Фейк програми «Время»: Швеція домагається екстрадиції Ассанжа, щоб видати його США

Джерело: Юрій Бершидський, для The Insider

Програма «Время» на Першому каналі завершує завершує свій сюжет про те, що в Швеції поновили закриту два роки тому справу за звинуваченням Джуліана Ассанжа в зґвалтуванні, таким пасажем:

«Яким би не було рішення [британської влади з питання про видачу Ассанжа США або Швеції], Джуліан Ассанж потрібен насамперед американським політикам. Для них засновник WikiLeaks – кістка в їхньому горлі, яку Вашингтон марно намагається проковтнути всі ці роки. Екстрадувати його безпосередньо з Великої Британії вкрай складно, занадто багато чого вимагатиме Лондон, зокрема, залізних обіцянок того, що Ассанжа не посадять довічно або не підведуть під статтю, покарання за яку – смерть.

Набагато легше домовитися зі шведами. І тоді Ассанж, який розповів правду про розстріли мирних жителів в Афганістані, Іраку, стеженні ЦРУ за всім світом, політичних махінаціях і тортури в американських в’язницях, тепер сам може стати об’єктом знущань. Гарантій того, що Стокгольм, отримавши Ассанжа, не передасть його Вашингтону, немає».

Президент Еквадору Ленін Морено, погоджуючись на арешт Ассанжа британською поліцією, заявив: Британія гарантувала йому, що Ассанжа не видадуть у країну, де йому буде загрожувати смертна кара; таким чином, його екстрадиція у США буде можливою тільки в разі отримання аналогічних гарантій від американської сторони. Швеція в разі екстрадиції вимагатиме від США точно таких само гарантій: згідно зі статтею 8 договору про екстрадицію між Швецією і США, в екстрадиції може бути відмовлено, якщо за злочин, за звинуваченням у якому видано запит на екстрадицію, передбачено смертну кару і держава, яка звертається з запитом, не надала достатніх гарантій того, що в цьому випадку це покарання не буде застосовано.

Але ще важливіше те, що американо-шведський договір містить вичерпний перелік звинувачень, за якими можлива екстрадиція. Винесене Ассанжу звинувачення у змові з метою крадіжки та публікації секретних документів до цього переліку не входить.

Програма «Время» не пояснює, під яку статтю, що передбачає смертну кару, в США можуть «підвести» Ассанжа, але сам він побоюється звинувачення у співучасті в державній зраді. Цього злочину в переліку підстав для екстрадиції зі Швеції в США теж немає.

Якщо у Швеції Ассанжа засудять за згвалтування, цілком можливо, що після відбуття терміну йому не дозволять залишатися в країні й екстрадують – найімовірніше, на його батьківщину в Австралію, оскільки еквадорське громадянство засновника WikiLeaks анульовано. Австралійське законодавство не забороняє видачі громадян країни іншим державам, але в договорі з США сказано, що в разі, якщо закон передбачає смертну кару покарання, держава, яка екстрадує, може «рекомендувати» не застосовувати цю міру покарання. На практиці це означає гарантії незастосування страти. В переліку підстав для екстрадиції з Австралії до США також немає ні крадіжки секретних документів, ні державної зради.

Джерело: Юрій Бершидський, для The Insider

Джерело

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *