Ельміра Аблялімова: «У замовних справах дива не буває»

В анексованому Криму «справа 26 лютого» стала чи не найбільш резонансним процесом. Суд триває понад рік, а самі обвинувачені приблизно два роки перебувають під арештом. Головний фігурант справи ‒ заступник голови Меджлісу кримськотатарського народу Ахтем Чийгоз, якому слідство інкримінує організацію масових заворушень. Напередодні третьої річниці подій під парламентом автономії, Крим.Реалії звернулися до дружини Чийгоза й громадського захисника в кримінальній справі Ельміри Аблялімової з проханням дати свою оцінку судовому процесу.

‒ Минуло три роки з моменту подій під кримським парламентом 26 лютого, і більш ніж рік від початку судового процесу. Як Ви вважаєте, чому так довго розглядається справа?

‒ Ахтем Чийгоз був арештований 29 січня 2015 року, але перший розгляд судом цієї справи по суті розпочався в липні-серпні минулого року. Потім, як ви знаєте, справа була розділена й направлена на повторний розгляд уже наприкінці 2016 року. Тобто, майже півтора року, за офіційною версією, тривало слідство, причому слідчі дії з Ахтемом Чийгозом проводилися нерегулярно, рідко, час від часу, що викликало в нас цілком об’єктивні претензії до слідчих органів щодо затягування процесу.

‒ На Вашу думку, перед слідством ставилося певне завдання?

‒ Я думаю, що на початковому етапі стояло завдання ізолювати Ахтема Чийгоза, що й було виконано слідчими органами.

Ельміра Аблялімова

‒ Скільки судових засідань відбулося до сьогодні?

‒ Зараз у нас уже відбулося більш ніж 80 судових засідань із розгляду справи по суті, й це пов’язано з тим, що звинувачення надало велику кількість потерпілих, свідків, а також величезний обсяг відеоматеріалів і фотографій. Завдяки позиції Ахтема Чийгоза, його адвокатів Миколи Полозова й Олександра Лісового, незважаючи на протидію з боку прокуратури, вдалося здійснювати допити потерпілих і свідків, перегляд відео- й фотоматеріалів досить ретельно. Це, звісно, подовжує розгляд справи.

‒ Ви були присутні на судових засіданнях. Об’єктивно вони відбуваються?

‒ Я вам наведу такий приклад. Ми вже допитали більшість свідків і потерпілих. Так ось, більшість із них у своїх свідченнях Ахтема Чийгоза на мітингу не бачили. Ми переглянули всі фото- й відеоматеріали, за якими вина Чийгоза не тільки не доведена, але ці матеріали повністю спростовують пред’явлене обвинувачення. У зв’язку з цим захист подає клопотання про зміну запобіжного заходу: тримання під вартою ‒ на будь-який інший. Прокуратура, звичайно, проти. Суд стає на бік прокуратури та вважає, що обставини не змінилися й запобіжний захід не підлягає зміні. І це один дуже невеликий епізод.

Ельміра Аблялімова

‒ Чи вірите Ви в позитивний результат справи?

‒ Розумієте, питання не в тому ‒ віримо ми чи ні. Людина живе надією, надією на хороше. Але, як показує практика, у схожих справах, у замовних, дива не буває.

‒ Як почуваються Ахтем Чийгоз, а також Мустафа Дегерменджі й Алі Асанов, які теж перебувають у СІЗО?

‒ Почуватися в тюрмі добре ‒ неможливо. Якщо є будь-які захворювання, то вони, звісно, загострюються, й абсолютно здоровим звідти не вийде ніхто. Але і Ахтем, і Алі, і Мустафа ‒ це люди з сильним внутрішнім стрижнем, із духом. Вони тримаються з великою гідністю, не втрачаючи ні своєї честі, ні нашої.

Джерело