Фейк: Україну не приймуть в НАТО через окупацію Криму і Донбасу

Україну не приймуть до лав країн Європейського Союзу і блоку НАТО через «невирішений конфлікт» на території держави. Такий фейк українського опозиційного політика Вадима Рабиновича поширили російські засоби масової інформації 11 квітня. В ефірі каналу NewsOne Рабинович заявив, що «мрії» уряду Петра Порошенка про євроатлантичну інтеграцію марні, оскільки в ЄС і НАТО нібито заявили, що не збираються приймати Україну до вирішення всіх територіальних проблем у країні. Слова проросійського політика підхопили найбільші медіа Росії.

«По-перше, в НАТО нас ніхто не брав, не бере й не братиме. Про це говорять на кожному розі, в тому числі й керівники блоку. НАТО, відповідно до свого статуту, не може взяти країну, яка має невирішені конфлікти. Тому шансів вступити в цю організацію у нас немає», – сказав Рабинович.

Скриншот сайту NewsOne

Скриншот сайту RT на русском

Скриншот сайту Украина.ру

Рабинович, посилаючись на Північноатлантичний договір, не наводить жодних конкретних номерів статей документа, в яких було б написано, що країна з окупованими територіями дійсно не може розраховувати на членство в НАТО. Однак в оригіналі статуту, який можна знайти в широкому доступі, сказано, що територіальні спори тієї чи іншої країни не можуть стати перешкодою для отримання членства в Північноатлантичному Альянсі. У документі вказано, що країна, у якої є окуповані частини, може розраховувати на вступ до НАТО.

«В цілях Статті 5-ї вважається, що збройний напад на одну або більше Сторін, які домовляються між собою, включає в себе збройний напад: на територію будь-якої з Договірних сторін … на збройні сили, суду або літальні апарати будь-якої зі Сторін, якщо ці збройні сили, судна або літальні апарати перебували на цих територіях, або над ними, або в якомусь іншому регіоні Європи, або над ним, якщо на них або в ньому на момент набуття чинності цим Договором були розміщені окупаційні війська будь-якої зі Сторін», – сказано у статті 6 Північноатлантичного договору.

Сторінка документа Офіційний сайт НАТО

Більше того, в історії Альянсу є як мінімум три випадки, коли лави НАТО поповнювала країна з територіальними спорами. Про це в ефірі радіо «Голос Столицы» четвертого квітня розповів керівник Місії України при НАТО Вадим Пристайко. З його слів, вказана вище шоста стаття статуту Альянсу регулює п’ятий пункт про колективну оборону. Пристайко підкреслив, що в тексті Північноатлантичного договору НАТО винесло конфлікти і територіальні спори за межі принципу колективної безпеки. Саме ці статті свого часу регулювали вступ до НАТО Греції та Туреччини – тому в України з цього боку не виникне проблем при вступі до Альянсу (слухати з 4:07).

«Наприклад, конфлікт між Грецією і Туреччиною існував ще до того, як обидві країни вирішили вступати до Альянсу. Тоді шостим доповненням було чітко визначено, що Альянс на себе не бере зобов’язання щодо спірної території. Це розумний дипломатичний підхід. Був іще момент, коли Британія воювала за острови – так звана Фолклендська, Мальвінська війна. Незважаючи на те, що це була територія Британії, Альянс не позначав її як територію, де застосовується стаття п’ята і принципи колективної оборони», – сказав Пристайко.

 

 

Той факт, що російська окупація не завадить Україні отримати членство в НАТО, підтвердив і колишній радник віце-президента США Джо Байдена, екс-помічник глави Пентагону Майкл Карпентер. Він навів для прикладу Західну Німеччину, яка мала територіальний конфлікт зі Східною Німеччиною, але все одно стала членом Альянсу. За його словами, це швидше політичний аспект питання: якщо з часом всі члени проголосують за вступ України до Альянсу, російська агресія не зможе перешкодити євроатлантичному курсу країни. «Це (територіальний конфлікт – ред.) може стати перешкодою в тому сенсі, що окремі союзники вважатимуть це перешкодою, тому це стає політичним питанням. Із практичної точки зору немає жодних правових перешкод для того, щоб із наявними територіальним конфліктом приєднатися до НАТО», – резюмував Карпентер.

Джерело

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *