Експерти: українська економіка потребує скорочення, а влада – нових підходів

Побороти корупцію та реформувати судову систему – такі першочергові завдання для новообраного прем’єр-міністра України Володимира Гройсмана назвала в інтерв’ю «Голосу Америки» американська сенаторка від Демократичної партії Джин Шагін.

«Продовжувати реформи в ділянці верховенства права, судової системи, боротися з корупцією, яка стосується щоденного життя людей. Поки ситуація з корупцією не зміниться, пересічні українці не побачать різниці і не будуть задоволені», – сказала сенатор.

Наприкінці минулого року пані Шагін, перебуваючи у Києві, закликала світове співтовариство посилити фінансову підтримку України. Тепер же сенаторка висловлюється значно обережніше.

«Коли я відвідувала Україну, нам українські лідери казали: ми справді зацікавлені змінити життя людей після революції на Майдані, побороти корупцію. Насправді, вони не далеко просунулись у цьому», – констатує Джин Шагін.

Країни Заходу не покращать ставлення до України, допоки Київ працюватиме за старими правилами, вважають оглядачі у Вашингтоні. З початку року гривня подорожчала на понад 10%, і у більшості банків обмінний курс гривні швидко зростає. Експерти пов’язують погіршення економічної ситуації в країні із зупинкою кредитів МВФ.

«Це прямий результат того, що МВФ відмовився надати наступний транш допомоги. Звісно, це пов’язане з політичною кризою в Україні», – говорить директор Євразійського центру Атлантичної ради (Atlantic Council), колишній посол США в Україні Джон Гербст.

Останній транш МВФ мав надійти в Україну наприкінці лютого. Утім, через політичну кризу в українському уряді, фінансову допомогу відклали на невизначений термін. Представникам «старої» України МВФ грошей не даватиме, каже Джон Гербст. Він був послом в Україні під час політичного протистояння тодішнього президента Ющенка з прем’єр-міністром Тимошенко. Проблема, якої Україна не може позбутися, вважає Гербст, – це надмірні амбіції українських політиків.

«Надмірні амбіції лідерів лишаються політичною проблемою в Україні», – констатує колишній посол.

Жодні гроші не витягнуть Україну з війни та російського впливу, якщо українська влада серйозно не візьметься за реформи, вважає політичний оглядач Стівен Бланк.

«Якщо дивитись реально, то Україна не отримає підтримку, яку просить, якщо не продовжуватиме реформи. І ситуація в Україні демонструє, що при владі перебуває надто багато людей, які не збираються припиняти працювати по-старому. Ми у США можемо надихати українців, можемо тиснути, можемо дістати для них грошей, можемо радити, можемо дати зброю, що ми маємо, до речі, зробити. Утім, врешті-решт, це залежить від самої України. Лише якщо Україна зможе продемонструвати себе багатою та демократичною країною – тільки тоді вона зможе успішно відповісти на російський імперіалізм та західну байдужість», – каже політичний оглядач Стівен Бланк.

Гроші МВФ допоможуть Україні лише у короткотерміновій перспективі, переконаний експерт з питань зовнішньої політики та безпеки Аріель Коен.

«Українська економіка структурно продовжує страждати від значних проблем. По-перше, надміра застарілих технологій. По-друге, у багатьох секторах економіки надто багато робочих місць, їх треба скорочувати, щоб українська промисловість конкурувала із західним світом. І по-третє – значне ухилення від податків, тому поповнення у бюджет невисокі», – пояснив експерт.

Всі ці фактори, а також відсутність інвестицій через конфлікт з Росією на погляд експертів і викликають падіння курсу гривні.

Джерело

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *