Вибори до Європейського Парламенту: Жнива того, що було посіяно

Джерело: EU vs Disinfo

Цього тижня громадяни ЄС вирушають на виборчі дільниці, щоб проголосувати на дев’ятих парламентських виборах Європейського Союзу. Буде обрано 751 член Європейського Парламенту, які представлятимуть інтереси більше 512 мільйонів осіб із 28 країн-членів ЄС, що передбачає значний вплив на формування європейської політики протягом наступних п’яти років.

Цей випуск Огляду Дезінформації є продовженням нашого першого випуску Новини щодо виборів до Європейського Парламенту: гра з далеким прицілом.

Нове «як зазвичай»?

Протягом останніх декількох тижнів пильнішу увагу приділено питанню іноземного (читайте: кремлівського) втручання у вибори до Європейського Парламенту. Завдяки кільком гучним випадкам організованого Кремлем втручання, які ще живуть у нашій колективній пам’яті, період передвиборних кампаній ЄС був затьмарений тривожним очікуванням того, що Кремль якимось чином може спробувати вплинути і (або) підірвати виборчий процес і цього разу. У відповідь на ці побоювання і на зростаючий попит на аналіз впливу Росії в останні місяці виникла низка ініціатив щодо дослідженню та моніторингу з метою відстеження, викриття і аналізу дезінформації, пов’язаної з виборами, а також для підтримки зусиль ЄС, спрямованих на мінімізацію ризиків, зокрема в разі посилення тиску на соціальні мережі, які можуть відігравати ключову роль у поширенні дезінформації.

Але в останні дні перед голосуванням їх результати несподіваним чином продемонстрували спад: очікування масштабної скоординованої кампанії зі здійснення впливу, цілеспрямованої операції «злому і витоку» або іншої грандіозної кібератаки, схоже, не виправдалися.  Відстежуваний рівень дезінформації та маніпулювання активністю в мережі був значною мірою, ну … звичним. І здебільшого ця активність на даний момент, що важливо, вочевидь, є «доморощеною» – такою, що мотивується популістськими антиноменклатурними настроями, які набирають обертів у певних сегментах європейського електорату і не координуються безпосередньо Кремлем або його ставлениками (але, безумовно, підігріваються ними!).

У порівнянні з минулими виборами може навіть здатися, що ми легко відбулися. Але перш ніж ми зітхнемо з полегшенням, давайте запитаємо себе: чи готові ми прийняти це нове «зазвичай»?

Тому що це нове «зазвичай» насправді означає, що кремлівська стратегія працює. Це означає, що ми ризикуємо стати байдужими – навіть звичними – до підривної діяльності вороже налаштованої іноземної влади, метою якої є спричинення шкоди нашим демократичним інститутам і процесам, а також цінностям, які відіграли ключову роль у побудові мирної і процвітаючої Європи після Другої світової війни.

Кремлівська п’ятирічка дезінформаційної кампанії і пов’язаних із нею зусиль із втручання навряд чи говорять про те, що Кремль прагне для Європи миру і процвітання. Швидше, вони свідчать про зворотне: Кремль хоче бачити Європу зломленою зсередини, ослабленою зусиллями, спрямованими на розпад ЄС, національними рухами за незалежність і громадськими заворушеннями; Європу, яка зосередилася на внутрішніх проблемах, а тому не буде порушувати стратегічні інтереси Росії щодо її сусідів та більш віддалених місць. Що особливо важливо, Кремль хоче поставити Європу в становище, в якому вона не змогла б захищати і не захищала б ліберально-демократичні цінності, а також не просувала б їх у інших регіонах.

Йдучи по сліду з хлібних крихт

Ніщо з вищенаведеного не є спекуляцією. Кожне з цих тверджень прямо пов’язане з дезінформаційними наративами, що виходять із прокремлівських і федеральних ЗМІ, які ми збираємо в базі даних (англійською) EUvsDisinfo з 2015 року. Ми володіємо ретельно задокументованими доказами  тривалої і старанної дезінформаційної кампанії Кремля проти Європи і ЄС, зокрема  його інститутів, політики і цінностей. Політичні діячі, що підтримують ЄС, постійно зазнають очорнення, глузування або звинувачень у корупції, одночасно з цим велика увага приділяється «Євроскептикам». І очевидно, що протягом тижнів і місяців перед виборами до Європейського Парламенту зазначені дії здійснювалися декількома мовами: кожен випуск Огляду Дезінформації містить приклади повторюваних дезінформаційних наративів щодо ЄС в діапазоні від навмисних спотворень реальності до очевидної брехні. Водночас зазначені тенденції підтверджуються нашою зовнішньою групою моніторингу ЗМІ та аналізу даних, що функціонує на непублічної основі.

Цей тиждень не став винятком. Насправді ми навіть побачили невелике збільшення загальної кількості наративів, спрямованих проти ЄС. Вони охоплювали широке коло тем і просували деякі загальні наративи. Наприклад, щодо демократичної (не) легітимності ЄС з’являлися історії про те, що справжніми правителями ЄС є лобісти, що Європейський Парламент не має влади і що ЄС є глибоко недемократичною системою, створеною лише задля того, щоб слугувати інтересам невеликого кола багатої еліти. Експлуатувалося також і питання міграції, що запам’яталося особливо добре завдяки одній фіктивній історії. У ній стверджувалося, що Заступник Голови Європейської Комісії нібито сказав, що «монокультурні держави повинні зникнути і масова міграція мусульман є засобом для досягнення цієї мети». Прокремлівські ЗМІ також зіграли на взаємопов’язаних наративах про «загрозу цінностям» – припускаючи, що Європа відрікається від свого християнського коріння (на відміну від Росії) – і про «втрачений суверенітет» – стверджуючи, ніби Західна Європа знаходиться під контролем США . Решта історій включали твердження про те, що ЄС демонструє свою ідеологічну перевагу над національними урядами, що входять до його складу.

Значну увагу на цьому тижні було також приділено і десятій річниці Східного партнерства. Прокремлівські ЗМІ пов’язали Східне партнерство з довгим списком гріхів, який включав звинувачення в тому, що програма насправді є колоніальним проектом ЄС, що вона спровокувала війну на Донбасі і що метою програми завжди була ізоляція Росії. Згідно із однією з версій, президент Білорусі пропустив саміт у Брюсселі через загрозу «фізичного усунення». Судячи з усього, столиця ЄС наразі може стати центром політичних вбивств!

Куди ми вирушимо звідси?

Ці приклади, звичайно, навряд чи складають вичерпний список антиєвропейської дезінформації, яка на цей час знаходиться в обігу і щодня поширюється все більш розрізненою мережею джерел. Ця мережа, як було зазначено раніше, зростає і ймовірно, складається все більше з «доморощеної» аудиторії, котра мотивується політикою зловживання владою і невдоволенням можновладцями, що в деяких випадках є природною реакцією на передбачувані недоліки європейського проекту і недоторканності еліти в поєднанні з новою економічною і культурною нестабільністю, викликаною глобалізацією.

Однак це не відповідає істині. Це та історія, в яку Кремль хотів би, щоб ви повірили, яка зручно відбілює його узгоджену п’ятирічну кампанію із дестабілізації Європи (і Заходу в більш широкому сенсі) саме за рахунок посилення і культивування цих та інших радикальних думок, а також опортуністичної експлуатації кризових ситуацій, як у випадку з пожежею в Нотр-Дам, в ім’я просування брехливих наративів.

Суть реальної історії – тієї, яка повинна викликати наше глибоке моральне обурення, а не надихати на прийняття нового «звичайного», – полягає в тому, що зерна підривної діяльності Кремля, ретельно висаджені і зрощені протягом більш ніж півстоліття, успішно вкоренилися і тепер ростуть незалежно від зовнішніх факторів. Сьогодні, напередодні виборів до Європейського Парламенту, Кремль просто сподівається пожати те, що посіяв.

Ця стратегія, що важливо, не нова: вона є похідною від старої радянської практики «активних заходів». У знаменитому інтерв’ю1984 радянський перебіжчик і колишній пропагандист КДБ Юрій Безменов пояснює, що першою метою активних заходів є деморалізація суспільства. Він описує повільний процес «промивання мізків», ідеологічної підривної діяльності і психологічної війни, який протягом багатьох років спрямований на зміну сприйняття своєї цільової реальності. Деморалізоване суспільство не може ефективно захищати себе або діяти в своїх власних інтересах. Звучить знайомо?

Однак Росія також заслуговує і на вдячність за її видатне прогнозування того, як наші нові цифрові інструменти і зміни в нашому медіа та інформаційному середовищі можуть бути використані для експлуатації та посилення наявних слабкостей. Кремль також з’ясував, як повернути наші сильні сторони проти нас самих: у сучасній цифровій екосистемі такі основні демократичні цінності, як свобода слова, прозорість і необмежений доступ до інформації, перетворилися на вразливі для зловживань місця. Цифровий світ, як недавно зауважив Тімоті Снайдер, «перетворює найнезначніші факти на все більш грандіозні фантазії». Ось чому, пояснює він, популісти є за сумісництвом ще й фахівцями у сфері цифрових технологій: для них недоліки нашої цифрової інформаційної архітектури насправді є можливостями.

Кремль показав нам інструменти, які можуть підірвати нас зсередини. Протягом багатьох років він був піонером у використанні цієї тактики і методів, спочатку випробовуючи їх на своїх громадянах та у країнах Східної Європи (а саме в Україні), а потім експортуючи їх на Захід. І незважаючи на те, що ми помітили застережні знаки відносно рано, ми залишилися горезвісною жабою в окропі. Якщо у нас все ще є шанс вчасно вистрибнути, ми не можемо зараз сидіти склавши руки і самовдоволено приймати «нове як зазвичай».

Будьте попереду дезінформації, поки не стало занадто пізно!

Джерело: EU vs Disinfo

Источник: EU vs Disinfo

Джерело

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *