«Ось ліхтар, скриня, світильник. Це наше, ми – є». Майстер-фенерджі Енвер Яшлавский

Затишна майстерня «Дервіш еві» («Будинок дервіша» – КР), що виходить вікнами на Ханський палац, просякнута особливою атмосферою творення. Сама її обстановка розташовує до творчості. Саме тут кримськотатарський майстер-фенерджі Енвер Яшлавский створює свої вироби. Його Фенер, що в перекладі з кримськотатарської означає «світильник, ліхтар», це приклад сучасного кримськотатарського вітражного мистецтва.Завантажити відеосюжет на комп'ютер:

Енвер Яшлавский у 45 років ризикнув змінити роботу в офісі на майстерню. І єдине, про що він зараз шкодує – що не зробив цього раніше. Енвер ага до нещодавнього часу «сумлінно працював на державу і був бухгалтером-фінансистом», але зі зміною порядків у Криму вчити нові закони, правила нової країни не було бажання. Крім цього, кілька років тому в майстри були серйозні проблеми зі здоров’ям, коли залишалися лише невеликі шанси на життя. Той випадок змусив задуматися над тим, що ж залишиться від нього наступним поколінням.

Захотілося, щоб після мене залишилося щось відчутне, а не в формі якихось паперових звітів
Енвер Яшлавський

«Якщо мене завтра не стане, що після мене залишиться? Захотілося, щоб після мене залишилося щось відчутне, а не в формі якихось паперових звітів, які зв’язуються в папки і викидаються через кожні три роки», – говорить майстер.

Для Енвера ага 2015 рік став часом подумати про те, чим зайнятися. Він розглядав кілька варіантів, і свій вибір зупинив на світильниках-фенарах. Йому хотілося поєднати світильники з вітражами і зробити це в національному стилі.


Енвер Яшлавський

Прикладів і матеріалу, на яких можна б ґрунтуватися, перед очима не було. Енвер ага зазначає, що наприкінці 19 століття розвиток кримськотатарських ремесел майже припинився, частина з них згасла і зникла: «Якщо в інших країнах ремесла продовжували розвиватися, з’являлися нові технології, то в нас усе йшло в зворотному порядку, якийсь регрес. Якщо раніше робили гарний посуд, він був карбованим, інкрустованим, то потім почали все спрощувати. Тому захотілося побачити, як воно могло б бути, якби не події 20 століття».

Майстер відповідально підійшов до справи – він вивчав наявні матеріали, відвідував лекції, щоб навчитися основам складання композиції, зрозуміти, як виглядав і з яких елементів складався кримськотатарський орнамент, вивчити символіку.

«Всі світильники на той момент були досить примітивні. Нам довелося переглянути масу літератури, слайдів, фотографій того, що взагалі робилося такого в світі, і, зокрема, на сході – в Туреччині, Сирії, Єгипті, щоб приблизно зрозуміти, що могло б бути тут, у Криму», – каже Яшлавский.


Майстерня Енвера Яшлавського, Бахчисарай, 2019 рік

Перший його світильник, п’ятикутної форми, на ніжках, був повністю зроблений зі скла. У ньому були свої недоліки і досить простий орнамент. Корпус другого вже був мідним, з кожним наступним виробом опрацьовувалися навички майстра. Так як складова світильника – це не тільки скло, але й мідний корпус, було необхідно навчитися працювати з міддю. Це зовсім інша сфера, яку довелося освоювати. Таким чином, світильники стали симбіозом металу і скла. Далі – більше: почали з’являтися нові форми, нове бачення про те, якими могли б бути фенери.

Я пам’ятаю кожен світильник, який я зробив, пам’ятаю емоції, які я вкладав у це
Енвер Яшлавський

«Я пам’ятаю кожен світильник, який я зробив, пам’ятаю емоції, які я вкладав у це. Вони як дітище, яке народжується. Як художник, який пише картину, пам’ятає, намагається туди вкласти свої емоції, переживання, своє бачення навколишнього світу. У мене приблизно те ж саме. Я можу годину-дві сидіти і вибирати відтінки скла, які хочу з’єднати, зібрати разом», – говорить Енвер ага.

Виготовлення світильників – це трудомістке й недешеве задоволення. У своїх роботах майстер використовує американське вітражне скло, німецькі або американські інструменти. Вартість фенера може стартувати від шести тисяч рублів і доходити до 100 тисяч. При цьому на один фенер може піти близько місяця роботи, а його собівартість становить близько половини ціни.


Майстерня Енвера Яшлавського, Бахчисарай, 2019 рік

Майстер зізнається, що перші рік-два були складними, але на сьогоднішній день основний процес налагодився і сформувалася своя клієнтура. Більшість замовлень у Криму надходить від приватних готелів, але є також попит із-за кордону. Енвер ага каже, що був час, коли перед людьми стояв вибір: купити ліхтар, джезве, прикрасу або поставити паркан, поміняти опалення, накрити дах. Звичайно, люди вибирали друге. Але зараз, за словами майстра, життя стає «трохи краще», і багато хто з тих, хто будує будинки, прагнуть облаштувати інтер’єр у національному стилі, тому що розуміють, що це красиво, автентично і стильно.

Я хочу, щоб наш народ сприймався, як народ, у якого є традиції, культура, матеріальні цінності, які не соромно показати всьому світу
Енвер Яшлавський

«Я хочу, щоб наш народ сприймався, як народ, у якого є традиції, культура, матеріальні цінності, які не соромно показати всьому світу. Вони в нас були, але в силу певних причин багато було втрачено. Хочеться, щоб це було, щоб ми могли позначити свою присутність тут у даний час, в тому числі, через такі красиві речі, як прикраси, національний посуд, світильники, різьблені меблі. Щоб ми виділялися із загальної маси того ширвжитку, який нас оточує. Щоб наші діти розуміли, що ось таке у нас є», – говорить Енвер ага.


Майстерня Енвера Яшлавського, Бахчисарай, 2019 рік

Майстер брав участь у фестивалях і виставках у Туреччині. Він каже, що за межами Криму є зацікавленість у подібних речах, особливо на ринках США, Європи, Німеччини. І ціни на тих ринках, відповідно, теж будуть вищими: близько 1000-1500 євро за світильник.

Про масове виробництво світильників фенерджі Енвер Яшлавский поки не думає, так як найпростіші верстати для цього коштують від 500 доларів і вище. Крім цього, Енвер ага дуже трепетно ставиться до своїх виробів і цікавиться їхньою подальшою долею.

«Мені шкода, якщо світильники їдуть із Криму. Хотілося б, щоб вони залишалися тут. Я навіть іноді запитую: чи залишиться світильник у Криму або виїде, коли дізнаюся, що залишиться – мені приємно. Як мінімум, люди будуть його бачити», – розповідає майстер.

На сьогоднішній день майстер виготовив близько двадцяти світильників, приблизно тринадцять із них лишилися в Криму. Решта – в приватних колекціях кримських татар, які живуть у Туреччині, Києві та Москві.

Енвер Яшлавский вважає, що дуже важливо позначити присутність кримських татар у сучасній дійсності і створити спадщину для майбутніх поколінь. «Хотілося позначити присутність кримських татар у навколишньому світі. Тобто, ось є ліхтар, світильник кримськотатарський, ось ми є. Буде ще щось – буде скриня, якісь прикраси – це наше, це є. Ми є. Тут, у Криму. Ми нікуди не поділися, ми продовжуємо жити, ми розвиваємося».

Джерело

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *