68 років на п’ятьох: вирок фігурантам сімферопольської «справи Хізб ут-Тахрір»

Північно-Кавказький окружний військовий суд у Ростові-на-Дону визнав винними фігурантів першої сімферопольської «справи Хізб ут-Тахрір» в організації або участі в діяльності терористичної організації і засудив їх до відбування покарання в колонії суворого режиму, повідомляє кореспондент Крим.Реалії.

Військова колегія засудила Теймура Абдуллаєва до 17 років в’язниці, Узеїра Абдуллаєва – до 13 років, Рустема Ісмаїлова – до 14 років, Айдера Саледінова та Еміля Джемаденова – до 12 років.


Родичі фігурантів сімферопольської «справи Хізб ут-Тахрір» під час винесення вироку

Рустему Ісмаїлову, Узеїру Абдуллаєву та Емілю Джемаденову суд дав на рік більше, ніж просило звинувачення.

Напередодні фігуранти першої сімферопольської «справи Хізб ут-Тахрір» виступили з останнім словом у суді й подякували всім, хто надавав їм підтримку з моменту арешту в жовтні 2016 року.

Раніше повідомлялося, що звинувачення вимагало терміни ув’язнення для фігурантів першої сімферопольської «справи Хізб ут-Тахрір». Зокрема, прокурор вимагало 17 років для Теймура Абдуллаєва, Рустема Ісмаїлова – 13 років, Узеїра Абдуллаєва та Айдера Саледінова – по 12 років, Еміля Джемаденова – 11 років колонії.Завантажити відеосюжет на комп'ютер:

«Імітація справедливого судового процесу»

За словами захисту фігурантів першої сімферопольської «справи Хізб ут-Тахрір», вирок Північно-Кавказького окружного військового суду є прогнозованим.

«Терміни очікувані і для захисників, і для підсудних. Ми спочатку говорили про те, що вирок у цих справах винесено задовго до початку судового слідства, результат його вже був написаний. Засідання, які проходили в Ростові, – це лише імітація справедливого судового процесу», – сказала адвокат Ліля Гемеджи.


Лиля Гемеджи

Також Гемеджи зазначила, що фігуранти справи не здивовані рішенням суду посилити (в порівнянні із запитом держобвинувачення) покарання трьом із них (Рустему Ісмаїлову, Узеїру Абдулаєву і Емілю Джемаденову), хоча «до останнього вірили в сміливість і справедливість суддів».

Репресії можна зупинити лише політичною волею
Ліля Гемеджи

«Це лише термін на папері. Термін, який вони відбуватимуть у реальності, залежить не від суддів і не від прокурорів. Репресії можна зупинити лише політичною волею. Але, на превеликий жаль, або влада не хоче цього робити, або це цілеспрямована політика геноциду щодо певної нації чи релігії. У Криму обидві ці ознаки складають єдине ціле», – підсумувала Гемеджи.

Зі її словами, захист має намір оскаржити вирок суду у вищій інстанції.

«Вони переживуть режим Путіна»

Лідер кримськотатарського народу Мустафа Джемілєв вважає, що засуджені 18 червня до тривалих термінів ув’язнення фігуранти сімферопольського «справи Хізб ут-Тахрір», звільняться раніше призначеного часу.

«Це не новина, вони всім дають такі «драконівські» терміни. Але я думаю, що вони не відсиджуватимуть цей термін: вони переживуть режим Путіна. Вони, як і всі інші, звільняться раніше вироку. А репресивна машина працюватиме далі. У них і іншого виходу немає. У Путіна можуть тільки на терорі і триматися», – сказав Джемілєв Крим.Реалії.


Мустафа Джемілєв

12 жовтня 2016 року в Криму було проведено обшуки в п’яти сім’ях. У результаті обшуків затримали п’ятьох кримських татар, яких звинувачують в участі в забороненій у Росії та анексованому нею Криму організації «Хізб ут-Тахрір»: Рустема Ісмаїлова, Узеїра Абдуллаєва, Теймура Абдуллаєва, Еміля Джемаденова, Айдера Саледінова.

6 грудня минулого року фігурантів сімферопольської «справи Хізб ут-Тахрір» етапували в СІЗО російського Ростова-на-Дону.​

Кримські «справи Хізб ут-Тахрір»

Представники міжнародної ісламської політичної організації «Хізб ут-Тахрір» називають своєю місією об’єднання всіх мусульманських країн в ісламському халіфаті, але вони відкидають терористичні методи досягнення цього і кажуть, що зазнають несправедливого переслідування в Росії та в окупованому нею в 2014 році Криму. Верховний суд Росії заборонив «Хізб ут-Тахрір» у 2003 році, включивши до списку об’єднань, названих «терористичними».

Захисники заарештованих і засуджених у «справі Хізб ут-Тахрір» кримчан вважають їх переслідування мотивованим за релігійною ознакою. Адвокати зазначають, що переслідувані у цій справі російськими правоохоронними органами – переважно кримські татари, а також українці, росіяни, таджики, азербайджанці та кримчани іншого етнічного походження, які сповідують іслам. Міжнародне право забороняє запроваджувати на окупованій території законодавство держави-окупанта.

Джерело