«Берег наш»: севастопольці програють битву за пляжі

Спеціально для Крим.Реалії

Севастопольці збирають підписи з приводу обмеження доступу до моря ‒ звертаються хто до президента Росії, хто до місцевих депутатів. Тим часом наближений до Володимира Путіна мільярдер будує дачу в Батилимані, кримський віцепрем’єр освоює Солдатський пляж у Севастополі, а російські військові не віддають ні п’яді землі біля моря.

Понад дві тисячі підписів надійшло в російські Законодавчі збори Севастополя щодо незаконного обмеження доступу до моря. Депутати на засіданні комітету з містобудування та земельних питань розглянули колективні звернення громадян щодо обмеження доступу до моря поблизу Ласпі та Батилимана.

Закриття пляжу ‒ це особиста образа севастопольців, позбавлення місця нашого дитинства, позбавлення нас моря

«Кримчани та гості півострова з подивом і обуренням виявили, що їм закритий доступ до пляжу бази відпочинку «Таврида» в Батилимані. Згідно з інформаційним плакатом, прохід і проїзд заборонені, а пляж є власністю Міністерства оборони Російської Федерації. Закриття пляжу ‒ це порушення федерального закону, зокрема статті 6 Водного кодексу Росії, а також особиста образа севастопольців, позбавлення місця нашого дитинства, позбавлення нас моря, надії на розвиток міського середовища в інтересах городян і туристів. Фактично із закриттям пляжу бази відпочинку «Таврида» у севастопольців не залишилося доступу до моря в усій бухті Ласпі», ‒ йдеться у зверненні.

Раніше, 3 червня, депутатський комітет провів виїзне засідання в урочищі Батилиман. За підсумками були підготовлені та надіслані листи і звернення в Адміністрацію президента Росії, генпрокурору, представнику російського президента в Південному федеральному окрузі, в кримське управління ФСБ, керівнику міжрегіонального управління Росприроднадзору, а також до Міністерства оборони та заступнику генпрокурора ‒ головному військовому прокурору Російської Федерації з проханням про проведення перевірки на предмет дотримання чинного законодавства при встановленні огорож навколо пляжу «Таврида».

«У Севастополі, який трьома сторонами звернений до моря, така нестача берегової смуги й наміри щодо неї викликають цілком справедливе обурення громадян. Я абсолютно впевнений, що Міністерство оборони прислухається до думки севастопольців і зробить усе можливе, щоб цю проблему ліквідувати найближчим часом», ‒ сказав голова комітету В’ячеслав Горелов.

«Зараз усе знищене»

У грудні 2018 року на пляжі «Таврида» в Батилимані, єдиному загальнодоступному пологому спуску до моря на узбережжі від Ласпі до мису Айя, почали будувати новий триметровий паркан.

У 2014 році непрацюючу базу відпочинку «Таврида» націоналізували та передали в ДУП «Пансіонати Севастополя». У 2015 році губернатор Сергій Меняйло своїм розпорядженням передав базу Міністерству оборони Росії. Землі були передані військовим без зазначення точних координат ділянки.


Будівництво апартаментів поряд із Солдатським пляжем у Севастополі, червень 2019 року

Незважаючи на те, що рішення уряду Севастополя було підписане з порушенням земельного законодавства, Генпрокуратура Росії відмовилася проводити перевірку за зверненням місцевих депутатів, повідомив у травні цього року В’ячеслав Горелов.

На початку червня місцеві ЗМІ опублікували фотографії масштабних будівельних робіт, які ведуться в Батилимані поблизу недобудованої дачі експрезидента України Віктора Януковича, вони завдають непоправної шкоди прибережним ландшафтам і унікальній підводній екології.

Під скелею Куш-кая розбирається на будматеріали природний кам’яний хаос з твердого мармуроподібного вапняку. Величезна будівля недобудованої дачі експрезидента України втратила вже готовий шалено дорогий мідний дах, і зараз її надбудовують. Встановлений вертолітний майданчик. До берега підігнаний найбільший на Чорному морі плавкран «Севастополець», і ще один плавкран ‒ там будуються буни, формується набережна, заливається бетоном великий зсувний схил.

Це було місце з прекрасним видом на море, ялівцевими гаями. Зараз це все знищене
Михайло Чалий

«Ми в дитинстві тут часто відпочивали, це було місце з прекрасним видом на море, ялівцевими гаями. Зараз це все знищене. Судячи з того, що ми тут бачимо, тут будується якийсь елітний об’єкт, для його будівництва залучені колосальні ресурси. Територія будівництва вже просунулася в реліктові ліси, де знищений кам’яний хаос, і вийшла до моря. Одна з найкрасивіших бухт знищена», ‒ розповів депутат Михайло Чалий.

«Чому, вимагаючи повернути Севастополю Батилиман, активісти мовчать про його нових господарів?» ‒ запитує севастопольське видання «Примечания». І нагадує, що в результаті проведеного ще в 2017 році розслідування стало відомо, що директор фірми, яка отримала в оренду ділянку, Павло Зайцев, пов’язаний через інші структури зі співвласником банку «Россия» Геннадієм Тимченком та Петром Колбіним, якого ЗМІ називають давнім другом Володимира Путіна.

Солдатсько-адміральське будівництво

Аналогічна історія, тільки масштабом трохи менше, склалася в місті-герої з пляжем Солдатський, розташованим у Гагарінському районі Севастополя. У 2013 році масові протести містян змусили чиновників зупинити забудову практично всієї берегової смуги в районі Солдатського пляжу багатоповерховими будинками «апартаментів та грязелікарні». На ділянці, переданій на 24 роки міськрадою Севастополя приватному підприємству «Клас», компанія «Інтербудсервіс» Євгена Кабанова мала намір звести п’ять 8-поверхових корпусів за 50 метрів від води.

При цьому «грязелікарня» була ширмою для приховування тривіальної житлової забудови: цілющих грязей у Севастополі зроду не було, возити їх для процедур із Сак або Мойнаки сенсу немає, а самі апартаменти активно й відкрито продавалися як житлові квартири через спеціально організоване ЖБК «Інтербуд».


Будівництво апартаментів поряд із Солдатським пляжем у Севастополі, червень 2019 року

У 2017 році будівництво апартаментів було продовжене. У серпні того ж, року на зустрічі громадськості Севастополя з Володимиром Путіним у Херсонесі, голова громадської організації «Севпарки» Яна Клішина звернула увагу російського президента на загрозу забудови Солдатського пляжу в Омезі, де уряд Севастополя, не маючи законних підстав, дозволив девелоперу Євгену Кабанову звести комплекс апартаментів біля самої води. У відповідь на прохання Клішиної президент пообіцяв створити комісію з питань незаконної забудови.

Трохи більше ніж через місяць після цього «Інтербуд» провів презентацію житлового комплексу «Адміральська лагуна», при цьому самі будинки подаються як «апарт-готелі». Севастопольці почали збирати підписи на захист пляжу, але нічого вдіяти не змогли. Наразі два корпуси вже збудовані й ще два ‒ на стадії будівництва. Євген Кабанов зараз обіймає посаду російського віцепрем’єра Криму.

Як підрахували севастопольські журналісти, від продажу кімнат в апартаментах забудовник може отримати понад 1,2 мільярда рублів.

Лист Путіну як панацея

У севастопольських ЗМІ 20 червня було поширене звернення до російського президента від голови ради Нахімовського муніципального округу Михайла Брицина від імені жителів мікрорайону «Радіогірка», що на Північній стороні Севастополя.

Упродовж останніх 40 років це місце, хоча й не є упорядкованим, але використовується для відпочинку жителів мікрорайону.

Ця територія закріплена за Міністерством оборони, що передбачається записати в новій редакції Генерального плану

«Просимо допомогти у вирішенні важливої для севастопольців проблеми ‒ створення упорядкованої паркової та рекреаційної зони на березі бухти Матюшенка… Проблема полягає в тому, що ця територія закріплена за Міністерством оборони, що передбачається записати в новій редакції Генерального плану», ‒ звертаються до Володимира Путіна севастопольці.

Жителі мікрорайону бояться, що найближчим часом вони втратять єдиний куточок відпочинку, а доступ до моря буде закритий. Про створення ж впорядкованого скверу й зовсім можна буде забути.

Боротьба з вітряками

Довжина берегової лінії Чорного моря становить у Севастополі 152 кілометри, але тільки невелика частина її може бути використана для купання через круті береги та урвища.

Десятки кілометрів берегової лінії зайняті російськими військовими, й доступ до моря перекритий там наглухо.

А, наприклад, у Севастопольській бухті, довжина берегової лінії якої більше ніж 25 кілометрів, обладнані лише чотири невеликих пляжі ‒ в Інкермані, в Ушаковій балці, на Північній стороні та на мисі Хрустальному, загальною довжиною в кілька сотень метрів. Решта берега зайнята військовими та портовими структурами. Тому боротьба севастопольців за доступ до моря, швидше, має характер боротьби Дон-Кіхота з вітряними млинами ‒ ефектно, але не ефективно.

Андрій Покровський, кримський блогер (ім’я та прізвище автора змінені з міркувань безпеки)

Думки, висловлені в рубриці «Погляд», передають точку зору самих авторів і не завжди відображають позицію редакції

Крим.Реалії готові надати можливість висловитися усім згаданим у матеріалі сторонам, зокрема й представникам влади

У матеріалі використовується термінологія, вживана на анексованому Росією півострові

Джерело

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *