Листи кримчан: Червень минув, а курортного сезону так і немає

Ось і залишився за спиною перший місяць літа. Для Криму літо ‒ особливий час. Якщо в інших регіонах це час відпусток, для кримчан це сезон заробітку. Багато жителів Криму живуть потім цілий рік за зароблені у літній сезон кошти, адже іншої роботи просто немає (якщо не брати до уваги вакансії центру зайнятості з окладом у 5-6 тисяч рублів на місяць).

Але червень минув, а реального сезону в Криму так і не було. Спеціально проїхалася узбережжям, подивилася на пляжі, поспілкувалася з місцевими підприємцями. Результат приголомшливий. Керч без туристів, Феодосія заповнена наполовину від минулого року, Судак на дві третини. Більш-менш заповнені Ялта та Алушта. Людей всюди набагато менше, ніж очікувалося.

Наприклад, чудовий піщаний пляж мідійної бухти, де розташований один з найбільших автокемпінгів Криму, у червні був напівпорожній.


Пляж Мідійної бухти

І якщо чисто візуально це суб’єктивні відчуття ‒ мої і тих, з ким спілкувалася, але є й об’єктивні відомості, з якими не посперечаєшся. Наприклад, зайшла в кілька турфірм, що займаються організацією одноденних турів для туристів на визначні пам’ятки Південного берега Криму. На мій подив і превеликий жаль співробітників турфірм багато хто з них ще навіть не почали роботу ‒ немає клієнтів! Деякі почали, але замість великих автобусів ледь набирають групи на мікроавтобуси.

«Люди наче і є, але для нас їх немає, тому що вони неплатоспроможні. Якщо раніше ми приходили у великі санаторії, готелі й відразу набирали групу на 30-40 осіб на тур, то тепер з цим великі проблеми. Для відпочивальників цього року сума в три тисячі рублів, необхідних для туру, ‒ чималі гроші, які витратити готовий лише дехто. В українські часи в Криму турист у санаторіях був набагато платоспроможніший», ‒ з неприхованою ностальгією розповіла співробітниця однієї з турфірм.

Скаржаться на низький рівень прибутків і власники підприємств харчопрому. Розповідають, що мають попит дешеві пиріжки в забігайлівках та їдальні, а ось ресторани та кафе стоять практично порожніми.

Приїхати на море у росіян грошей вистачає, а ось поїсти по-людськи в кафе ‒ коштів вже немає

«Навпроти мого кафе ‒ продуктовий магазин, якщо в українські часи в обід люди йшли з пляжу й прямо заходили до мене в кафе, то зараз йдуть прямо до магазину та обідають в орендованому житлі. У кафе якщо й заходять, то замовляють найдешевші страви. Виходить, що приїхати на море у росіян ще поки грошей вистачає, а ось поїсти по-людськи в кафе ‒ коштів вже немає. Загалом, сезону немає, якщо ще й липень з серпнем минуть у такому ключі, то нам, підприємцям, доведеться дуже погано», ‒ поскаржився господар кафе в приморському містечку.

Хлопці, які працюють на пляжі Капсельської бухти розповіли, що турист до того небагатий пішов, що 200 рублів за чотиригодинну оренду шезлонга мало охочих платити.


Пляж Капсельської бухти

На жаль, справедливості заради варто відзначити, що багато в чому й самі кримські підприємці винні у відтоку туристів з кримських курортів. Ціни та сервіс явно програють, як прибережним курортам материкової України, так і сусідньої Росії. За ті кошти, які треба витратити на відпочинок в Криму з набагато більшим комфортом можна відпочити в готелях «all inclusive» Туреччини та на інших закордонних популярних курортах. Та що там казати, якщо в соціальних мережах кримські друзі-відпускники розміщують фото свого відпочинку не з Криму, а з Туреччини!

Хоча й місцевих підприємців можна зрозуміти ‒ тарифи на воду та світло дуже зросли, перевірки та штрафи тиснуть так, що треба медаль давати тим представникам малого та середнього бізнесу, хто не закрився…

В соцмережах кримські друзі-відпускники розміщують фото свого відпочинку не з Криму, а з Туреччини!

Величезна провина російської влади Криму, яка за п’ять років не збудувала та не вдосконалила жодної станції очисних споруд. Натомість забудували заповідні та дикі куточки кримської природи всякими сумнівними об’єктами, зокрема й такими громіздкими, як, наприклад, скандально відомий молодіжний форум «Таврида», який зайняв вже половину Капсельської бухти в Судаку й планує розширитися до самого мису Меганом.

І, звичайно, дуже боляче спостерігати, у що перетворюють наш благословенний півострів. Іноді, у хвилини слабкості, розмірковую: невже нам, місцевих жителям, доведеться змиритися з тим, що Крим тепер не курорт, а велика військова база імперської Росії? Але тут же зупиняюся: не бути цьому, ні кримські татари, ні проукраїнські жителі Криму (яких стає все більше), ніколи не змиряться з цим. Віримо, що не за горами день, коли режим впаде, і відновиться природа Криму, і знову повернуться туристи на півострів. Цією надією і живемо.

Зарема Сеїтаблаєва, кримчанка, блогер (ім’я та прізвище автора змінені з міркувань безпеки)

Думки, висловлені в рубриці «Блоги», передають погляди самих авторів і не обов’язково відображають позицію редакції

Джерело

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *