«Люди на вулиці були готові мене добити»: історія севастопольця Ігоря Мовенка

Український активіст із Севастополя Ігор Мовенко, умовно засуджений російським судом за звинуваченням в екстремізмі, 1 липня залишив територію Кримського півострова й переїхав на материкову частину України. Мовенка судили за кілька коментарів у спільноті «Крим ‒ Україна» в соціальній мережі «ВКонтакте».

Однак ще до цього судового переслідування, у вересні 2016 року, Мовенка побили, як він стверджує, через символіку українського батальйону «Азов», наклеєну на його велосипед. Житель Севастополя отримав різні травми, серед них ‒ струс мозку та перелом основи черепа, але кримінальну справу в підсумку порушили проти самого потерпілого, причому ‒ за «екстремістською» статтею.

Український активіст із Севастополя Ігор Мовенко в ефірі Радіо Крим.Реалії висловив припущення, чому людину, яка напала на нього, не захотіла переслідувати російська поліція.

Колишній співробітник міліції побачив українську символіку на моєму велосипеді. Для них це як червона ганчірка для бика
Ігор Мовенко

– Колишній співробітник міліції на той момент, «Беркута», Володимир Суходольський ‒ ми з ним зустрілися на вулиці ‒ побачив українську символіку на моєму велосипеді. Для них це як червона ганчірка для бика, і він мене побив ‒ без попередження, без розмов. Не дали мені можливості якось виправдатися чи щось сказати. Це відбувалося в громадському місці, біля торгового центру «Novus». Там була камера спостереження, і нам сказали, що відео нададуть на вимогу адвокатів, але коли ми почали його просити, нам відмовили. Я так думаю, що вони домовилися з поліцією, і відео знищили або просто нам не дали. Як мені потім пояснили, коли ми намагалися відкрити кримінальну справу, для севастопольців Суходольський ‒ герой. Слідчий, який мав займатися цією справою, прямим текстом сказав, що справу щодо нього не відкриють.

За словами Ігоря Мовенка, Володимир Суходольський був одним із тих співробітників «Беркута», яких у 2014 році урочисто зустрічали в Севастополі на площі Нахімова.

Координатор Кримської правозахисної групи Ольга Скрипник вважає, що прецедент Ігоря Мовенка показує, наскільки небезпечно українцю потрапити в поле зору російських силовиків у Криму.


Ольга Скрипник

Ігоря двічі переслідували. Це свідчить про те, що якщо людина потрапила в цю систему, то ніхто її вже захистити не може
Ольга Скрипник

– У першу чергу, ця справа показує, що українці, які підтримують Україну в Криму, залишаються наодинці з цією репресивною системою. По суті, вони не можуть себе захистити, вони позбавлені будь-яких традиційних способів захисту. Російська поліція не розслідуватиме, суди упереджені ‒ навіть більше, Ігоря двічі переслідували. Спочатку в адміністративному порядку, а потім ще й незаконно в кримінальному порядку, тобто, він двічі жертва незаконного переслідування. Це свідчить про те, що якщо людина потрапила в цю систему, то ніхто її вже захистити не може. Окремі спроби правозахисників, журналістів допомагають уникнути тортур, знущань, або того, що людина зникне без сліду. Неважливо, ким Суходольського вважає Росія ‒ з точки зору українського закону, він злочинець, а з точки зору міжнародних законів, він ‒ військовий злочинець.

Ольга Скрипник зазначає, що в таких випадках в Україні відкривають кримінальні провадження, намагаються доводити їх до суду, але реалізувати рішення до деокупації півострова складно.

Те, що сталося з Ігорем ‒ це злочин на ґрунті ненависті: за національною, етнічною ознакою, ознакою переконань
Ольга Скрипник

– Плюс це міжнародний розшук, куди українські органи часто подають людей, які вчинили злочини на території Криму. Звісно, цей розшук діятиме в тому випадку, якщо людина опиниться на території тих країн, де її можуть заарештувати … Те, що сталося з Ігорем ‒ це злочин на ґрунті ненависті: за національною, етнічною ознакою, ознакою переконань Ігоря, що він підтримує Україну. Його побили, причому дуже жорстоко. Наслідки для здоров’я були дуже важкі, й досі йому потрібна професійна допомога. Ви можете просто опублікувати український прапор, український герб і стати жертвою переслідувань і нападу.

Ігор Мовенко згоден з думкою правозахисниці, що те, що сталося з ним, було не приватним конфліктом, а злочином на ґрунті ненависті.

У мене чомусь виникла асоціація з 1932 роком у Німеччині, коли переслідували євреїв
Ігор Мовенко

– Мене ж як українця побили ‒ не тому, що я вчинив якийсь злочин, або щось робив таке, що могло не сподобатися людям. Тут проблема не тільки в одному Суходольському. Він просто став знаряддям того, що сталося. Насправді, усі люди, які перебували в той момент у громадському місці й утворили натовп роззяв, усі були на його боці, і готові були мене просто добити. Потім, коли я вже оцінював цю ситуацію, у мене чомусь виникла асоціація з 1932 роком у Німеччині, коли переслідували євреїв. Потім мені присудили штраф у 2000 рублів за «демонстрацію нацистської символіки», ми подавали апеляцію, але вона не допомогла. Я не знаю мотивів, чому мене почали переслідувати. Той коментар, який мені ставили в провину, як екстремістський, був написаний півтора року тому. Вони його десь викопали й подали, ніби я такий негідник.


Ігор Мовенко

Ігор Мовенко уточнює, що його коментар у соцмережі був відповіддю на опитування: «Що б ви зробили зі зрадниками та окупантами, коли до Криму повернулася б Україна?».

Мені не хотілося їхати ‒ я, все-таки, там народився, це моя рідна земля. У той момент я був не готовий
Ігор Мовенко

– Я досить емоційно написав, у стилі чорного гумору… Тобто, нічого точного. Кримінальне переслідування може початися, тільки якщо ви дійсно погрожували якійсь частині суспільства, наприклад, лікарям. Але в моєму коментарі не було соціальних груп. Це навіть не пост, а коментар до посту… Я не поїхав із Криму, тому що не думав, що це закінчиться реальним терміном. Мені не хотілося їхати ‒ я, все-таки, там народився, це моя рідна земля. У той момент я був не готовий.

4 травня 2018 року підконтрольний Кремлю Гагарінський районний суд Севастополя засудив обвинуваченого в екстремізмі Ігоря Мовенка до 2 років ув’язнення. 26 червня того ж року підконтрольний Кремлю Севастопольський міський суд змінив вирок із реального на умовний термін і постановив випустити обвинуваченого з СІЗО, де він провів два місяці.

Координатор Польового правозахисного центру в Криму Олександра Криленкова розповідає, за якими статтями в російській практиці притягують до відповідальності людей за висловлювання в Інтернеті.


Олександра Криленкова

Російське правозастосування дуже часто будується на провокації. Є й трагічніші історії, коли звинувачують уже в тероризмі
Олександра Криленкова

– Покарання сильно залежить від того, яким чином це кваліфікуватиметься. Дуже довго в Росії застосовували 282-ту статтю зі звинуваченнями в екстремізмі, і там покарання були дійсно, здебільшого, якщо вперше, умовні. Але крім цього, все частіше застосовуються звинувачення у виправданні тероризму. Тут важко поки що говорити про практику, тому що вона зараз набирає обертів, і до чого це призведе, ми не знаємо. Боїмося, що буде серйозне посилення за цією статтею. Трапляється в Росії і те, що притягують за 280-ю статтею, як Ігоря ‒ публічні заклики до екстремістської діяльності, але не дуже часто. Після часткової декриміналізації 282-ї, такі випадки трапляються все частіше. Взагалі, російське правозастосування дуже часто будується на провокації. Є й трагічніші історії, коли звинувачують уже в тероризмі.

Олександра Криленкова нагадала про випадки, коли співробітники російської поліції або ФСБ створюють спеціальні чати, групи та провокують людей на висловлювання, а потім їх звинувачують і судять.Завантажити відеосюжет на комп'ютер:

Довідка: 9 вересня 2016 року в мережі з’явилося відео побиття севастопольця Ігоря Мовенка. Воно було зняте на місці події дружиною потерпілого. За її повідомленням, Мовенка побили через символіку українського батальйону «Азов», наклеєну на його велосипед.

​У грудні того ж року Мовенка затримали й відвезли в управління ФСБ Росії. Після чого севастопольцю висунули звинувачення за кілька коментарів у спільноті «Крим ‒ Україна» в російській соцмережі «ВКонтакте». 4 травня 2018 року підконтрольний Кремлю Гагарінський районний суд Севастополя виніс вирок Мовенку, обвинуваченому в екстремізмі, ‒ 2 роки ув’язнення. 26 червня 2018 року підконтрольний Кремлю Севастопольський міський суд змінив вирок Мовенку з реального на умовний термін і постановив випустити його з СІЗО негайно. Однак самого активіста на засідання не привезли.

МЗС України засудило рішення російського суду в Севастополі та оголосило, що бореться за звільнення Мовенка.

(Текст підготував Владислав Ленцев)​

Джерело

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *