Отруєння в «Лучистому»: у кримському таборі постраждали діти з Казані

Приблизно 70 людей отруїлися в дитячому таборі «Лучистий» у Заозерному під Євпаторією. Більшість постраждалих опинилися на лікарняному ліжку. Причини того, що відбувається, з’ясовують профільні служби, порушені дві кримінальні справи. Поки в оздоровниці тривають перевірки, ми вирішили нагадати, що відомо про «Лучистий» та хто його контролює.

Цього сезону відпочивальників запрошували до дитячого табору «Лучистий» на авторську оздоровчо-розважальну програму з серфінгом і розвивальними іграми, експериментальною лабораторією та іншими техніками, а також на «Англійське літо» ‒ програму покращення знань англійської мови. Вартість путівки на 21 день у липні стартує від 55,7 тисячі рублів. Але цьогоріч перебування в оздоровниці обернулося для багатьох проблемами. У таборі сталося масове отруєння дітей та співробітників.

Постраждалі: різниця цифр і дві кримінальні справи

Із першими ознаками харчового отруєння діти, які відпочивають у «Лучистому», почали звертатися до медиків 16 липня. Директор табору Ренат Каюмов спочатку повідомляв російським ЗМІ про 40 постраждалих. За його словами, усім дітям від 7 до 17 років, вони приїхали на відпочинок до Криму з російської Казані (Татарстан).

Того ж дня російський держканал «Крым 24» повідомив із посиланням на свої джерела про збільшення кількості постраждалих до 68, із яких 54 госпіталізовані в інфекційне відділення дитячої міської клінічної лікарні Євпаторії (зранку 18 липня стало відомо про 57 госпіталізованих – КР).

Стан пацієнтів ‒ середньої тяжкості, загрози життю і здоров’ю немає. Їм надається вся необхідна медична допомога
Олександр Шевцов

Але ці цифри не підтвердили в лікувальному закладі. О 8:00 ранку 17 липня головлікар Євпаторійської міської лікарні Олександр Шевцов доповів на засіданні в адміністрації міста про госпіталізацію 49, а не 54 дітей із «Лучистого».

«Стан пацієнтів ‒ середньої тяжкості, загрози життю і здоров’ю немає. Їм надається вся необхідна медична допомога», ‒ йдеться в повідомленні адміністрації.

У зв’язку з тим, що сталося в «Лучистому», почалися численні перевірки. Дезінфекцію там проводять фахівці кримського управління Роспотребнадзору. 17 липня до табору виїхали Уповноважена з прав дитини Криму Ірина Клюєва та її колега з російського Татарстану Гузель Удачіна. Але поки подробиць вони не повідомили.

Перевірку також проводять у кримському управлінні Слідкому Росії. Порушені кримінальні справи за двома статтями російського Кримінального кодексу: частини 1 статті 238 (надання послуг, що не відповідають вимогам безпеки життя або здоров’я споживачів) і частини 1 статті 236 (порушення санітарно-епідеміологічних правил).

Перевіряє «Лучистий» і російська прокуратура Криму. Зокрема, прокурори з’ясовують, як дотримуються санітарно-епідеміологічних вимог до облаштування, утримання та організації роботи стаціонарних організацій відпочинку та оздоровлення дітей, включаючи організацію харчування.

​Каплиця, пляж, п’ятиразове харчування

До 2014 року дитячий табір «Лучистий» належав державному транспортно-галузевому об’єднанню «Південно-Західна залізниця». Згадки про це досі можна знайти на сайті підприємства.


Дитячий табір «Лучистий»

У березні 2014 року дитячий табір «націоналізувала» підконтрольна Росії кримська влада й сьогодні він контролюється ДУП «Сонячна Таврика».

За інформацією «Сонячної Таврики», дитячий табір розташований на 7,3 гектара, з яких понад 3 гектари займає упорядкована паркова зона. На території табору розташовані фонтани, каплиця, куточки відпочинку, бібліотека, кінотеатр, ігрова кімната, комплексний спортмайданчик, а також власний піщаний пляж.


Спортмайданчик табору «Лучистий» у Заозерному

«П’ятиразове збалансоване харчування з градацією за віковими категоріями дітей і підлітків. Питний режим забезпечений цілодобовою наявністю бутлів води з помпою та стаканчиків на кожному поверсі корпусів, медпункту та їдальні. Пансіонат «Лучистий» має одну їдальню, розраховану на 750 посадкових місць, розміщена їдальня у двоповерховій, окремій будівлі. Усі виробничі приміщення та цехи харчоблоку оснащені сучасним технологічним обладнанням. Теплове та холодильне обладнання перебуває в робочому справному стані», ‒ йдеться на сайті «Сонячної Таврики».

На офіційному сайті табору повідомляють про 7 спальних корпусів із розміщенням до п’яти осіб у номері, обгороджену територію, яка охороняється співробітниками служби безпеки, нічні чергування вожатих та охорони в корпусах.


Номери табору «Лучистий» у Заозерному

​Друзі з «ДНР»

Відпочинок у «Лучистому» активно просувають у департаменті праці та соцзахисту населення Севастополя. У відомстві допомагають дітям із Севастополя з транспортуванням до табору та особливо наголошують на організації харчування в оздоровниці.

Велике значення адміністрація дитячого оздоровчого табору «Лучитстий» приділяє харчуванню дітей

«Велике значення адміністрація дитячого оздоровчого табору «Лучитстий» приділяє харчуванню дітей. Меню збалансоване необхідними мікроелементами та вітамінами, і при цьому радує дітей смаком і різноманітністю страв, власною випічкою, кримськими овочами та фруктами. У сучасному комплексі «Лучистий» одночасно можуть харчуватися 760 дітей, надане п’ятиразове харчування», ‒ йдеться на сайті департаменту.


Їдальня табору «Лучистий»

Також із завантаженням «Лучистого», окрім кримських турфірм, із 2017 року допомагає туристична компанія «Дон Авіа Донецьк», розташована на тимчасово окупованій території Донецької області, непідконтрольній Україні. Поряд із відпочинком на кримських курортах, туристична компанія пропонує також поїздки до Росії та за кордон.

Інфекція чи салат?

Хто надає послуги харчування в «Лучистому», невідомо. На початку 2019 року «Сонячна Таврика» намагалася купити ці послуги за 169,8 мільйона рублів. Але в підсумку тендер скасували. Ні про повторний конкурс, ні про інші закупівлі послуг харчування для «Лучистого» інформації на російському порталі держзакупівель немає. З’ясувати це у директора табору теж не вдалося ‒ 17 липня його мобільний телефон був вимкнений.

У «Сонячній Тавриці» кореспондента Крим.Реалії перенаправили до завідувачки інфекційного кабінету Сімферопольської поліклініки №3 Людмили Прокудіної. За її словами, стан усіх постраждалих дітей оцінений як середнього ступеня тяжкості, попередній діагноз ‒ гостре кишкове захворювання.

Що стало причиною масового отруєння дітей у таборі, остаточно не відомо. Результати взятих проб і досліджень будуть відомі упродовж 72 годин.

У Роспотребнадзорі після обстеження перших постраждалих повідомили про гостру кишкову інфекцію, збудником якої став норовірус.

Пізніше в Міністерстві у справах молоді Татарстану спростували інформацію про наявність інфекції і припустили, що причиною отруєння дітей і вожатих у «Лучистому» міг бути салат.

Перший заступник голови адміністрації Євпаторії Кирило Вавренюк 17 липня озвучив свою версію, що інфекцію відпочивальники могли привезти з собою з Татарстану.

Наразі табір «Лучистий» продовжує працювати (17 липня стало відомо, що в таборі урочисто відкрилася нова зміна – КР). Але персонал харчоблоку, за інформацією кримського управління Роспотребнадзору, відсторонений від роботи до отримання результатів обстеження. Замість нього послуги з організації харчування відпочивальників надають спеціально залучені працівники.

Джерело

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *