Економічний форум у Ялті: ні кіз, ні базарів

Спеціально для Крим.Реалії

Цього тижня в Криму почне свою роботу п’ятий за рахунком Ялтинський економічний форум (ЯМЕФ). Як склалося життя обіцяних на торішньому форумі мільярдних інвестиційних проектів і чого очікують від цьогорічної події ‒ у цьому матеріалі.

За підсумками торішнього Ялтинського економічного форуму, влада Криму повідомила про 70 угод на 162 мільярди рублів. Приблизно третина цієї суми, згідно із заявами чиновників, стосувалася теми торгових відносин між окупованим півостровом та Сирією, делегація якої була найчисленнішою серед усіх учасників цього заходу.

Сирійсько-кримський дует обіцянок

Не вдаючись у подробиці, представники кримської влади повідомляли, що в межах підписаних договорів буде створений кримсько-сирійський торговий дім, а також налагоджене морське постачання ‒ до Сирії кримського зерна та борошна, пластикових труб заводу «Селма», будівельних інструментів заводу «Фіолент», а також продукції Керченського стрілочного заводу. В обмін сирійські гості обіцяли постачати на півострів фрукти, горіхи та фосфати для виробництва добрив.

При всій сумнівності товарообігу в такому обсязі, який можна було б оцінити в 60-70 мільярдів рублів, російська пропаганда говорила про ці домовленості як про головний успіх і результат ЯМЕФ-18. Фактично, рік по тому ніяких очевидних змін у цій сфері не відбулося.

Наприкінці минулого року стало відомо про реєстрацію фірми «Кримсько-сирійський торговий дім «Співдружність», до складу якого на рівних правах мали увійти представники кримської та сирійської влади. Однак за інформацією з відкритих джерел, сьогодні єдиним засновником цієї фірми-посередника є кримське держпідприємство «Кримрегіонторг».


Російський глава Криму Сергій Аксенов на зустрічі з президентом Башаром Асадом, Дамаск, 16 жовтня 2018 року

Також були озвучені наміри перетворити компанію, яка виступала оператором Керченської поромної переправи на кримсько-сирійську судноплавну компанію.

На початку цього року представники цього «торгового дому» анонсували відправку першої партії вантажів до Сирії, однак через півтора місяці міністр промислової політики Криму Андрій Васюта все ще обіцяв відправку цієї першої партії «найближчим часом». Інших повідомлень про торговельні відносини в цій сфері немає.

Ні кіз, ні базарів

Із заявлених за підсумками торішнього економічного форуму 70 інвестиційних угод, організатори заходу розкрили інформацію тільки про сім «основних інвестугод», та й то в чотирьох із семи не повідомлялося подробиць, які дозволили б дати оцінку реалістичності проектів, а через деякий час оцінити їхнє виконання. Однак, навіть із цих нечисленних «інвестицій» сьогодні щодо жодного проекту немає ніякої інформації.

Зокрема, нічого не відомо про зведення торгово-ярмаркового комплексу «Базар», окрім того, що ділянка виділена в селі Совхозному під Сімферополем і будівництво мало розпочатись у серпні минулого року. Немає ніякої інформації також про появу молокопереробного комплексу з козиною фермою на вісім тисяч голів, окрім планів російського інвестора восени 2018 року розпочати його будівництво. Не помітно ознак будівництва в селі Укромному заводу з виробництва скляної тари, хоча, за планами інвестора, до цього часу він уже мав добудовуватися

Не вдалося знайти повідомлень про початок якихось робіт у радгоспі «Гурзуфський», представники якого на ЯМЕФ розповідали про розвиток вівчарства. Примітно, що через три місяці начальник управління тваринництва та племінного нагляду Міністерства сільського господарства російського уряду Криму Олексій Каменцев розповідав, що сьогодні вівчарство в Криму є абсолютно нерентабельним.

«Робота для забезпечення явки»

Влада Криму анонсує все той же розмах масовки ‒ три тисячі учасників із шістдесяти країн світу.


Глава російського уряду Криму Сергій Аксенов

Цього разу ми вирішили не збільшувати кількості учасників… Особливу увагу приділяємо якісним показникам
Сергій Аксенов

«Цього разу ми вирішили не збільшувати кількості учасників… Особливу увагу приділяємо якісним показникам. При цьому потужності й можливості форуму розширюються», ‒ коментує майбутню подію голова Криму Сергій Аксенов.

В усіх посольствах активно ведеться робота для «забезпечення явки» гостей на цей показовий захід. Свою участь у форумі, за заявою організаторів, підтвердили бізнесмени з Китаю, також у Ялті очікують послів африканських країн, акредитованих у Москві.

Інформації про укладання якихось знакових інвестиційних угод у відкритому доступі поки немає. Однак, експерти відзначають, що чекати їх і не варто ‒ ЯМЕФ не багатий історіями реального успіху, і проводиться явно не для залучення нових інвестицій.

Судячи з висловлювань на торішньому форумі, влада Криму вже не приховує, що пріоритетом події не є інвестиційні угоди, а політичний ефект.

«У США досі усі впевнені, що на вулицях стоять танки, що тут хапають за якісь політичні переконання людей на вулицях, везуть до в’язниці. Насправді це все брехня», ‒ говорив глава Криму Сергій Аксенов і переконував усіх, що завдяки форуму світ починає визнавати російську юрисдикцію Криму.

Цей меседж був основним із моменту створення ЯМЕФ у російському форматі, і, судячи з заявленої цього року теми «Мир. Росія. Крим. Нова світова реальність», це послання стає єдиним сенсом проведення цього помпезного заходу.

Ігор Воротников, кримський блогер

Думки, висловлені в рубриці «Погляд», передають точку зору самих авторів і не завжди відображають позицію редакції

Джерело

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *