У Парижі презентували двотомник «Патріярх Йосиф Сліпий і красне письменство»

У неділю, 18 грудня, у катедральному соборі Святого Володимира в Парижі, відбулася презентація двотомника «Патріярх Йосиф Сліпий і красне письменство». На запрошення владики Бориса (Ґудзяка), Єпарха єпархії Святого Володимира Великого для українців греко-католиків у Франції, Бельгії, Нідерландах, Люксембурзі та Швейцарії, презентацію провела автор книги Ірина Іванкович, екзекутивний директор Релігійного товариства українців-католиків «Свята Софія» США (ТСС А).

Владика Борис зазначив, що цією подією єпархія в Парижі входить у святкування ювілею 125-ліття від дня народження слуги Божого патріарха Йосифа, що його наступного року відзначатимуть на загальноцерковному рівні українці в усьому світі. Тому, за його словами, постать Блаженнішого не лише повинна перебувати в центрі уваги кожного з нас, а й заохочувати до кращого пізнання його життєвого подвигу.

Відтак І. Іванкович розкрила мало вивчений аспект особистості патріарха Йосифа Сліпого: він був не тільки визначним богословом і провідником Церкви та народу, а й великою мірою літературознавцем і письменником. Замилування Й. Сліпого до красного письменства виявилося в ранньому віці і формувалося під впливом писань українських та зарубіжних митців слова. Чимало із письменницької спадщини патріарха можна вважати літературними творами, в яких він поєднував історію, культуру, фольклор у релігійно-християнському дискурсі. Як приклад, авторка зацитувала враження Й. Сліпого від подорожей до Франції: «Коли ми вступили на французьку землю, скільки бадьорих споминів насувалось нам з історії нашої Церкви й народу! Споминів про жертвенну працю і посвяту для Церкви й народу, починаючи від архикняжни Анни, французької королеви, дочки Ярослава Мудрого, розквіту Церкви, Іларіона, Київського Євангелія, виступ митр. Петра Акеровича на Ліонському Соборі, Хмельницького, Орлика, пізніших наукових мистецьких і політичних зв’язків, твори Бопляна і інше…» З черги життєвий подвиг Й. Сліпого став предметом уваги грона українських та іноземних авторів, які присвятили йому поетичні та прозові твори. Їх І. Іванкович зібрала в антологію під назвою «Сидячи на санях..», яку доповнено аудіокнигою із однойменною назвою у виконанні народного артиста України Богдана Козака.

Як повідомлялося раніше, двотомник «Патріярх Йосиф Сліпий і красне письменство» побачив світ у львівському видавництві «Артос» з нагоди п'ятиріччя Центру студій спадщини патріарха Йосифа у Філадельфії. Презентації книги зорганізовано попередньо в Україні та США.

Того ж дня ввечері в єпископському домі відбулася дискусія на тему «Патріарх Йосиф Сліпий: його візія та сучасні виклики». У ході зустрічі з молоддю владика Борис та І. Іванкович поділилися своїм баченням особи Блаженнішого Йосифа та його спадщини, підкресливши актуальність його позиції щодо проблеми меншовартості в українців.

Напередодні І. Іванкович рівно ж зустрілася з молоддю катедрального собору. Вона поділилася своїм досвідом життя на еміґрації, зазначивши, що прикладом витривалості у випробуваннях на чужині був для неї патріарх Йосиф Сліпий, який усе робив з думкою про Україну і для України. Одним із виявів такої позиції, на думку І. Іванкович, є проект благодійної літньої школи англійської мови, що його уже втретє організовує американське товариство «Свята Софія» родинному селі патріарха Заздрість на Тернопільщині. У ході дискусії доповідач відповіла на численні запитання молодих людей про діяльність та головні завдання ТСС А.

Нагадаємо, що Релігійне товариство українців-католиків «Свята Софія» було засновано патріархом Йосифом Сліпим в Італії, США, Англії та Бельгії. Інтереси ТСС А в Україні репрезентує його представництво, під кураторством якого знаходиться Музейно-меморіальний комплекс імені патріарха Йосифа Сліпого «Рідна Хата».

Прес-служба Товариства «Свята Софія» США

Джерело

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *