Судак: чарівність зникає, розчарування лишається

Судак ‒ один з найпопулярніших курортів Криму, успішно конкурує з лідерами рекреаційного Криму: Ялтою, Алуштою та Євпаторією. Судак приваблює своїми краєвидами, природою, знаменитою Генуезькою фортецею. На жаль, чарівність Судака зникає, а приходить розчарування цим курортом.

Знаю, що ця стаття не сподобається судацьким підприємцям і тим судакчанам, які житло здають, вибачте мені, однак, як то кажуть, «Платон мені друг, але істина дорожча». Почнемо з того, що цього року тут відкрився масштабний молодіжний форум «Таврида». У результаті значна частина бухти Капсель виявилася закритою для туристів і судакчан. Навіть більше, федерали обіцяють забрати під «Тавриду» всю бухту від Судака до мису Меганом. Та й сам Меганом місцева влада планує віддати під забудову. І це незважаючи на його статус пам’ятки природи

Для туристів, які віддають перевагу природним ландшафтам і дикому відпочинку, це буде величезна втрата, вона напевно істотно знизить турпотік у судацький регіон. Адже бухта Капсель біля Меганома завжди була популярним місцем для автотуристів.


Бухта Капсель, літо 2019 року

Одна з гострих проблем Судака, яка стала наочною 23 липня, це зношені каналізаційні мережі, потужності очисних давно не можуть впоратися з навантаженням. У підсумку ‒ аварія на колекторі й викидання стоків прямо в акваторію місцевих пляжів. Масштаби цієї аварії замовчують, а вони порівнювані з екологічним лихом. За інформацією знайомого, який працює в Судацькому водоканалі, тимчасово полагодили колектор лише до кінця робочого дня 25 липня. А всі ці два дні каналізаційні стоки потужно розбавляли прибережні води від Кріпосної гори до Меганома. В таких умовах відпочивальники замість оздоровлення отримали зворотний ефект.


Туристи продовжують купатися в морі після витоку каналізації, Судак, липень 2019 року

Судакчани обурюються, від багатьох можна почути, що російська влада замість будівництва форуму «Таврида» краще б очисні споруди модернізувала. Тим більше, що не треба бути дуже проникливим, щоб зрозуміти, куди безпосередньо виходить каналізація багатотисячної «Тавриди». Загалом, про чистоту судацької акваторії доводиться тепер тільки згадувати та мріяти.

Форум «Таврида» забирає у вододефіцитного Судака прісну воду, адже подачі води проведеним від Білогірського водосховища водогоном вже не вистачає. Тепер у Судаку проблема водопостачання загострилася, але ж і так подача води відбувається лише кілька годин на добу.

Натомість на «Тавриді» «промивають мізки» кремлівською пропагандою. Днями тут побував композитор Ігор Крутой, який теж розписував райдужні перспективи російської молоді. Щоправда, скандальний епізод з одностатевими поцілунками на цьому форумі ставить під сумнів ефективність цієї пропаганди, мабуть, молодь вже не дуже їй піддається.

Не подобається туристам і свавілля місцевої мафії фотографів-шкуродерів, інакше їх не назвеш. Вони пропонують туристам сфотографуватися, наприклад, з голубом за 100 рублів. Наївний турист погоджується, його тут же обсаджують декількома птахами. А потім вимагають вже не сто рублів, а сто за кожного птаха. Турист шокований, але його погрозами змушують заплатити. Випадків морального та фізичного насильства з боку фотографів-шкуродерів багато, один з них, з побиттям туристів, був відзнятий на відео і потрапив до мережі, розбурхавши громадськість. Про яку взагалі безпеку туристів може йтися після такого?

Наївний турист погоджується, його тут же обсаджують декількома птахами

Затори ‒ ще одна проблема. Влітку Судак заповнюється автомобілями, які не тільки перетворюють пересування містом на жахіття, а ще і сильно забруднюють повітря. Але ж саме гірсько-морське чисте повітря було однією з переваг судацького курорту. Тепер і ця перевага нівелювалася.

Справедливості заради, варто сказати, що розчаровуються туристи не тільки Судаком, але й усім кримським курортом. Якщо до анексії Крим приваблював, в першу чергу, красою своєї природи та чистою екологією, то зараз він все більше перетворюється на щось хаотично потворне, з масовою забудовою, дірками від кар’єрів, російськими автотуристами-дводенками, низкою заторів, аварій на дорогах і військових колон… Як то кажуть, Судак вже не той, та й Крим вже не той.

Зарема Сеїтаблаєва, кримчанка, блогер (ім’я та прізвище автора змінені з міркувань безпеки)

Думки, висловлені в рубриці «Блоги», передають погляди самих авторів і не обов’язково відображають позицію редакції

Джерело

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *