Більше сумнівів, менше інформації: нові тренди дезінформаційної кампанії проти ЄС

Джерело: EU vs Disinfo

«Ви повинні прислухатися до нас, до тих, хто не може голосувати. Ви повинні голосувати заради нас, ваших дітей та онуків», – сказала Грета Тунберг членам Європейського Парламенту, які зібралися 16 квітня у Страсбурзі. «Вибори до Європейського Парламенту наближаються. (…) На цих виборах ви голосуєте за майбутні умови життя людства», – додала вона.

«Політичне самогубство символу руху», – написав «Спутник» в матеріалі німецькою мовою вісім днів потому. Якщо вірити автору цього матеріалу, Грету Тунберг, шістнадцятирічну шведську активістку, яка намагається переконати політиків по всьому світові приділити більшу увагу порятункові навколишнього середовища, Європейський Парламент використовує задля агітації на користь цієї нібито сумнівної організації, якою керують лобісти і яка слугує прикриттям для НАТО. За словами автора матеріалу, опублікованого агентством «Спутник», гідним жалю є той факт, що Грету використовують задля такої ницої мети, як спроба переконати європейців прийти і проголосувати. З огляду на низьку явку виборців на останніх виборах до Європейського Парламенту, не дивно, що використовуються будь-які засоби, аби якомога більша кількість людей взяла участь в майбутніх виборах. Але ті, хто вірить, що участь у виборах щось змінить, обманюють себе. Єдиною метою виборів у ЄС нібито є зміцнення фінансового управління та домінування. Тому якщо ви підете голосувати, то ніколи не отримаєте обіцяного тими, за кого проголосували, якщо вірити автору матеріалу.

Спроба переконати виборців не голосувати – одна з улюблених тактик дезінформаційної кампанії щодо виборів у Європі. Оскільки вибори до Європейського Парламенту проводяться з четверга по неділю, давайте ще раз поглянемо на основні наративи, оприлюднені прокремлівськими ЗМІ, та методи їх поширення.

Деталі й тонкощі

Матеріал, автор якого використовував промову Грети Тунберг з метою поширення дезінформації про ЄС і Європейський Парламент, зібрав 107 коментарів на сайті агентства «Спутник», його поширили маргінальні німецькі ЗМІ (включно із KenFM, Zaronews, Publikumsrat ) блогери, користувачі Facebook, Twitter і Вконтакте ( хоча він і не став вірусним).

Матеріал є авторською колонкою, що дозволяє за визначенням значну свободу вираження думок. Разом з тим, ця публікація містить щонайменше п’ять дезінформаційних повідомлень. Вони відрізняються і навіть суперечать одні одним, але основна мета у них одна – переконати виборців не голосувати, зігравши на слабкостях ЄС і заронивши зерно недовіри до інститутів влади ЄС. Промова Грети Тунберг не має нічого спільного з агітацією в контексті виборів до ЄС (і це очевидно, якщо прочитати її промову повністю). Громадяни, котрі не мають впливу – ще один дезінформаційний наратив, який широко висвітлювався і був спростований EUvsDisinfo. Він постійно з’являється на сайті агенції «Спутник»  різними мовами, включно з, наприклад, версією сайту румунською, аудиторії котрого знову повідомили, що вони як виборці неважливі, оскільки Європейський Парламент – всього лише консультативний орган при Європейській Комісії, що зводить нанівець сенс будь-якого голосування. Невідомо, що мав на увазі «Спутник», зазначимо лишень, що члени Комісії самі себе не обирають, бюджет ЄС не може бути ухвалений без Європейського Парламенту, а громадяни ЄС не насолоджувалися б свободою пересування, якби не інститути влади ЄС, включно з Європейським Парламентом.

А фінансове управління ЄС – це частина теорії змови, що є досить популярною і особливо часто висвітлюється італійської версією сайту «Спутник» . До речі, зовсім нещодавно «Спутник» в матеріалі італійською мовою звинуватив президентів Франції та Італії у змові з метою порятунку «європейських олігархій» від тиску популярних рухів (підказка: президенти зустрілися на заході, приуроченому до 500-річчя від дня смерті Леонардо да Вінчі).

Вхопити можливість

Ще одна тактика прокремлівських ЗМІ – надати своїм наративам «людської подоби». Наприклад, багато російських ЗМІ, включаючи  РИА Новости, «Комсомольскую правду», Lenta.ru, RuNews24, «Взгляд», «Аргументы и факты» , «Life.ru», Regnum, Телеканал «Звезда», «Российский диалог», «Вестник Кавказа» та  RT , повідомляли про заяву кандидата у члени Парламенту, який звинуватив Європейський Парламент в «антиросійській і пронатівській істерії» та назвав бажання України і Грузії приєднатися до НАТО «провокацією».

Коли європейський політик підтримує прокремлівські наративи, не дивно, що російські ЗМІ докладно висвітлюють цю тему. Але цікавим є те, як дезінформаційна кампанія використовує ці моменти, аби привнести до матеріалів прокремлівську дезінформацію. Наприклад, кілька ЗМІ скористалися цією можливістю, щоб додати навмисно спотворені заголовки і ще раз повторити прокремлівську дезінформацію. ТВ Центр опублікував ту ж інформацію під заголовком «Французам набридла антиросійська істерія», аби нав’язати читачам враження, ніби все населення Франції дотримується висловленої в матеріалі думки. «Взгляд» додав минулорічне повідомлення, в якому йдеться про те, що «Європа почала гарячково готуватися до війни з Росією» – повторюваний наратив прокремлівської дезінформації, який зображає Європу в ролі агресора (зверніть увагу на схожі випадки дезінформації  у нашій базі даних англійською).

Ресурс Украина.ру в свою чергу додав посилання на матеріал під заголовком «Часті візити французької делегації до Криму» – знову той таки повторюваний наратив, мета якого – легалізувати незаконну анексію в очах читачів. Інші інформаційні агентства, наприклад РИА Новости і «Life.ru» також скористалися нагодою і повторили дезінформацію щодо нелегальної анексії Криму Росією, заявивши, що Крим «возз’єднався з Росією після референдуму». Regnum повторив це повідомлення про «возз’єднання Криму» і представив агресію Росії в Україні як «так звану війну з Росією». Насправді жодна міжнародна організація не визнає так званий референдум 2014 року. Росія, згідно з резолюцією Генеральної Асамблеї ООН71 / 205 від 19 грудня 2016 року, визнана державою – окупантом у цьому конфлікті.

Та ж тактика – специфічні формулювання, що змінюють зміст заяв або подій – була застосована під час підготовки матеріалів іншими мовами. Наприклад, наратив щодо Європейського Союзу як «євроколгоспу» було опубліковано на сайті «Спутник» польською мовою. Формулювання запропонувала одна з польських націоналістичних партій та її кандидати до Європейського Парламенту. Метою її використання є дискредитація ЄС двома способами: з одного боку, представляючи його як показну організацію, а з іншого – як дисфункціональну, що має до того ж у своєму розпорядженні армію, яка становить серйозну загрозу. Польська версія сайту «Спутник» також повідомляла про так званий «марш суверенності», організований цими політичними силами першого травня (на п’ятнадцяту річницю вступу Польщі до ЄС) і явно спрямованому проти ЄС , але залишила за кадром набагато масштабнішу демонстрацію на підтримку ЄС, що проходила в той самий час.

Якщо ви живете в світі дезінформації і черпаєте інформацію про політику, економіку і культуру з повідомлень прокремлівських новинних агентств, ви, ймовірно, вважаєте, що ЄС прагне забрати вашу свободу, корумпувати усіх брюссельських політиків та розв’язати війну. Це не так. Подивіться наше відео, щоб дізнатися, як можна розпізнати дезінформацію.

Джерело: EU vs Disinfo

 

Джерело

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *