«Все робиться, щоб ПЦУ припинила існування»: у Сімферополі виселяють храм Православної церкви України

Підконтрольна Росії кримська влада домагається в суді виселення з будівлі в центрі Сімферополя Кафедрального собору святих рівноапостольних Володимира та Ольги, який наприкінці минулого року перейшов до Православної церкви України. До того ж, чиновники організували в цій будівлі ремонт, в результаті якого український священник, архієпископ Климент і його паства можуть втратити свій храм.

Собор святих рівноапостольних Володимира та Ольги в Сімферополі залишається останнім оплотом української церкви в Криму та єдиним місцем, де кримчани можуть молитися українською мовою.

14 березня Міністерством майнових і земельних відносин підконтрольного Росії уряду Криму був поданий позов до Арбітражного суду Криму про передчасне розірвання договору оренди приміщення на вулиці Севастопольській у Сімферополі, в якому багато років був розташований головний храм спочатку Української православної церкви Київського патріархату, а з кінця минулого року ‒ Православної церкви України. Цей договір був укладений кримською єпархією Української православної церкви Київського патріархату та Фондом майна АРК ще в 2002 році. Документ передбачає, що єпархія може користуватися приміщенням у церковних цілях за 1 гривню орендної плати щорічно упродовж 50 років.

У російському Мінмайна Криму вимагають розірвати цей договір на підставі боргу за оренду в сумі 2,95 гривні та пені в 5,24 гривні. Голова кримської єпархії ПЦУ, архієпископ Климент заперечує наявність боргу, наголошуючи, що сума оренди цих приміщень була оплачена на 50 років вперед ще українській владі Криму.


Кафедральний собор святих рівноапостольних Володимира та Ольги в Сімферополі

24 червня в Сімферополі відбулося третє за рахунком засідання Арбітражного суду Криму у цій справі. Судове засідання перенесли, оскільки суддя Вадим Шкуро зажадав у позивача додаткові документи за позовом. Наступне засідання відбудеться в п’ятницю, 28 червня.

Якщо судовий позов Мінмайна Криму буде задоволений, це може стати причиною припинення існування української церкви в Криму.

«Ми все заплатили до 2050 року»

Ситуація щодо храму Православної церкви України в Криму критична
Архієпископ Климент

«Ситуація щодо храму Православної церкви України в Криму критична. Анна Анюхіна (міністр земельних і майнових відносин підконтрольного Росії уряду Криму ‒ КР) різними способами намагається нас вижити з цього приміщення. Спочатку вимагали, щоб ми уклали додаткову угоду, на підставі якої нам ставили розрахунки оренди за комерційною ціною. Після того як в це втрутився Сергій Аксенов (глава підконтрольного Росії уряду Криму ‒ КР) і пообіцяв, що з нашим храмом нічого не буде, якщо ми зареєструємось за російським законодавством, нас продовжують видавлювати під приводом нібито боргу», ‒ говорить архієпископ Климент.


Архієпископ Климент

Наявність боргу він заперечує, називаючи його приводом для виселення храму з приміщень у центрі міста.

У нас все оплачене, ми не маємо заборгованостей
Архієпископ Климент

«До 2014 року на рахунки Фонду майна АРК управління єпархії перерахувало 50 гривень, щоб кожен рік не платити й не мати головного болю з цього приводу. Ми оплатили всю оренду до 2050 року. Зараз ми отримали лист-попередження про те, що нібито не заплатили орендну плату в 1 гривню за 2018 рік. Я пішов до банку і оплатив 5 гривень за курсом, який зараз є, щоб нас не чіпали. Усі платіжки й документи відніс у міністерство (земельних і майнових відносин ‒ КР). Але після цього Анна Анюхіна подає до суду, заявляючи, що ми нібито не заплатили за оренду. Хоча у нас все оплачене, ми не маємо заборгованостей», ‒ стверджує Климент.

«Купола не було взагалі спочатку»

Кримська влада запевняє, що не вживатиме «агресивних заходів» із залученням правоохоронних органів для вирішення питання з приміщенням, де розташований храм ПЦУ. Водночас такі дії неодноразово застосовуються до храму з 2014 року. У серпні 2017 року російські силовики опечатали приміщення храму, попередньо винісши звідти все цінне майно. Тоді архієпископу Клименту вдалося повернути храм парафіянам, і богослужіння там продовжилися.

У квітні він звернувся до Сергія Аксенова з проханням взяти ситуацію під свій контроль, не допустити знищення храму та сприяти реєстрації кримського приходу за російським законодавством. Але після цього дії чиновників з виселення храму тільки активізувалися.

Уже після того як кримська влада пообіцяла безоплатно передати приміщення собору ПЦУ в обмін на російську реєстрацію, у ньому без попередження почалися будівельні роботи.


Будівельні огорожі біля храму ПЦУ в Сімферополі

Робітники розібрали дах, після чого на стелі храму утворилися тріщини, стверджує Климент.


Дах Кафедрального собору святих рівноапостольних Володимира та Ольги у Сімферополі, 23 червня 2019 року


Дах Кафедрального собору святих рівноапостольних Володимира та Ольги у Сімферополі, 23 червня 2019 року

Як розповідають прихожани, під час робіт на даху був демонтований купол собору. Тому багато хто вже готується до того, що виселення ‒ це питання часу.

Міняємо покрівлю, тому що продірявилася, чистимо фасад. Купол не знімали, його не було
Світлана Воловикова

Анна Анюхіна відмовилася спілкуватися з нами, відіславши до прес-секретаря російського Мінмайна Криму. У відомстві факт демонтажу купола з храму заперечують, стверджуючи, що його там не було. «Зараз йде плановий ремонт фасаду (будівлі, в якій розташований Собор святих рівноапостольних Володимира та Ольги у Сімферополі ‒ КР). Міняємо покрівлю, тому що продірявилася, чистимо фасад. Купол не знімали, його не було взагалі спочатку», ‒ повідомила прес-секретар міністерства Світлана Воловикова.

Все, що зараз робиться, робиться для того, щоб Православна церква України припинила своє існування
Архієпископ Климент

Архієпископ Климент розцінює цей ремонт як привід, щоб прискорити виселення храму. «У 2010 році я замінив повністю дах (на будівлі, де розташований храм ‒ КР). Ми заплатили тоді близько 25 тисяч гривень. Зараз вони зірвали весь дах, будівля вже тиждень стоїть відкрита. У нас у храмі від цих робіт потріскалася стеля. Перед цим мене попереджали: ми вас по-іншому виженемо, ми будівельним парканом все обнесемо, закриємо вхід і більше ви сюди не зайдете. Я вважаю, що все, що зараз робиться, робиться для того, щоб Православна церква України припинила своє існування», ‒ сказав він Крим.Реалії.Завантажити відеосюжет на комп'ютер:

Головну умову «ніхто не скасовував»

Кримська єпархія ПЦУ – єдина на півострові, якій упродовж п’яти років вдається залишатися без російської реєстрації.

У березні міністр майнових і земельних відносин Криму Анна Анюхіна повідомила, що зустрічалася з архієпископом Климентом і домовилася, що приміщення сімферопольського Собору святих рівноапостольних Володимира та Ольги «можуть бути передані в безоплатне користування представникам Православної церкви України, якщо організація офіційно зареєструється за російським законодавством».

Але архієпископ Климент цю зустріч заперечує. За його словами, про цю заяву міністра він дізнався зі ЗМІ. Він підтверджує, що реєстрація за російським законодавством залишається єдиною умовою кримської влади, за якої єпархія може залишитися на півострові.

З нашого боку все так і залишається, пропозиція дійсна
Світлана Воловикова

Світлана Воловикова повідомила Крим.Реалії, що пропозиція Анни Анюхіної про перереєстрацію кримської єпархії Православної церкви України залишається дійсною: «З нашого боку все так і залишається, пропозиція дійсна, це питання доцільніше поставити представникам церкви, як у них триває процес реєстрації».

Як ми раніше повідомляли, документи до Мін’юсту Криму для реєстрації українського православного приходу (окремо від Православної церкви України, щоб дотриматися українського законодавства) архієпископ Климент подав ще у березні цього року. Рішення про реєстрацію або відмову має бути ухвалене упродовж місяця. Але досі жодної інформації про це немає.

Архієпископ ПЦУ Євстратій Зоря 24 червня пояснив Крим.Реалії, що єпархія Православної церкви України не буде реєструватися за російським законодавством, але це може зробити кримська громада за своїм бажанням.

Архієпископ Климент публічно закликав українську владу, щоб та зробила хід у відповідь ‒ «ліквідувала Українську православну церкву Московського патріархату або змусила її перереєструватися, як передбачає законодавство України». Українська влада на цей заклик поки не відреагувала.

Джерело

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *