Інформаційний дайджест новин Уряду від 19 жовтня 2018 року

Володимир Гройсман: Майбутнє України – у Європі, і це не підлягає ревізії 

Майбутнє України в Європі і ця теза не підлягає ревізії – так само, як і готовність Києва співпрацювати по широкому спектру напрямків, як з ЄС в цілому, так і з одним з найпотужніших членів об’єднання – Німеччиною. Про це сказав Прем’єр-міністр України Володимир Гройсман під час зустрічі з делегацією державних секретарів і керівних осіб федеральних міністерств Німеччини. Зустріч відбулася в рамках регулярних дипломатичних контактів двох країн, а також підготовки візиту Федерального Канцлера Німеччини Ангели Меркель в Україну.

Як відзначив Глава Уряду, Німеччина є не тільки потужним політичним партнером України, а й країною номер один на європейському ринку. Наш товарообіг за 8 місяців поточного року вже досяг 5,35 млрд дол.

«Ви можете бачити, що відбувається в Україні, як вона змінюється. Ви бачите, наскільки просунулись внутрішні реформи, розвивається економіка. Ми цінуємо позицію Федерального канцлера Німеччини Ангели Меркель, німецького уряду та народу щодо територіальної цілісності України і допомогу у важкий період російської агресії, – сказав Володимир Гройсман. – Наші відносини зараз на високому рівні, економічна взаємодія розвивається. Ми раді працювати з німецьким бізнесом, раді бачити німецькі інвестиції».

Співрозмовники відзначили, що порядок денний перемовин Канцлера Меркель в Києві складатиметься з багатьох питань – від економіки до виконання Мінських домовленостей.

«Ми готові підтримати вас у тих галузях, де ми можемо. В тому числі за рахунок надання фінансової допомоги у відповідних сферах», – зазначив глава німецької делегації Вальтер Лінднер.

Глава Уряду України окреслив поточну економічну ситуацію в Україні і розповів про урядові плани щодо продовження реформ, зокрема приватизації.

«Ми досягли зростання ВВП у 3%, але наша ціль – понад 5%. Для цього нам потрібні інвестиції і ми робимо багато для того, аби їх заохотити, – сказав Володимир Гройсман. – Великою проблемою для нас залишається борг, накопичений в період 2005-2013 років. Наступного року ми маємо віддати майже 15 млрд дол. Тож очевидно, що нам не потрібні подарунки – нам потрібні інструменти, які дозволять вийти із цієї ситуації».

Разом з тим, Глава Уряду завірив: курс на зміни – незворотній. «Майбутнє України – у Європі, це не може підлягати ревізії», – додав Прем’єр-міністр.

 

Урядом прийнято рішення щодо захисту і допомоги політв’язням

17 жовтня Урядом України прийнято важливе рішення щодо розширення можливостей підтримки і надання допомоги політв’язням та їх родинам. Зокрема передбачається можливість отримання по 100 тис. гривень на правову допомогу, а загалом, у бюджетній програмі на початку року закладено близько 96 млн гривень. Прийняте урядове рішення в першу чергу, надає змогу розблокувати безпосередньо процес виплат.

Рішення про виплату буде прийматися міжвідомчою комісією з розгляду питань щодо надання допомоги особам, позбавленим особистої свободи внаслідок дій незаконних збройних формувань, окупаційної адміністрації та/або органів влади Російської Федерації на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях та тимчасово окупованій території України, а також членам їх сімей (Комісія).

Комісію утворює Міністерство з питань тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб, яке також визначено головним розпорядником бюджетних коштів та відповідальним виконавцем цієї бюджетної програми.

До складу Комісії будуть входити представники Мінсоцполітики, МВС, Мін’юст та інші. Важливо зазначити, що розпочати свою роботу Комісія зможе після вирішення необхідних процедурних питань відповідно до регламенту Кабінету Міністрів України.

В цілому передбачено наступні напрями спрямування бюджетних коштів за відповідною бюджетною програмою:

  • МТОТ вже здійснено виплату одноразової грошової допомоги у розмірі 100 тис. гривень особам, яких було позбавлено особистої свободи, звільнених у грудні 2017 р. – січні 2018 р.;
  • забезпечення відшкодування правової допомоги та підтримки членів сімей політичних в’язнів шляхом одноразової виплати 100 тис. гривень (розгляд питань щодо такої допомоги та прийняття рішень про фінансування витрат за цим напрямом здійснюється Комісією).

Також завдяки внесеним змінам додаються нові напрями:

  • здійснення виплат державних стипендій імені Левка Лук’яненка;
  • забезпечення здійснення заходів із соціальної реабілітації осіб, позбавлених особистої свободи.

 

МОЗ: Що змінилося за рік після прийняття закону про медичну реформу

Минув рік з дня голосування за медичну реформу в стінах Верховної Ради. Тоді свій голос за зміни в системі охорони здоров’я і гарантований державою пакет медичних послуг для кожного віддали 240 народних депутатів. Повідомляємо, що змінилося в системі охорони здоров’я за рік.

Рік тому Верховна Рада України проголосувала за Закон «Про державні фінансові гарантії медичного обслуговування населення» і таким чином дала «зелене світло» реформі фінансової системи медицини. В грудні цей закон підписав Президент України.

Вже з січня 2018 року Міністерство охорони здоров’я розпочало впровадження змін в охороні здоров’я. А саме першого етапу реформи – нового механізму фінансування медичних закладів, що надають первинну медичну допомогу. Адже сімейні лікарі, терапевти і педіатри є медиками, до яких найперше мають звертатися українці.

 

Національна служба здоров’я

У рекордно короткі строки, 30 березня 2018 року, була створена Національна служба здоров’я України – центральний орган виконавчої влади, який реалізує основний принцип медреформи «гроші йдуть за пацієнтом» – оплачує вартість реально наданих медичних послуг. Цей механізм оплати нарешті запрацював в Україні цього року, поступово замінюючи неефективну радянську модель оплати ліжко-місць.

Нацслужба здоров’я вже уклала договори з 623 комунальними, приватними медзакладами і лікарями-ФОП, які надають первинну медичну допомогу. Вперше українці можуть вільно обирати лікаря у медзакладі, незалежно від форми власності, Нацслужба здоров’я на однакових умовах оплачує надання гарантованого пакета послуг первинної медичної допомоги усім закладам, які стали партнерами Служби. За чотири місяці Нацслужба оплатила послуги за єдиним тарифом у цих медзакладах на 1,6 млрд грн.

 

Вільний вибір власного лікаря

Національна кампанія з вибору сімейних лікарів, терапевтів та педіатрів стартувала в квітні 2018 року. Вперше українці змогли вільно обирати лікаря, без прив’язки до місця «прописки». За сім місяців майже 20 млн українців підписали декларації про вибір своїх лікарів. А це означає, що майже кожен другий українець вже має лікаря, якому довіряє і до якого може звернутися з будь-якими проблемами зі здоров’ям або дізнатися, як вести здоровий спосіб життя і не хворіти. У будь-який момент можна змінити лікаря, підписавши декларацію з іншим.

Підписання декларацій про вибір лікаря та забезпечення оплати Нацслужбою здоров’я послуги за кожного пацієнта саме у той медзаклад, де ця послуга надається, стало можливим завдяки електронній системі охорони здоров’я. Це перший крок до переходу на електронний документообіг в українських медзакладах.

 

Нові заробітні плати медиків

Медичні заклади, які уклали договір з Нацслужбою здоров’я, отримали фінансову свободу та можуть самостійно розпоряджатися своїм бюджетом, вони не обмежені тарифною сіткою чи штатним розписом. Це дозволило головним лікарям переглянути зарплатну політику. У лікарів, які ефективно працюють, заробітна плата зросла до трьох разів. Якщо раніше лікарі «первинки» отримували до 5 тис грн, то вже після перших оплат Служби ефективні заклади змогли підвищити зарплати своїм лікарям до 15 тис. грн. Суттєво підвищилися і заробітні плати молодшого медичного персоналу.

 

Реформа у 2019 році

Які зміни в охороні здоров’я чекають на українців наступного року?

Усі комунальні медичні заклади країни, де працюють сімейні лікарі, терапевти і педіатри, з січня 2019 році перейдуть на оплати за послуги за контрактами з Нацслужбою здоров’я.

У 2018 році в електронній системі охорони здоров’я медзаклади можуть тільки підписувати декларації про вибір лікаря та  укладати договори із Нацслужбою здоров’я. У 2019 році сімейні лікарі, терапевти і педіатри перейдуть на електронний документообіг: медична картка пацієнта, рецепти на «Доступні ліки», направлення до вузьких спеціалістів, лікарняні листи. До кінця 2019 року сімейні лікарі працюватимуть без паперу.

Наступний етап після реформи первинної ланки розпочнеться з другої половини 2019 року – програма «Безкоштовна діагностика». Це 80% потреби пацієнта з діагностики у сімейного лікаря, терапевта або педіатра, найбільш необхідні безоплатні дослідження і аналізи, консультації вузькопрофільних спеціалістів. За направленням сімейного лікаря, терапевта і педіатра пацієнти зможуть проходити такі обстеження, як рентген, УЗД, мамографія, ехокардіографія серця та інші безоплатно у будь-якому медзакладі, який уклав договір з Нацслужбою здоров’я. Таким чином, на нову модель фінансування почнуть переходити поліклініки, які є закладами спеціалізованої амбулаторної допомоги.

Ще одне велике завдання, яке стоїть перед МОЗ та Нацслужбою здоров’я – розробка державної програми медичних гарантій на 2020 рік, яка вперше буде ухвалена разом з Державним бюджетом на 2020 рік. Вона включатиме всі рівні надання медичних послуг, які оплачуватиме Нацслужба здоров’я у 2020 році за принципом «гроші йдуть за пацієнтом».

 

Реформи в Укрзалізниці мають нарешті розпочатися, – Володимир Омелян

Реформи в Укрзалізниці мають нарешті розпочатися, – заявив Міністр інфраструктури Володимир Омелян під час наради зі членами наглядової ради ПАТ «Укрзалізниця», яка відбулася 18 жовтня 2018 року в Міністерстві інфраструктури. У зустрічі також взяли участь голова Комітету Верховної Ради України з питань транспорту Ярослав Дубневич, в. о. голови правління ПАТ «Укрзалізниця» Євген Кравцов.

Володимир Омелян привітав членів наглядової ради із початком роботи та висловив готовність до постійної спільної роботи з наглядовою радою, правлінням Укрзалізниці та Комітетом Верховної Ради України з питань транспорту, результатом якої має стати повне оновлення ПАТ «Укрзалізниця»: прозорість усіх процесів та створення таких механізмів, які унеможливлюють корупцію на підприємстві.

Голова наглядової ради ПАТ «Укрзалізниця» Шевкі Аджунер подякував Міністру інфраструктури за підтримку, зокрема, за зусилля у реформуванні підприємства та його корпоратизації та відзначив, що наглядова рада ПАТ «Укрзалізниця» діятиме відповідно до завдань, визначених Урядом України.

Під час зустрічі обговорено проблеми ПАТ «Укрзалізниця», що потребують першочергового вирішення. Члени наглядової ради, в. о. голови правління ПАТ «Укрзалізниця» та голова Комітету Верховної Ради України з питань транспорту висловили своє бачення кроків з реформування Укрзалізниці.

Міністр інфраструктури зазначив, що відсутність прогресу в реформуванні системи управління ПАТ «Укрзалізниця» є неприйнятною: «До сьогодні в ПАТ «Укрзалізниця» немає чіткого плану здійснення реформи організаційної структури, яка на сьогодні відбувається хаотично, без урахування вимог Державної цільової програми реформування залізничного транспорту та плану імплементації актів законодавства ЄС у сфері залізничного транспорту. Досі не вирішено питання формування прозорої системи управління підприємством, за якої кожна особа повинна не тільки керувати, але і відповідати за свою діяльність. Взагалі не піднімалося базове питання: покращення фінансового обліку товариства, фінансові потоки між видами діяльності товариства є непрозорими та не дають можливості визначити реальні витрати на кожну складову тарифу», – зауважив Володимир Омелян.

Міністр інфраструктури запропонував наглядовій раді та правлінню Укрзалізниці шляхи покращення роботи підприємства та подолання кризи:

  • Розробити стратегію розвитку ПАТ «Укрзалізниця», яка враховуватиме положення Національної транспортної стратегії України до 2030 року, Угоди про асоціацію України з ЄС та включатиме конкретні кроки з покращення конкурентоспроможності Товариства, підготовки його діяльності до відкриття ринку залізничних перевезень, включатиме реальні інвестиційні проекти, перспективи впровадження високошвидкісного залізничного руху в Україні тощо.
  • Провести структурну реформу ПАТ «Укрзалізниця» із забезпеченням прозорості кожного виду діяльності Товариства. Це дозволить розділити види бізнесу ПАТ «Укрзалізниця» на прибуткові та збиткові, проаналізувати причини збитковості (неефективність управління або зовнішні фактори), та запропонувати обґрунтовані пропозиції щодо кожного виду діяльності.
  • Розпочати розробку підзаконних актів для імплементації нового Закону України «Про залізничний транспорт України». Після прийняття Верховною Радою України нового Закону України «Про залізничний транспорт України», який запровадить європейську модель функціонування галузі, для імплементації закону необхідно буде розробити більше 50 підзаконних актів, по суті переглянути майже всю нормативно-правову базу, що регулює залізничний транспорт. Ця робота потребуватиме залучення відповідних фахівців ПАТ «Укрзалізниця», отримання та аналізу інформації щодо діяльності залізничного транспорту. Міністерство сподівається на підтримку членів наглядової ради ПАТ «Укрзалізниця» у цьому процесі.
  • Провести реструктуризацію боргових зобов’язань. Запозичення структуроване у національній валюті України на відміну від строкових валютних кредитів, які наразі складають більшість кредитного портфеля Товариства, дозволить підвищити прогнозованість витрат такого запозичення, знизити валютні ризики, оптимізувати боргове навантаження, що в свою чергу вплине на підвищення якості структури кредитного портфеля та стабілізацію фінансово-економічного стану залізничної галузі.
  • Удосконалити тендерні процедури. Тільки у липні-серпні 2018 року Антимонопольним комітетом України було розглянуто 87 скарг на дії ПАТ «Укрзалізниця» та його філій. Претензії здебільшого ініціювалися різними суб’єктами господарювання, які подавали або мали намір подати свої тендерні пропозиції для участі у торгах. Предметом скарг найчастіше були рішення замовників про визначення переможців торгів, а також про відхилення пропозицій учасників та умови тендерної документації. Ключ до вирішення проблем із закупівлями – спілкування з бізнесом. ПАТ «Укрзалізниця» необхідно опрацювати з потенційними виробниками-постачальниками основних видів продукції залізничного призначення, закупівля якої здійснюється з дотриманням тендерних процедур, питання удосконалення тендерної документації та унеможливлення участі у тендерних процедурах посередників, що призводить до збільшення витрат ПАТ «Укрзалізниця» від придбання продукції за цінами, що перевищують ринкові показники та є економічно необґрунтованими.
  • Враховуючи збільшення пасажиропотоку з країнами Європейського Союзу, приділити особливу увагу питанням розвитку існуючого пасажирського залізничного сполучення з Республікою Польща, а також перспективам розвитку пасажирського сполучення з іншими країнами Східної, Західної Європи та країнами Чорноморського узбережжя (Болгарія, Хорватія, Румунія та ін.).
  • Активізувати співпрацю з місцевими органами влади щодо вирішення проблемних питань, які виникають у сфері приміських пасажирських перевезень, а саме – погашення заборгованості за перевезення пільгових категорій пасажирів у приміському сполученні, та визначитися щодо перспектив створення незалежної «Приміської пасажирської компанії» з урахуванням європейського досвіду та досвіду інших країн.
  • Враховуючи значний резонанс бізнес-спільноти у питанні закриття залізничних станцій, терміново відновити роботи тих станцій, які були ПАТ «Укрзалізниця» тимчасово закриті. В подальшому ініціативи Товариства щодо закриття вантажних залізничних станцій проводити виключно у порядку, визначеному статтею 7 Закону України «Про залізничний транспорт». Розробити та впровадити план першочергових дій з метою стабілізації перевізного процесу, зокрема в частині забезпечення достатньою кількістю тягового рухомого складу, дотримання строків доставки вантажів, виконання планів перевезень та ін. Вжити заходів щодо найскорішого запуску в експлуатацію системи автоматизованого розподілу вагонів-зерновозів з урахуванням потреб аграрного ринку.
  • Визначитися щодо подальших дій та заходів щодо експлуатації двох поромів – «Герої Шипки» та «Герої Плевни».
  • Забезпечити стабільне завантаження підприємств ПрАТ «ДТРЗ», ПрАТ «ЗЕРЗ», ПрАТ «ЛЛРЗ» та своєчасне фінансування заходів з виконання ремонтних робіт тягового рухомого складу відповідно до затверджених планів Товариства.
  • «Я радий, що у нас є фахова та незалежна наглядова рада. Реформування – це складне завдання, воно не відбувається в одну мить. Але часу для зволікань вже немає. Я впевнений, що наглядова рада спільно з Євгеном Кравцовим досягнуть того результату, на який чекає Україна», – підсумував Міністр інфраструктури.

     

    Глава Уряду про ситуацію у вугільній галузі: Мене не влаштовує, як ведуться справи

    Прем’єр-міністр України Володимир Гройсман виступає за зміну підходів управління вугільною галуззю в бік модернізації виробництва та забезпечення шахтарів. Про це Глава Уряду сказав під час «Години запитань до Уряду» у Верховній Раді.

    Він повідомив, що наступного тижня відбудеться спеціальна урядова нарада з питань ситуації у вугільній галузі, де будуть обговорені шляхи вирішення проблем, в тому числі заборгованості по заробітних платах.

    «Але природа такої заборгованості в тому, що ми компенсуємо різницю між вартістю вугілля і собівартістю виробництва. Ми не утримуємо шахти, а допомагаємо компенсувати різницю. Просто того, що виробляють, не вистачає на зарплату, – сказав Володимир Гройсман. – І мене не влаштовує, як ведуться справи у вугільній галузі. Наступного року ми виділяємо 2,3 млрд грн на модернізацію шахт. Але якщо буде продовжуватися направлення коштів виключно на компенсацію різниці в ціні – мене це не влаштовує. Ми разом маємо знайти правильні рішення».

     

    Поліція патрулює 15 населених пунктів, що потрапили до зони уражень у Чернігівській області, – В’ячеслав Аброськін

    До забезпечення публічного порядку залучені автопатрулі та піші наряди. Повідомлень про загиблих і травмованих внаслідок надзвичайної ситуації не зафіксовано. Про це повідомив сьогодні, 19 жовтня, перший заступник Голови Національної поліції В’ячеслав Аброськін під час робочої наради.

    Він зазначив, що поліцією зареєстровано 127 повідомлень про події, пов’язані з вибухами на території селища Дружба Ічнянського району Чернігівської області. Зокрема, надійшло 17 повідомлень про пошкодження та руйнування будівель, 53 факти виявлення боєприпасів.

    «Між підрозділами різних відомств, а також з органами місцевої влади налагоджена та триває повна взаємодія. Вже повністю відновлено газо- та електропостачання в усіх населених пунктах. Повідомлень про загиблих і травмованих внаслідок надзвичайної ситуації до поліції не надходило. Випадків мародерства теж не виявлено. Наразі поліція здійснює патрулювання 15 населених пунктів, що потрапили до зони уражень у Чернігівській області», – зазначив В’ячеслав Аброськін.

    Він наголосив, що поліцейськими перевірено майже дві тисячі осіб та тисячу транспортних засобів. Відтак правоохоронці виявили 16 водіїв, які керували транспортними засобами в стані алкогольного сп’яніння. Крім того, поліцейські здійснюють перевірку власників зброї, які були евакуйовані та повернулися до помешкань.

    «Поліція продовжує надавати всебічну допомогу місцевому населенню з ліквідації наслідків надзвичайної події»,- наголосив перший заступник Голови Нацполіції.

    Нагадаємо, що раніше повідомлялося, що поліцейські перевіряють кожне повідомлення про зникнення або невихід на зв’язок жителів зони надзвичайної ситуації на Ічнянщині.

    Також зазначалося, що криміногенна обстановка у зоні надзвичайної події на Чернігівщині на 100% контролюється поліцією.

     

    В Україні заснували партнерство у сфері енергоефективності та використання альтернативного палива на цементних заводах

    Голова Держенергоефективності Сергій Савчук із виконавчим директором Асоціації виробників цементу України «Укрцемент» Романом Скільським започаткували співпрацю щодо стимулювання реалізації енергоефективних проектів, у тому числі з використанням альтернативного палива для цементних печей з дотриманням екологічних норм.

    Як відомо, в Україні щорічно збирається близько 10 млн тонн сміття, яке фактично повністю вивозиться на полігони та звалища. У 2017 р. лише близько 7% сміття перероблено.

    Водночас сміття – це неоціненний та невикористаний досі ресурс для генерації електричної та теплової енергії, а також виробництва SRF-палива.

    Отже, Агентством спільно з Укрцементом планується опрацювання можливостей стимулювання використання SRF-палива на базі цементних заводів повного циклу.

    Також передбачається залучення фахівців Укрцементу до роботи над механізмом стимулювання промислових підприємств до енергоефективності.

     

    Департамент інформації та комунікацій з громадськістю Секретаріату Кабінету Міністрів України

    Джерело

    Залишити відповідь

    Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *