«У межах міста Севастополя купатися не можна»: проблема місцевих пляжів та очисних споруд

Холероподібні мікроорганізми виявили на пляжі «Омега» в Севастополі ‒ документ із такими висновками потрапив у розпорядження місцевих ЗМІ минулого тижня. Проте в міському управлінні Роспотребнадзора стверджують, що ці бактерії не можуть викликати захворювання на холеру, і що вони потрапили на пляж через природний рух води.

У червні севастопольський пляж «Хрустальний» закривали для купання через виявлення у воді бактерій ентерококів. Місцеві журналісти та активісти пов’язують подібні випадки з тим, що очисні споруди міста не можуть уже впоратися з навантаженням від населення, що зросло. На реконструкцію цієї інфраструктури російська влада виділила кошти, однак роботи досі не виконані.

Журналіст із Севастополя Давид Аксельрод зазначає, що міські пляжі з цих причин закривають регулярно.

Ситуація абсолютно типова. Щорічно той чи інший пляж закривають через виявлення якоїсь інфекції

– Ситуація абсолютно типова. Щорічно той чи інший пляж закривають через виявлення якоїсь інфекції, бактерій. За тривалістю на різний час ‒ іноді на тиждень, іноді більше, іноді менше. Експерти, з якими мені вдавалося поговорити на цю тему, пов’язують потрапляння бактерій у місця купання громадян із тим, що в Севастополі відсутні очисні станції. Я б навіть не вживав тут слово «реконструкція» ‒ це будівництво. Якщо не брати до уваги наявне грубе очищення каналізаційних вод, уся ось ця рідина йде в море. Багато хто говорить про те, що будь-яке зараження зони купання прямо або побічно пов’язане саме з відсутністю очисних. Зараз будівництво в принципі заморозилося, але рух іде у бюрократичній частині проєкту.

У 2017 році російський уряд Севастополя перерахував у московський «ОФК Банк» 2 мільярди рублів коштів із федерального бюджету, щоб оплатити банківську гарантію для підрядника з будівництва очисних споруд АТ НПП «Біотехпрогресс». Влітку 2018 року банк визнали банкрутом, гроші повернути не вдалося, і почалася судова тяганина з підрядником, яка закінчилася розірванням контракту у квітні 2019 року. Відтоді російський уряд Севастополя почав пошук нового виконавця робіт із будівництва очисних, а уряд Росії пообіцяв виділити ще 2 мільярди рублів на ці цілі. Давид Аксельрод стверджує, що остаточне рішення ще не ухвалене.

‒ Зараз постійно говорять про те, звідки візьмуть нові гроші, хто перерахує та на яких умовах, як їх повертатимуть. Тобто певні плани з оголошенням тендерів, із пошуком фінансів і з комунікацією з федеральними інститутами у зв’язку з цим є. В усякому разі, є видимість комунікації.

Російський громадський активіст, голова організації «Чистий берег. Крим» Володимир Гарначук упевнений, що очисні споруди в Севастополі однозначно збудують.


Володимир Гарначук

Проблема зі стоками існує в усіх пляжних зонах, окрім Фороса

– Ситуація, звісно, вкрай неприємна і не дає нормально розвиватися місту, цій агломерації, але в цілому вона буде вирішена. Гроші надходитимуть до бюджету, будівництво продовжать. Насправді, проблема зі стоками існує в усіх пляжних зонах, окрім Фороса. Те, що вирішать проблему зі стоками основного колектора в Козачій бухті, не вирішить проблему в інших бухтах, на тому ж пляжі «Омега», де така ж критична ситуація зі стоками. Нагадаю, що туди просто без будь-якого очищення зливаються відходи житлових будинків і всіляких лазень, будинків відпочинку. Фактично це бульйон із бактеріями, в якому розмножується що завгодно. Це і дифтерія, і ентеробактерії, і та ж сама холера. Проблема системна, і вирішуватимуть її ще дуже довго.

Володимир Гарначук стверджує, що на всіх пляжах у межах міста Севастополя взагалі не можна купатися.

Треба закривати пляжі, щоб туди просто не було доступу до того, як вода стане безпечною

– Ви ж не купаєтеся у вигрібній ямі? Там приблизно така ж консистенція хвороботворних бактерій, просто ви не відчуваєте запах у прибережній смузі. Люди часто не розуміють ризиків, і російське авось спричиняє досить тяжкі наслідки. Діти хворіють, дорослі хворіють ‒ подивіться статистику за минулий рік, яка кількість звернень була з інфекційними захворюваннями шлунково-кишкового тракту після купання. Міська межа Севастополя фактично не призначена для купання. Треба закривати пляжі, щоб туди просто не було доступу до того, як вода стане безпечною.


Photo Gallery:
Заборона на купання: як проходить курортний сезон у Севастополі (фотогалерея)

Кримський еколог Маргарита Литвиненко вказує на те, що в Севастополі зараз не проводять такого очищення моря та моніторингу його стану, як до анексії в 2014 році.

Розсудливі місцеві жителі на загальні пляжі не йдуть ‒ вони їдуть у дикі місця купатися

– Дуже легковажне ставлення тих, хто приїжджає до Севастополя, і місцевих жителів до стану моря, до свого здоров’я, коли вони йдуть купатися на міські пляжі. Розсудливі місцеві жителі на загальні пляжі не йдуть ‒ вони їдуть у дикі місця купатися. Звісно, будівництво очисних споруд ‒ найважливіший крок, причому має бути біологічне очищення. Але потрібно подбати і про інше: у Севастопольській бухті досі не з’явилося судно, яке збирало б сміття з моря. Зараз там дуже багато побутового сміття, вже навіть місцева влада визнає, що забруднення нафтопродуктами перевищує норму. Також немає як такого санітарно-епідеміологічного нагляду, який був раніше. Зараз це називається «соціально-гігієнічний моніторинг». Інформація просто не подається в тому обсязі, в якому громадськість хотіла б її знати.

Маргарита Литвиненко наполягає на тому, що в умовах Севастополя санітарно-епідеміологічний контроль має бути всеосяжним і прозорим, щоб усі охочі могли швидко отримати об’єктивну інформацію про стан пляжів.

(Текст підготував Владислав Ленцев)

Джерело

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *