросторі, а навпаки – це частина масштабніших пазлів, які ми ще маємо зібрати.

Матеріали надали хактивісти Українського Кіберальянсу на ексклюзивній основі для аналізу та обробки. Спільнота InformNapalm не відповідає за першоджерело та його походження.

Інформація підготовлена спеціально для сайту InformNapalm.org. При повному або частковому використанні матеріалу активне посилання на автора і статтю на сайті обов’язкове.
(Creative Commons — Attribution 4.0 International — CC BY 4.0 )

Щоб оперативно отримувати сповіщення про нові розслідування InformNapalm, підписуйтеся на сторінки нашої спільноти у соцмережах Фейсбук та Твіттер.

Закликаємо читачів активно ділитися нашими публікаціями в соціальних мережах. Винесення матеріалів розслідувань в публічну площину здатне переломити хід інформаційного та бойового протистояння.

Джерело