Вільна економіка на воді: навіщо Росії офшор у кримській акваторії?

1 липня президент Росії Володимир Путін підписав закон про внесення внутрішніх морських вод і територіального моря вздовж прибережної лінії Кримського півострова до складу так званої «вільної економічної зони Криму і Севастополя». У російському уряді вважають, що цей крок залучить додаткові інвестиції до економіки регіону, дозволить розвинути транспортну інфраструктуру, яхтовий туризм, вітрильний спорт, пасажирські та вантажні перевезення. Окрім того, у червні депутати Держдуми Росії запропонували засекретити відомості про інвесторів, які приходять до анексованого Криму.

Директор Кримського експертного центру Олексій Стародубов вважає, що російські бізнесмени все одно не наважаться працювати на півострові, навіть якщо там їм запропонують повноцінну офшорну зону:

Олексій Стародубов

‒ Російська влада робить черговий крок, щоб узаконити анексію Криму. Тепер вони поширюють дію своїх законів і на акваторію навколо півострова. Це чергове порушення міжнародного права з боку Росії на випадок, якщо Україна почне висувати претензії в російських судах. На міжнародному рівні обстояти таку позицію все одно шансів немає. Якщо метою цієї та інших ініціатив була організація офшору для російських бізнесменів, то фактично виходить «чорна діра», куди ніхто особливо і не прагне. Робота в Криму, навіть через трасти або інші структури на кшталт офшорів, все одно загрожує західними санкціями, тобто ризик для бізнесу дуже великий.

Олексій Стародубов

Російський економіст Сергій Алексашенко згоден із цією оцінкою і називає дії нинішньої кримської влади популістськими:

Сергій Алексашенко

‒ Буквально днями був опублікований огляд вільних економічних зон від Міністерства економіки. У ньому добре видно, що жодного особливого успіху досягти не вдалося. Не думаю, що вдасться чогось досягти і в Криму. З одного боку, вільна економічна зона ‒ це звільнення від податків, з іншого, вона має шанси на розвиток, тільки якщо є приплив інвестицій. Зрозуміло, що «справжніх буйних мало», тому в економіку півострова навряд чи хтось вкладатиметься, незважаючи на податкові послаблення. Кримській владі треба підсовувати якісь «пряники» бізнесу ‒ ось вони цим і займаються.

Радіослухачка із Судака ‒ Тетяна: «Економічна зона ‒ це все блеф. Сьогодні путінські лиходії просто роздуваються від гордості, що зробили таку капость міжнародній спільноті. До Криму, до нашого добробуту це не має жодного стосунку. Пляжі напівпорожні, ніхто сюди не їде, підприємці плачуться. Багато з кримчан тільки зараз зрозуміли, що таке Росія, і вкрай незадоволені. Для самої Росії півострів ‒ тяжкий, нестерпний тягар. Всі регіони страждають, сюди все везуть, оббираючи інших. Так що я вважаю, що Крим буде українським ‒ тільки так життя налагодиться».

Український юрист-міжнародник Борис Бабін зазначає, що новий закон, можливо, дозволить морякам уникати відповідальності за заходи в кримські порти:

Борис Бабін

‒ Поширення вільної економічної зони на кримську акваторію покликане, перш за все, полегшити судноплавство. Йдеться не тільки про 12-кілометрову прибережну зону, а й про внутрішні води ‒ це Азовське море і Керченська протока. Так росіяни намагаються допомогти судновласникам, які заходять до портів Криму або ходять через Керченську протоку. Можливо, вони тепер не оформлятимуть митні документи, почнуть платити обмежені портові збори. Тим самим зв’язок будь-якого судна з окупованою територією стане менш явним, тобто довести порушення міжнародного права буде складніше. Окрім того, це явна відповідь на позов України в арбітраж при Постійній палаті міжнародного правосуддя.

Борис Бабін

(Над текстовою версією матеріалу працював Владислав Ленцев)

Джерело