Виставка “Українське народне мистецтво” в Осередку міста Вінніпег (Канада)

Майстерно розфарбовані писанки, яскраві, немов насичені сонцем, барви предметів домашнього вжитку, тонкі орнаменти рушників і сорочок, наче ювелірне, плетиво різьблених дерев’яних скриньок. Хто залишиться байдужим, оглядаючи ці самобутні речі й вироби народних майстрів, які вражають невичерпною фантазiєю, глибоким оптимізмом, всеперемагаючою щирістю? Така сила впливу не є випадковою. Народне мистецтво віками набувало досконалості, довершених форм, виробляючи бездоганний самобутній стиль. Мабуть, саме тому українці, що залишили рідну землю, шукаючи нової долі на чужині, не змогли й тут обійтися без рідних серцю вишиванок та прикрашених національними орнаментами глечиків.

Виставка “Українське народне мистецтво – наша спадщина”, представлена увазі діаспори та гостей з 15 липня по 19 вересня в Осередку Української Культури та Освіти – лише невелика частина постійної колекції установи, а також приватної колекції місцевого збирача зразків українського народного мистецтва Кена Романюка. Ця експозиція дає нагоду показати різноманітність видів та жанрів етнiчного мистецтва, що є основою основ художньої культури кожного народу, її душею та невичерпним джерелом.

На виставці можна побачити різні види народного мистецтва: вишивку, гончарство, різьблення по дереву, живопис, ткацтво. А також простежити еволюційний шлях від старовинних зразків до робіт сучасних майстрів, які продовжують традиції культури українського народу в Канаді.

“Чільне місце на нашій виставці належить рушнику, що завжди був символом української хати, хранителем культурної пам’яті народу”, – говорить куратор експозиції Кен Романюк. – “Незважаючи на своє бiльшe естетичне, ніж практичне призначення, він досi залишається популярним предметом ужитку. Відповідно до цього утвердилися й назви рушників: покутники (ними обвішують стіни), подарункові, обрядові тощо. Рушник – неодмінний атрибут весільної обрядовості. В народі весілля – то тріумф життєствердження, що синтезує в собі все найкраще, на що спроможний людський розум і талант. Але жоден обрядовий елемент не відігравав у традиційному весіллі такої символіко-етичної ролі, як рушник. Кульмінацією весілля, власне, закріплення шлюбу, було для нового подружжя “стати на рушник”. Рушники використовувались також при зведенні житла. Ними застилали підвалини, піднімали сволоки.

Також одним із самобутніх явищ в українському народному мистецтві є гончарство. Тисячолітній доробок гончарів є одним з джерел формування сучасної культури, зафіксованої в глині духовності минулого. В експозиції воно представлено зразками  посуду, що свого часу використовувався у різних куточках України, а потім слугував його власникам у Новому світі.

Значне місце у народному мистецтві займає писанкарство. Великоднє яйце давно стало візитною карткою України. Можливо, саме тому великий кошик, наповнений писанками, є чи не найулюбленішим моїм експонатом”, – веде далі Кен Романюк.– “Мистецтво створення писанок – давній звичай, що налічує більше 8 тисяч років історії. За легендою, першими писанками були крапанки. Коли Божа Матір оплакувала Ісуса Христа, сльози крапали на яєчко і ставали різнокольоровими. Великі краплі – це сльози, дрібні – зернятка, що мають прорости. Здавна вірили, що з яйця починається життя; саме тому воно стало великоднім символом”.

Крім того, до уваги відвідувачів – роботи таких відомих українсько-канадських художників як Костянтин Сзонк-Русич, Пітер Куч, Іван Кейван, Яків Гніздовський, Ярослава Сурмач Міллс.

“Осередок Української Культури та Освіт протягом останніх 75 років збирає та експонує культурні та історичні об’єкти”, – пояснює oчiльниця установи Юлія Змерзла. – “І сьогодні ми раді вкотре продемонструвати наші скарби своїм відвідувачам”.

Де б не жили українці, куди б не завели їх життєві шляхи, скрізь помітний тісний зв’язок між людьми та їхніми мріями, образним мисленням, смаками та орнаментальними предметами. Декори цих предметів є відображенням внутрішнього світогляду, прагнень та життєвих переконань наших земляків. Яким би реалістичним чи умовним, строгим чи гумористичним не був цей декор, він завжди позначений  щирістю почуттів, вкладених у нього творцем. За всім цим відчувається могутня  уява нашого народу, віра в добро, щасливе майбутнє, глибока мистецька схвильованість.

На виставці представлено понад 150 зразків народної творчості – і це лише невелика частина музейної колекції Осередку, яка зберігає велике надбання традиційної національної культури України та Канади. Тож якщо ви маєте бажання вкотре відкрити для себе Україну, завітайте цього літа до Осередку!

Джерело

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *