Новини про вибори до Європейського Парламенту: гра з далеким прицілом

Джерело: EU vs Disinfo

Оскільки європейські парламентські вибори відбудуться вже менш ніж через місяць, ми присвятили цей випуск нашого огляду поточним тенденціям дезінформації, пов’язаної з виборами.

Для початку нагадаємо: російська кампанія із поширення дезінформації проти ЄС – і його виборчого процесу – триває вже п’ять років. Вона не є новою особливістю європейського політичного ландшафту. Кремль зробив перші спроби підриву громадської підтримки ЄС, просування популістських і скептично налаштованих до ЄС партій і кандидатів, посилення поляризації та фрагментації європейської єдності ще в 2014 році, і з того часу їх не припиняв.

У Європі Росія грає в гру з далеким прицілом: її мета полягає не просто в тому, аби вплинути на результати будь-яких конкретних виборів, а скоріше в тому, щоб у ширшій перспективі підірвати ефективність європейських демократичних інститутів, повсюдно поширити соціальну окремішність і недовіру та в кінцевому підсумку паралізувати здатність європейців діяти у власних інтересах і захищати свої цінності.

Ефект сніжної кулі

Застосовуючи різні тактики  і дезінформаційні наративи, Кремль уже майже п’ять років сіє зерна цього невдоволення. Він послідовно підтримує популістські, антиєвропейські партії і кандидатів, як крайніх правих, так і лівих, нападає на цілісність домінуючої  політичної лінії і засобів масової інформації та підкреслює нелегітимність і марність виборів  у системі, яка є, за його словами, в основі своїй корумпованою. За допомогою цих дій Кремль наділив повноваженнями і розширив владу інших корумпованих та антидемократичних гравців, щоб підсилити їх вплив у Європі, створивши ефект снігової кулі задля поширення своїх антизахідних концепцій.

Завдяки цьому ретельно підготовленому фундаменту та довгостроковій інтеграції (і нормалізації) антиєвропейських наративів у публічну сферу, спроби Кремля маніпулювати виборами до Європейського Парламенту виглядають набагато менш сенсаційними, ніж в інших більш сумнозвісних випадках, на кшталт #MacronGate або президентських виборів у США в 2016 році. Але це не означає, що жодних маніпуляцій не було – навпаки, прокремлівські ЗМІ продовжують наполегливо атакувати ЄС, його цінності і його демократичний мандат, одночасно поширюючи скептичні погляди на Європейський Союз.

Так, до прикладу, Sputnik систематично виділяє час в ефірі новинам і позиціям антиєвропейських партій та транслює інтерв’ю з їхніми кандидатам. Польський Sputnik поміщає у центр своїх матеріалів політиків із антиєвропейськими поглядами, надаючи їм майданчик для виступів  і поширюючи  їхні наративи, в той час як італійський Sputnik звертає свою виняткову увагу на націоналістичну консервативну партію Fratelli d’Italia («Брати Італії»). Ще одним загальним кліше, спрямованим на те, аби перешкодити явці виборців, є твердження, що ставлять під сумніви легітимність виборів до Європейського Парламенту.

Тим часом партії, які не ставлять під сумнів майбутнє існування ЄС або не просувають ідеї виходу своєї країни з ЄС, зазнають безперервної критики. Якщо їх основні кандидати відомі, як, наприклад, у Франції, то вони часто зазнають особистих закидів. Аналогічним чином основні ЗМІ звинувачуються в упередженості та навмисному заниженні даних щодо успіхів євроскептиків. Ініціативи з перевірки фактів також стикаються зі зростаючою критикою через  нібито посягання на свободу слова і пропаганду «глобалістських» поглядів.

Зрозуміло, що закидів із використанням усіляких перекручень фактів і оманливих наративів, більшість з яких ґрунтується на уявленні про «втрачений суверенітет» або загрозу національній ідентичності, зазнає і сам Європейський Союз. Наприклад, ЄС звинувачується у підриві суверенітету його держав-членів: Директиви ЄС з питань обігу зброї, квоти для вимушених переселенців і процедури за Статтею 7 – це всього лише політичні інструменти, призначені для скасування національного законодавства. Але й це ще не все: ЄС насправді також позбавлений суверенітету, позаяк він є лишень васалом Сполучених Штатів!

І нарешті, постійно висміюються і змальовуються як істотна загроза для християнської моральної традиції і консервативних сімейних цінностей прогресивні цінності Європи. Особливо популярними мішенями в цьому сенсі є права жінок, етнічних і релігійних меншин, а також права ЛГБТ-спільнот. З цією метою експлуатувалася навіть нещодавня трагедія Собору Паризької Богоматері – як доказ «загибелі нашої європейської цивілізації».

На думку Кремля, найліпший спосіб її врятувати – повністю відмовитися від демократії. Як вам така пропозиція?

Джерело: EU vs Disinfo

Джерело

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *