ТАРАСОВА КИТАЙКАЛегендарна Тарасова китайка зберігається в Україні. Також…

Тарасова китайка (00:03:05)
ТАРАСОВА КИТАЙКА
Легендарна Тарасова китайка зберігається в Україні. Також в музеї на Тарасовій горі є фрагменти поховального вінка поета. Раритети СловОпис показала вчений секретар Шевченківського національного заповідника Ольга Білокінь. Звідки ж ведеться традиція накривати китайкою тіло героїв, проводжаючи їх в останню путь?
Слово « китайка» походить від країни-виробника популярного на той час краму – синього чи червоного. Поступово назва переростає в образ і набуває ширшого значення. Це відзнака козацької доблесті. Йдеться про типове для козацьких прапорів поєднання – червоний колір, як колір військового стану, та класичного для борців за хрестову віру – білого кольору. Цим наші козаки рідняться з європейськими лицарями-ченцями.
« У пісні ж про взяття козаками турецької фортеці Варни розповідається, що червона китайка набула значення романтизованої винагороди за козацькі бойові заслуги:
« Ци би я войська на приодягла,Червоною китайкою, За заслугу козацькою?»
Червона китайка виступала у фольклорі символом українського козацького лицарства:
«Та поїдем у чистеє поле, гей, у Варшаву,Та наберем червоної китайки, гей, на славу! Гей, щоб наша червона китайка, гей, не злиняла,Та щоб наша козацькая слава, гей, не пропала.Гей, щоб наша червона китайка, гей, червоніла,А щоб наша козацькая слава, гей, не змарніла!»
Козацькі поховальні обряди завжди супроводжувалися уведенням червоного кольору, що символізував належність полеглих козаків-лицарів до військового стану воїнів-професіоналів. Цю стародавню традицію щонайповніше збережено в українській народно-поетичній творчості. Тіло полеглого козака покривали «червоною китайкою», а «у головоньках червоний прапор» ставили. ( З книги Юрія Фігурного «Історичні витоки українського лицарства»)
#китайка #Тарасовакитайка #9березня #ТарасШевченко #словопис #slovopys #grinchenko

Джерело

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *