Компанія Тіллерсона допомогла заблокувати законодавство STAND for Ukraine – Politico

Нафтова компанія Exxon Mobil, головний виконавчий директор якої може стати державним секретарем США, виступала проти законопроекту «Про підтримку стабільності і демократії в Україні» (STAND for Ukraine Act).

Як повідомляє видання Politico, цей документ має на 5 років закріпити на законодавчому рівні обмежувальні заходи, які запровадили США проти Росії у зв’язку з незаконною анексією Криму.

Якщо Сенат так і не ухвалить aкт STAND for Ukraine, новий президент США Дональд Трамп зможе скасувати санкції так само легко, як Барак Обама їх запровадив – своїм підписом.

Видання зазначає, що компанія Exxon Mobil змушена була припинити буріння на російському арктичному шельфі через введення санкцій проти РФ. Компанія оцінила свої втрати через санкції в мільярд доларів.

Нинішній головний виконавчий директор Exxon Mobil Рекс Тіллерсон, кандидатуру якого новообраний президент Трамп висунув на посаду державного секретаря, особисто був присутній у 2011 році на підписанні договору з «Роснефтью».

22 вересня 2016 року Палата представників Конгресу США ухвалила законопроект «Про підтримку стабільності і демократії в Україні», який, крім питання санкцій, регулює постачання летальної оборонної зброї Києву.

Відповідно до встановленої процедури, законопроект мала також схвалити верхня палата парламенту – Сенат – і підписати президент США.

Роль нафтового гіганта у блокуванні законодавства може додати аргументів сенаторам, у тому числі Джону Маккейну, Ліндсі Ґрему та Марко Рубіо, що Тіллерсон підтримує занадто тісні відносини з Володимиром Путіним.

У заяві, речник Exxon Mobil Алан Джефферс зазначив, що компанія «надала інформацію» про свою діяльність у Росії та Україні і подала дані про своє лобіювання, як про це від неї вимагали.

За повідомленням, компанія висловила побоювання, що імплементація європейських санкцій проти Росії, розроблених у парі з обмежувальними заходами США, дадуть закордонним конкурентам ExxonMobil несправедливу перевагу.

Останніми роками антиросійські санкції були ключовим пунктом розбіжностей між ExonMobil і урядовою політикою США. Тіллерсон заявив, що в разі скасування санкцій у 2017 році, компанія «відновить свою роботу».

Хоча у Тіллерсона досвіду роботи на урядовій посаді немає, він працює в Exxon Mobіl зі студентських часів, і стосунки з владними структурами йому не чужі.

Щодо санкцій проти Росії, Exxon Mobil інколи працює через Американсько-російську ділову раду, членом якої був Тіллерсон. У травні Рада запросила групу людей, які працюють на американські компанії в Росії, обговорити з демократами у Палаті представників низку питань, включно з санкціями.

Лобіст Американсько-російської ділової ради Ренді Левінас сказала, що помічники демократів у комітеті Палати представників із закордонних справ запросили групу поділитися своїми думками щодо законопроекту про антиросійські санкції. Група також провела лобістську зустріч із членами Сенатського комітету з міжнародних відносин.

Незважаючи на тиск, у Палаті представників законопроект ухвалили, але він «застопорився» в Сенаті в руках сенатора-республіканця Боба Коркера, який також претендував на крісло державного секретаря.

Сенатську версію законопроекту, співспонсорами якого виступили тільки демократи, висунули на розгляд верхньої палати 9 грудня, всього за кілька днів до завершення її роботи. Помічник Коркера поклав відповідальність за брак двопартійної підтримки в Сенаті після ухвалення законопроекту із підтримкою обох партій в Палаті представників, на відсутність консенсусу між адміністрацією та законодавцями як демократами, так і республіканцями.

«Я глибоко стурбований відвертою опозицією Тіллерсона до санкцій проти Росії, введених після її вторгнення, окупації та анексії українського Криму і його тісних особистих відносин з Володимиром Путіним», – заявив сенатор-демократ від штату Мериленд Бенджамін Кардин, який є заступником голови комітету Сенату із міжнародних відносин.

«Тіллерсон продемонстрував, що він знає корпоративний світ і може поставити інтереси власників акцій на перше місце. Одначе, чи може він бути шанованим державним секретарем, який ставить інтереси національної безпеки американського народу на перше місце – невідомо».

Джерело