Нині кримські татари знову опинитися в «обіймах» російського режиму, який є спадкоємцем сталінського – Президент під час реквієму до 75-их роковин геноциду кримськотатарського народу

Президент України Петро Порошенко заявляє, що нині кримські татари переживають в Криму такі ж переслідування і утиски, яких зазнавали 75 років назад ще за радянських часів. Про це він сказав під час реквієму до 75-их роковин геноциду кримськотатарського народу.

Глава держави зазначив, що 75 років відділяє нас від жахливого травневого ранку 1944 року, коли почалася жорстоке, несправедливе, принизливе вигнання кримськотатарського народу зі своєї Батьківщини. «Лише декілька днів знадобилось радянському режиму, щоби повністю змінити хід історії цілого народу – кримських татар. А повернення ж додому – затягнулося на довгі десятиліття», – сказав він. 

Президент наголосив, що кримськотатарський народ зазнав катастрофічних втрат внаслідок депортації. «Тільки протягом року від голоду, хвороб та виснаження в місцях заслання загинуло понад 30 тисяч кримських татар. Але ж реальний розмір втрат важко встановити, бо як робилась офіційна статистика в Радянському Союзі, не слід і нагадувати», – підкреслив Петро Порошенко.

Глава держави також навів слова генерала Петра Григоренка, який у 1968 році не побоявся виступити на захист кримських татар і назвав речі своїми іменами: «Те, що з вами зробили в 1944 році, має цілком певну назву. Це чистісінької води геноцид – один із найтяжчих злочинів проти людства».

«З очевидним – на цілі десятиліття – запізненням лише 12 листопада 2015 року парламент України нарешті визнав депортацію з Криму кримських татар у 1944 році геноцидом кримськотатарського народу. Я пишаюся, що це сталося за часи мого президентства. А чого чекали до цього? Чому не було політичної волі? Чому не було можливості сказати правду народу і світу?», – сказав Петро Порошенко.

Він також зауважив, що 9 травня Сейм Латвії прийняв заяву щодо вшанування 75-річчя депортації кримських татар і підтримку політики невизнання незаконної анексії Криму, в який депортація татар у 1944 році теж визнана геноцидом. «Наша велика подяка народу, уряду, парламенту Латвії. Це є перші кроки щодо визнання геноцидом по всьому світові. Впевнений, що це лише початок міжнародного засудження злочину», – наголосив Петро Порошенко.

«З болем відчуваю як важко вам було знов опинитися в «обіймах» російського режиму. Режиму, який є спадкоємцем сталінського. Режиму, який за своєю сутністю є майже таким самим як і радянський, а відтак не менш цинічним, жорстоким та злочинним», – сказав Глава держави.

Він підкреслив, що п’ятий рік поспіль кримськотатарський народ позбавлений можливості вільно, без утисків вшановувати пам’ять жертв геноциду кримськотатарського народу в окупованому Криму. «2015 рік закінчився притягненням окупантами до адміністративної відповідальності активістів за організацію траурного мітингу. Не піддаючись тиску, з 2016 року незламний і вільнолюбний кримськотатарський народ змінив тактику вшанування пам’яті жертв депортації. По всьому Криму люди стали збиратися біля місцевих пам’ятників жертвам геноциду кримськотатарського народу, щоб помолитися та вшанувати пам’ять загиблих хвилиною мовчання», – зазначив Президент. 

За його словами, на сьогодні у рамках політичного і релігійного переслідування в на півострові позбавлені волі 86 осіб, більш як 60 з яких – кримські татари. 170 дітей залишилось без повноцінного батьківського піклування.

«Люди живуть у страху отримати ярлик екстреміста або терориста і ризикують бути запротореними за ґрати або просто зникнути безслідно», – наголосив Петро Порошенко.

Участь Президента України у реквіємі до 75-их роковин геноциду кримськотатарського народу

18 травня 2019 року – 16:28

© Фото Михайла Палінчака

Джерело

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *