“ALIANCA”: регулярне незаконне вивезення брухту з Криму в Туреччину

Після кількох незаконних судозаходів у Крим протягом 2015-2016 років m/v “ALIANCA” (IMO:7392593, MMSI:671203000, Call Sign:5VBE3, Flag:Togo) зробила перерву і відновина свої контрабандні рейси з травня 2017. Кримські порти Україна закрила, вантаж переміщують через Державний Кордон України без дозволу митних і прикордонних органів, отже, такий вантаж – це контрабанда, і ми не розуміємо, чому його приймають у портах цивілізованого світу.

Судно “ALIANCA” відрізняється від інших порушників тим, що за один рейс робить 2 незаконних судозаходи в закриті порти Криму:

Феодосія 25.05.17 – Севастополь 30.05.1017 – Nemrut (Туреччина)
Ялта 14.06.17 – Севастополь 20.06.17 – Hereke (Туреччина)
Керч 04.07.17 – Феодосія 07.07.17 – нині судно перебуває в Чорному морі, тримає курс на Туреччину.

Перший рейс

Про перший з цих рейсів ми писали в статті “ALIANCA”: два незаконних судозаходи у Феодосію і Севастополь за один рейс, інформували Посольство Туреччини в Україні. На жаль, поки ми змушені констатувати, що наші звернення не подіяли, незаконні рейси тривають.

На фото судно “ALIANCA” 25 травня 2017 у Феодосії.

Перед тим як продовжити розслідування діяльності судна “ALIANCA”, спробуємо розібратися з назвами турецьких портів, у цьому нам допоможе наступний скріншот.

Турецький порт Гереке (Hereke) після приватизації фактично складається з трьох окремих портів, якими керують три незалежні приватні компанії.

1. Портом Кроман (Kroman Port, HEREKE) керує компанія Kroman Celik Sanayi A.S.
2. Порт Ділер (Diler Port, HEREKE) керує компанія Diler Feribot Tasimaciligi ve Turizm A.S.
3. Портом Нухпорт (Nuh Cimento Port, Hereke) керує компанія Nuh Cimento San. A.S

Коли судно приходить в один з цих приватних портів, воно стає на якірній стоянці порту Гереке, капітан доповідає по рації про прибуття і очікує на катер з інспектором Турецької Влади для оформлення (очистки) документів на вантаж. Хоч порти приватні, відповідає за дотримання норм мореплавства і безпеки, чистоту комерційних операцій, забезпечення умов для розвитку здорового конкурентного бізнесу Влада Туреччини.

Дивно, що документи на вантаж брухту в судна-порушника “ALIANCA” приймають, і капітану дають дозвіл стати до причалу в порту “Кроман” для розвантаження.

Другий рейс

Другий після цього рейс судна “ALIANCA” з брухтом із закритих портів Криму в Туреччину відбувся по маршруту Ялта – Севастополь – Кроман (Гереке). Брухт вивезли з окупованої території України контрабандним способом, без оформлення митних і прикордонних документів Владою України. На вантаж виписанли фейкові сертифікати, вантажні маніфести, коносаменти, декларації та порткліранс самозванці-окупанти українського Криму. Ці документи нікчемні і Влада Туреччини не може їх приймати.

Далі роздивимося подробиці, як відбувалась доставка великої партії контрабанди з окупованих портів України в порт Туреччини.

13 червня о 3:38 за місцевим часом (далі в тексті скрізь вказується місцевий час) судно “ALIANCA” було в Чорному морі. Станція AIS судна повідомляла, що воно прямує з турецького порту Немрут в український порт Ялта, і прибуття в порт очікується 13 червня о 16:30.

14 червня о 10:30 судно “ALIANCA” прибуло в окупований порт Ялта з виключеним AIS і стало до причалу №3 вантажного терміналу для завантаження 1500 тонн брухту.

Про прибуття судна в Ялту ми дізналися з одного портового документу, підписаного фейковим начальником окупованого порту Фурманом. Хоч персонаж цей і фейковий, але цьому документу ми повірили, бо статистика й документування діяльності там проводиться, окупаційна влада вимагає суворої звітності. Втім, подальші події показали, що судно в Ялту заходило і вантаж там забирало.

20 червня о 2:30 ночі (от люблять контрабандисти нічну пору, напрягати персонал порту, платити бонуси за наднормову роботу) судно “ALIANCA” вийшло з Ялти, здійснило стрімкий перехід і об 11:39 зайшло в порт Севастополь, де було пришвартоване біля причалу №56 для довантаження брухтом до повної місткості.

25 червня після обіду “ALIANCA” з виключеною на судні станцією AIS вийшла з порту Севастополь з повним вантажем брухту і взяла курс на Босфор.

26 червня під час входження в територіальні води Туреччини капітан судна включив AIS, у якому повідомляється, що судно вийшло з порту Севастополь 25 червня о 17:17 і прямує в порт Гереке, куди планує прибути 28 червня о 04:00 ранку.

27 червня о 8:45 судно “ALIANCA” пройшло протоку Босфор із Чорного моря в Мармурове. На наступному скріншоті у верхній частині виписка з бази даних реєстрації судопроходів протокою Босфор. Що ми бачимо? Ага, капітан у рапорті SP-1, адресованому Турецькій Владі, повідомив фальшиву інформацію: він вказав, що судно прибуло до протоки Босфор з порту Ростов-на Дону. Хвилинку, на Босфорі працюють досвідчені морські офіцери. Інформація про порт, з якого йде судно, легко перевіряється. Ми не можемо повірити в той факт, що посадова особа на протоці Босфор дала обвести себе круг пальця. І якщо статус протоки не дозволяє турецькій владі заборонити плавати таким суднам-піратам, то підготувати і розіслати нотіс про порушення, який попередив би Капітанів турецьких портів, на нашу думку, вони повинні.

27 червня о 14:22 “ALIANCA” стала на якір порту Гереке, очікуючи на оформлення документів на вантаж.

28 червня о 20:20 судно “ALIANCA” пришвартували до причалу порту Кроман, процедура оформлення (очистки) документів на вантаж тривала трохи більше однієї доби. Знову запитання до інспектора Влади Туреччини: як можна не побачити, що документи на вантаж фальшиві?

30 червня о 21:00 судно “ALIANCA” вийшло з порту Кроман (Гереке) і вирушило за черговою партією контрабандного брухту в порти окупованого Криму.

Третій рейс

Зараз відбувається вже третій поспіль рейс з брухтом з Криму в Туреччину. Викликає подив, як морська влада Туреччини дозволила судну з портклірансом із Кримських портів прийняти під розвантаження судно в турецькому порту Kroman. Звідси “ALIANCA” вийшла 30 червня о 23:50 після розвантаження попередньої партії брухту, закінчивши другий незаконний рейс. З порту Kroman судно вирушило до протоки Босфор, пройшло її і взяло курс на закритий порт Керч.

3 липня о 18:47 зроблено контрольний скрін позиції судна. Курс незмінний – закритий порт Керч.

4 липня о 07:30 судно мали прийняти в порту Керч до причалу №4 (брухт). Система марінтрафік не реєструвала сигнали судової станції AIS у Керченській протоці і в порту Керч. Але у портових документах зафіксовано вихід судна “ALIANCA” із закритого Україною порту Керч 6 липня о 19:00 з вантажем брухту кількістю 1’200 тонн. Далі судно попрямувало Керч-Єнікальським каналом в Чорне море, вказуючи в АІС несправжній порт призначення – Ростов-на-Дону, який, як відомо, розташований з протилежного боку.

7 липня о 09:27 судно прийшло в порт Феодосія.

12 липня о 15:24 судно вийшло з порту Феодосія з повним вантажем брухту (2400 тонн). Як порт призначення вказано Nemrut.

Можна очікувати на прихід судна до протоки Босфор 14 липня о 06:00. Далі капітан подасть рапорт по формі SP-1, у якому зобов’язаний вказати порт відправки і порт призначення. І якщо морська влада протоки Босфор обмежена в своїх діях, вони не можуть не пропустити навіть такого очевидного порушника, то зовсім інша ситуація за місцем призначення вантажу. Представники турецької влади в приймаючому порту просто зобов’язані перевірити документи і відмовитися приймати контрабандний вантаж від судна-пірата, яке доправило його незаконно, перемістивши через Державний Кордон України без дозволу українських митних і прикордонних органів.

Така ситуація завдає збитків не тільки Україні. Бізнесмени, які займаються морськими перевезеннями в Чорноморсько-Середземноморській зоні, поставлені в нерівні умови, що підриває економічні основи вільного європейського бізнесу.

Катерина Яресько

Стаття написана спеціально для сайту psb-news.org

Джерело

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *