У Неаполі (Італія) молилися за жертв Голодомору. Поминальні богослужіння очолив Патріарх УГКЦ

  • Автор допису:

У неділю, 18 листопада, українська спільнота в Італії вшанувала 85-ті роковини Голодомору. Поминальні заходи у катедральному соборі Неаполя (Італія) очолив Блаженніший Святослав, Глава і Отець УГКЦ. З цієї нагоди кардинал Крешенціо Сепе, Архиєпископ Неаполя, виставив для почитання мощі св. Януарія.Зображення 1 / 7

Назад

Вперед

Використовуйте клавіші для перегляду

Богослужіння розпочалось урочистою процесійною ходою, кардинал Сепе виніс до головного престолу собору мощі св. Януарія – спеціальний реліквіарій з кров’ю покровителя архиєпархії Неаполя. Перед богослужінням Архиєпископ Неаполя привітав чисельну українську громаду: “Ми вітаємо вас братніми обіймами і єднаємося з вами у молитві за жертв великої трагедії, спровокованої комуністичною владою – геноциду українського народу з його незчисленними людськими, соціальними, релігійними наслідками”.

Кардинал Сепе наголосив, що вшанування пам’яті невинно убієнних є необхідним для того, “щоб застерегти людство від подібних трагедій у майбутньому”. Саме тому Церква Неаполя “висловлює українському народу співчуття та солідарність, а ваша глибока віра є прикладом та справжнім християнським свідченням для неаполетанців”. Цитуючи слова св. Папи Івана Павла ІІ, кардинал Крешенціо Сепе наголосив: “Сьогодні в Неаполі Церква дихає двома легенями, щоб бути свідком єдності, братерства та солідарності між нашими народами”.  

Від імені УГКЦ Блаженніший Святослав подякував Архиєпископу Неаполя за гостинність до українського народу: “Ви не лише відчинили нам двері свого дому і цього прекрасного катедрального собору, але також забажали особисто виставити найбільший скарб вашої архиєпархії – мощі св. Януарія”.

Як знак вдячності, Глава УГКЦ подарував кардиналу Сепе ікону лику Ісуса Христа. “Ця ікона намальована на дверях скрині італійських емігрантів, які багато десятиліть тому вирушили з Неаполя до Венесуели. На цій дерев’яній плиті вони пізніше замішували тісто, щоб врятувати від голоду їхні сім’ї. Один італійський іконограф, о. Деменіко, який сьогодні присутній разом з нами, намалював на цьому дереві лик Ісуса Христа, щоб пригадати нам, що кожен із нас на цій землі є емігрантом у дорозі до небесної Батьківщини. Образ Христа став образом кожного емігранта, кожного українця, який приїхав до Італії у пошуках Батьківщини небесного Отця”.

Даруючи ікону кардиналу Сепе, Блаженніший Святослав побажав, щоб “цей видимий знак став знаком невидимої дійсності: воплочення образу Христа в особі кожного емігранта”.

У своїй проповіді Блаженніший Святослав звернувся до присутніх українською та італійською мовою. Пояснюючи недільний євангельський уривок про доброго самарянина, Патріарх УГКЦ наголосив, що “Боже милосердя є тим бальзамом, який Бог вилив на страждання людини”.

“Він не лише вином поливає наші рани, але це вино перетворює на свою кров, якою хоче зцілити нас у Пресвятій Євхаристії. Більше того, Господь закликає нас стати його руками милосердя, бо все те, що ми зробимо нашому ближньому, ми зробимо за Його кошт, а коли Він прийде у своїй славі, поверне нам усе сторицею”, – сказав Глава УГКЦ.

Голодомор – геноцид українського народу, за словами Блаженнішого Святослава, “є такою глибокою раною, що не може вважатися раною лише одного народу. Цю рану українське суспільство і   досі несе на своєму тілі і лише Господь, може зцілити її”.

“Згадуючи цю трагедію, ми не прагнемо помсти і не хочемо плекати у нашій свідомості негативну пам’ять”, – зазначив Блаженніший Святослав, але “хочемо зберегти пам’ять про неї, щоб вчитися, зцілювати та запобігти.

“Десятиліттями цей геноцид намагалися приховати під грифом “секретно”. Цей злочин став злочином проти всього людства, у країні-житниці Європи помирали від голоду невинні люди. Ми споминаємо цю трагедію, щоб зцілювати. Біль, який не є розділеним з ближніми, стає тягарем для цілих поколінь, тому ми сьогодні хочемо поділитися цим болем із Церквою Неаполя, щоб зцілити рани минулого солідарністю між людьми та Божим милосердям. Ми споминаємо, щоб запобігти пробудженню старих демонів нацизму та комунізму, які сьогодні знову прокидаються в Європі”, – констатував Предстоятель Церкви. Глава УГКЦ наголосив, що після Другої світової війни нацизм, на відміну від комунізму, був засуджений, і саме тому комунізм “провокує нові жертви навіть у наш час”.

Після Літургії владика Діонісій, Апостольський візитатор для українців греко-католиків в Італії, зачитав листа кардинала Гуалт’єро Бассетті, Президента Єпископської Конференції Італії, до української громади. Очільник Італійської Церкви зазначив у своєму листі, що пам’ять про Голодомор необхідна для того, щоб запобігти таким трагедіям в майбутньому:  “Незабуття – це не лише погляд назад, але й передання майбутнім поколінням попереднього досвіду, щоб не втратити пам'ять про жахіття минулого. Потрібно заповнити “незнання історії”, і події минулого повинні стати наукою для всіх народів, які, починаючи зі свідчень тих, хто несе шрами пережитих звірств, зможуть розпізнати дар вільного сповідування своєї віри. Це актуальне навіть і в наш час, коли християни все ще переживають переслідування і мучеництво”.

На завершення Божественної Літургії Глава УГКЦ благослових вірних мощами св. Януарія. Перед поминальною Панахидою, в рамках проведення міжнароднї акції «Запалімо свічку пам’яті», було зачитано імена  85 дітей, жертв Голодомору. Акція розпочалася у Києві 1 вересня цього року. В рамках акції кожного дня, по всьому світі, де відбуваються заходи зі вшанування жертв Голодомору, зі списку мільйонів зачитують імена дітей.

Після богослужіння Глава УГКЦ процесійно переніс мощі св. Януарія до бічної каплиці собору, де мощі святого зберігаються у спеціальному сховищі. В останню хвилину кров св. Януарія розрідла. Після цього оберігач реліквії оголосив вірним, що сталося чудо: “Кров св. Януарія повністю розрідла в руках Блаженнішого Святослава”. На завершення Глава УГКЦ знову благословив вірних реліквією.

Додамо, що разом з Предстоятелем УГКЦ співслужили владика Діонісій, владика Лучо Леммо, Єпископ-помічних Архиєпархії Неаполя, о. Паскуале Ландіні, місцевий директор фундації “Мігрантес”, о. Б’яджо Наполетано, генеральний вікарій єпархії Салерно, близько 20 капеланів українських громад в Італії. У богослужінні взяли участь представники дипломатичних структур України: п. Тетяна Іжевська, посол України при Святому Престолі, п. Віктор Гамоцький, генеральний консул України у Неаполі, представники мерії м. Неаполь та інших місцевих урядових структур.  

 

Секретаріат Глави УГКЦ в Римі

Джерело