Без права на землю: чому в жителів Ласпі забирають ділянки

Понад чотири тисячі земельних ділянок має намір забрати російська адміністрація Севастополя у приватних власників, серед них ‒ жителі селища Ласпі. Нинішні міські чиновники вважають, що при виділенні земель до 2014 року було порушене українське законодавство. Власників землі не рятує наявність повного комплекту правовстановлювальних документів. Севастопольці закликають на допомогу президента Росії, скаржаться в ЗМІ, виходять на мітинги. Чи є у людей шанс перемогти в цій боротьбі, дізнавалися кореспонденти телепроекту Крим.Реалії.

Юридично ділянки з розкішними видами на гори та море належать Севастополю, фактично ‒ це селище Ласпі без власного адміністративного статусу, район високої концентрації судових позовів проти місцевих жителів.

Олена переїхала сюди з Москви, придбала ділянку за рік до російської анексії півострова. Розповідає: щоб збудувати будинок, розпродала московську нерухомість.

«Ми купили (ділянку ‒ КР) за власні гроші, з великими труднощами, зараз у боргах, у кредитах, ми в продажах свого колишнього майна. Дуже проста, звичайна, бюджетна сім’я», ‒ розповідає жінка.

Олена, власниця ділянки в Ласпі

За словами Олени, підконтрольний Росії уряд Севастополя через суди забирає землю, а будинки на ділянці вимагає знести своїм коштом.

Олена

«Нас звинувачують у тому, що ми ніби незаконні власники цієї землі, як ніби нас сюди олігархи якісь впихнули. Це незаконно. За те, що інші люди виділили цю землю, вони ніяк не відповідають, а ми ‒ прості покупці ‒ відповідаємо», ‒ скаржиться вона.

«Я взагалі маю медаль «За повернення Криму». Не знаю, як виїхати в Україну до сестри, тому що брала участь у всіх виборах, яких тільки можна. І в підсумку мені в суді було сказано, що дітям я мала передати медаль «За повернення Криму», а не шматок землі, тому що ми тут нічого цього не заслуговуємо», ‒ обурена місцева жителька Тетяна Болотських.

Тетяна Болотських

«У суді подібних позовів – ми спеціально заходили на сайт, дивилися – за один лише день було подано 53 штуки. На кожну справу відводилося 5 хвилин», ‒ розповів власник землі Дмитро.

Ділянки в урочищі Ласпі в основному роздавали з 2006 до 2010 року, а отримували їх невипадкові люди, розповів місцевий журналіст Андрій Васильєв.

«Земельні ділянки в цих кооперативах отримали вищі чини керівництва, як правило, севастопольських правоохоронних органів. Керівництво РВВС, районних управлінь, міського, аж до представників прес-служби міліції, отримали там земельні ділянки», ‒ зазначив журналіст.

Незабаром після такого розподілу місцева земля увійшла в топ найдорожчих на півострові. Ці кооперативи розбудовувались ‒ дачі продавали й перекуповували.

У кадастровій карті України землі Ласпі позначені як приватні.

Землі в Ласпі вказані в кадастровій карті України як приватні

У російському кадастрі ці ж ділянки віднесені до особливо охоронюваних територій.

У російському кадастрі ці території вже в числі особливо охоронюваних

Однак місцеві жителі не вірять у наміри влади рятувати ліси.

«У людей забирають (власність ‒ КР) у Балаклаві, в Севастополі, тут, у Ласпі, просто зачищають, так би мовити, територію. У людей одних заберуть, а іншим потім продадуть або виділять під забудову котеджів, готелів, турбаз», ‒ вважає власник землі Дмитро.

Тетяна Болотських

«Щодо нашого кооперативу версія суду така, що це для лісгоспзагу. Розповідали, що там реліктові рослини. При цьому при Україні, задовго до того, як ми отримали право власності, проводилася масштабна екологічна експертиза. У суді знайти результати цієї експертизи ніхто не захотів. Особисто я впевнена, що на ці території заходить новий «ефективний» забудовник, який у нас у Севастополі будує міст. Тому і вилучається земля ‒ там будуть котеджні містечка», ‒ розповіла Тетяна Болотських.

Юристи вказують: де-факто російські чиновники та суди не мають права оцінювати законність українських актів на землю.

Віталій Набухотний

«Найчастіше вони трактують земельний кодекс України, мовляв там написано одне, а робилося по-іншому. Але відповідно до практики, статутом Організації Об’єднаних Націй, жодна держава не може тлумачити право іншої держави», ‒ пояснив юрист українського Регіонального центру прав людини Віталій Набухотний.

Віталій Набухотний

Підконтрольний Кремлю голова Криму Сергій Аксьонов навесні 2017 року виступив із ініціативою про внесення правок до російського конституційного закону «Про прийняття до Російської Федерації суб’єктів Республіки Крим та міста Севастополя». Таким чином, Аксьонов має намір припинити права власності на ділянки та нерухомість, які були оформлені згідно з українським законодавством.

У севастопольських же власників землі на руках по два комплекти документів ‒ український і російський, хтось досі платить податки на землю, але суди цього до уваги не беруть.

Олена

«У нас повністю весь пакет документів і на будинок, і на землю, і з купівлі-продажу, і кадастри, і держакти ‒ всі документи у нас в наявності, але на це ніхто не звертає уваги. Незаконно Україна дала землю ‒ ось єдиний аргумент», ‒ нарікає господиня кримської ділянки з Москви Олена.

Поки жоден документ не захистив росіянку від російського правосуддя. Але жінка здаватися не збирається ‒ має намір дійти до Європейського суду з прав людини. Там, як вказують експерти, справи можуть розглядатися роками, проте у випадку із землями Ласпі досить буде дочекатися першого вердикту. Надалі в ідентичних справах суд ухвалюватиме типові рішення.

Джерело