Фейк: Закон про українську мову порушує Конституцію України, а порушники нестимуть кримінальну відповідальність

Новий Закон України «Про забезпечення функціонування української мови як державної» суперечить Конституції країни, – запевняють пропагандисти. Цей документ Верховна Рада України ухвалила 25 квітня цього року, що викликало хвилю обурення в Росії. Там багато хто переконаний, що відтепер у країні російськомовне населення зазнаватиме  «утисків». А вже 27 квітня видання Украина.ру повідомило, що нова законодавча ініціатива нібито порушує не тільки Конституцію України, але й міжнародні договори.

«Він суперечить статті про особливий статус російської мови і він суперечить статті, яка фіксує перевагу міжнародних договорів, офіційно ратифікованих українським парламентом, перед національним законодавством. Український парламент ратифікував хартію регіональних мов і мов національних меншин, якій цей закон цілком суперечить. Відповідно двічі порушено конституцію», – цитує агітпроп президента російського Центру системного аналізу і прогнозування Ростислава Іщенка.

Скріншот сайту Украина.ру

Російський експерт Іщенко, згадуючи про «особливий статус російської мови», який нібито закріплений Конституцією країни, вочевидь мав на увазі так званий «мовний закон Ківалова-Колесніченка». Скандально відомий документ у Верховній Раді України ухвалили 2012 року. Фактично цей закон знову повернув російську мову як державну в деяких регіонах України, нею почали знову послуговуватися навіть в офіційному діловодстві. У 2018 році цей скандальний документ Конституційний суд країни нарешті визнав неконституційним через величезну кількість порушень, яких депутати того скликання припустилися під час голосування проекту документа.

Ні в законах України, ні тим більше в Конституції країни ніде не зазначений «особливий статус російської мови». Більш того, в статті 10 Конституції України особливий статус має саме українська мова – оскільки вона є офіційною державною мовою. Водночас, у статті 11 держава гарантувала розвиток та вільне функціонування мов і культур національних меншин в Україні – зокрема й російської мови.

Конституція України

Стосовно міжнародних договорів, які нібито порушуються внаслідок ухвалення нового закону про державну мову, то тут агітпроп знову маніпулює фактами. За даними російського експерта Іщенка, закон «порушує хартію регіональних мов і мов національних меншин». Однак ця заява – фейк, а «утиски нацменшин» – улюблений наратив російської пропаганди. Основний посил Європейської хартії полягає в тому, що держава бере на себе зобов’язання щодо підтримки мови національних меншин як в культурній, так і в освітній царинах.

Європейська хартія регіональних мов або мов меншин

Ухвалений 25 квітня закон «Про забезпечення функціонування української мови як державної» не обмежує права національних меншин, – підкреслює глава комітету Верховної Ради з питань культури і духовності Микола Княжицький. Зокрема, меншини мають права на освіту, проведення різних заходів, випуск інформаційної продукції та багато іншого. І все це – своєю рідною мовою.

«Представників меншин, наприклад, угорців, називають мало не громадянами Угорщини, але це наші громадяни і вони в нашій країні повинні себе почувати не гірше, ніж в Угорщині, тому що вони є українцями угорського походження. Вони мають повне право зберігати свою мову, розвивати її … Ніхто не забороняє меншинам проводити свої культурні заходи, акції, культурні івенти, мати свої газети, телепрограми своєю мовою – це абсолютно нормально», – повідомив Княжицький в ефірі Радіо НВ (слухати з 08.45 ).

https://youtube.com/watch?v=videoseries

Новим документом законодавчо не регламентується сфера особистого спілкування, релігійних обрядів та багато іншого. Усі подібні випадки будуть детально прописані в законі «Про національні меншини в Україні» і повністю продубльовані у «мовному» законі, – підкреслив Княжицький. Крім того, Княжицький ще раз нагадав, що жодної кримінальної відповідальності за порушення окремих статей закону не передбачено. Це черговий російський фейк. Недотримання або порушення положень документа регулюється виключно адміністративно.

Джерело

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *